iran kedisi/uzun tüylü kedi tüy problemi

benim esas kedi kısa tüylü, bu yeni gelen kedi uzun tüylü 1-2 yaşında yani yavru da değil.

arkadaş bir hayvan her sıçtığında bütün popo etrafı tüylerine ille bulaştırır mı ya? elimde ıslak mendille hayvanı taciz ediyorum, poposu yere yakın gezmeye başladı her an göte ıslak mendil atağı gelecek diye. ishal falan da değil, bir de ishal olsa demek ki bok kedi olacak.

napıyorsunuz bu durumda? popo çevresi tüylerini makasla kısaltsam mesela? gerçi hayvan iyice huylandı poposuna yanaştırmıyor.

petshoptan alınmış muhtemelen, anası da kendini temizlemeyi öğretmemiş. nasıl yapayım ben bunu?

popo etrafının tüylerini kestirin veterinerde ?

  • whatyougetiswhatyoudid  (22.07.15 16:21:48)
Götündeki kılları keseceksin başka yolu yok onun.

  • angelus  (22.07.15 16:22:32)
bizim kedi değil de köpeğimin aynı sorunu vardı, çok tüylü o da. hatta tuvaletini yaparken poposu kirlendiğinde çok rahatsız oluyordu altına yapmış çocuk gibi bacaklarını aça aça yürümeye başlıyordu ordan anlıyordum. kedi daha da rahatsız oluyordur. traş ettirdik biz. köpeğim çok rahatladı şimdi.
sakin olduğu bir zaman, dikkatlice poponun ordaki tüyleri kısaltabilirsiniz. bacaklarının arkasındakileri de kısaltın hatta biraz.

  • innerbliss  (22.07.15 16:59:04)
uyuklar vaziyette mayışıkken popo çevresindeki tüyleri bir makasla kısaltıverin. mümkünse ucu küt bir makas olsun, ani hareketlerden de kaçının.

  • lily briscoe  (22.07.15 17:06:37)
hani kuaförler yapar ya kırıkları alırken, işaret ve orta parmağın arasına alır saçı, makası uç tarafta tutar keser. öyle yaparsanız, kaza riskini minimuma indirebilrsiniz.

  • innerbliss  (22.07.15 17:10:33)
Valla benim kedimde iran kedisi kendi kicini bile yaliyor maşallah.tertemiz de sizinki kendini yalamiyormu

  • Bysb  (22.07.15 19:16:30)
yalamıyor maalesef. makasla kıyın kıyın popo tüylerine yanaşıyorum. henüz çok bir tüy alamadım ama ufak ufak halledicem sanırım.

  • alice practice  (22.07.15 23:18:14)
köpeğimde benzer sorunu yaşıyordum. uzun ve sık tüylü olunca bulaşabiliyor. kesmenizde fayda var. sadece etrafa kaka bulaştırmak değil sorun. kaka ile bir çok bakteri ürüyor. barınaktan geldiğinde anüs etrafındaki geniş bir alan kaka kalıntıları nedeniyle tahriş olmuştu. bildiğimiz tıraş bışağıyla tüylerin çıkış yönüne doğru tıraş etmek düzgün kesim sağlıyor ama kedide yapmak mümkün olmayabilir. tüyleri kestikten sonra gözünüze çarpan tahriş olmuş bir bölge varsa baticon ile temizleyin yara olmasın.

  • madarch  (23.07.15 10:08:18)