ÖSS: Cevaplayana 15 Gün Çorum Tatili

En ufak tahmini olan lütfen şu soruma bir yanıt versin:

"SAY2 başarı sıralamasında ilk 50 binin içinde sizce kaç EA öğrencisi vardır?"

50binden bu adamları çıkarıp geçen yılki sıralamarla daha sağlıklı bir kıyaslama yapacağım.

muhtemelen istenmeyen bir yanıt olacak ama bence hesaba katılacak miktarda değildir. geçen sene ösym 2006 puan verilerini alanlara göre açıklamıştı, ben de o açıklamaya istinaden sözlükte şöyle bir şey yazmışım:

"Sayısalcılar açısından tercihte pek kafa karışıklığı yok. sonuçta geçen sene ilk 1408'e (%0,5) giren sayısalcının 1335'i yine sayısaldan bir bölüme yerleşmiş. bu oran hemen hemen hiç kırılma yaşamadan yüzde yirmilik dilime kadar ilerlemiş. öss 2006'da sayısal-2 puanı hesaplanan 107.959 öğrenciden sadece 5200'ünün ea-2 puanı da hesaplanmış."

bir de, 50 bin dediğiniz rakam sayısal için çok geniş bir alan değil mi? yüzdelik dilimde elliyi filan bulur maazallah?
  • jose arcadio buendia  (14.07.07 17:30:43)
ilk 50binin içinde 50bin öğrenci olması gerekmez mi(:

  • demlikposet  (14.07.07 19:34:20)
hacim $imdi $oyle bir durum var; eski sistemde sayisal da olsa ea da olsa sorulari ayniydi, ama yeni sistemde fen2 cozmemi$ kac tane insan say2 ba$ari siralamasinda ilk 50.000'in icinde olabilir ki? yani "cok ama cok az sayida ea ogrencisi vardir" demek zorundayim, sebebi ise yalnizca ortak bolum ve mat2'nin getirisiyle say2 alaninda ilk 50.000'e girebilecek ogrenci sayisinin noksanligidir.

hayirli tercihler...
  • jack o lantern  (14.07.07 21:01:30)
osym başkanı sınav günü 3 tane venn şemasıyla bu bölümdeki öğrencilerin kaç tane olduğunu söylemişti. eger osym başkanının tüm konuşmasına ulaşabilirseniz ya da dersane şubesindeki rehberlikçiyle konuşabilirseniz bunun tam cevabını alabilirsiniz.
hatta linki buldum
www.osym.gov.tr
2007-ÖSS SAYISAL BİLGİLER SUNUMU
10. sayfa
  • 900luhat  (15.07.07 00:36:16)
Bu yilin gecen seneden farki EA ogrencilerinin MAT2'den 0.5 net yapmalari halinde SAY2 puanlarinin hesaplaniyor olusu. Ama jack o lantern'in de dedigi gibi "FEN2'ye dokunmamis kac insan SAY2'de ilk 50 bine girebilir ki?"

Bu konuda fikir yurutmeyi saglayacak bir ornek buldum: EA ogrencisi biri FEN2'ye dokunmadan SAY2'de 41 bininci olmus. EA2'dense 4000. oldu bu adam. EA2 siralamasindaki ilk 4000 adamin 3000'i EA ogrencisi olsa direkt 50 binden 3000'i cikarabiliriz. Ama sorun su: EA2 siralamasindaki ilk 4000 adamin icinde gercekten 3000 civari bir EA'ci var mi? Yoksa bu sayi 1000 falan mi, ya da baska bir sey?

"4000'de 3000" yaklasimim dogruysa EA2 siralamasinda ilk 15000'e falan giren ogrencilerin yaklasik 10000'lik kisminin EA'ci olup SAY2 siralamasinda 50 bine kadar siralandiklarini da soyleyebiliriz belki.

Bu size mantikli geliyor mu? [Bu derken cok kabaca olusturdugum "50 binlik SAY2 listesinde 10 bin EA'ci vardir" onermesinden bahsediyorum]

Biladeri bi yerlere sokucaz derken Abbas Guclu olduk anasini satayim...
  • boshi  (15.07.07 02:40:38)
yanlış mı anlıyorum:

siz sayısal-2 puanı hesaplanan ea öğrencilerini sayısal sıralamasından çıkarıp sayısalcılar arasındaki gerçek sıranızı tespit etmeye çalışıyorsunuz. benim geçen sene ösym'nin yayınladığı verilerden çıkardığım şuydu:

2005 öss'de (yani daha ortada say-2, ea-2 gibi ayrımlar yokken) ilk 50.000'deki sayısal öğrencisinden taş çatlasın 2500'ü ea tercihi yapmış. sistem alanlar arasında geçişliliği azalttığına göre bu sayının artması sürpriz olmaz mı? hele ki dört katına çıkması, bana hiç olur gibi gelmedi.
  • jose arcadio buendia  (15.07.07 15:44:51)
tam olarak bilmek istedigim bu, evet. ve haklisin, 2005'te boyleydiyse 2000-3000 civari bir sey olur gene. bu da SAY2 tabanlarinin minimum 15-20 puan yukselmesi demek. tesekkurler!

  • boshi  (15.07.07 16:29:12)
kıyaslama yapabilmen açısından söliim.. ben ea-2 de 2400 lerdeyim.. ama say-2 de 66bin küsürlerdeyim.. fakat benim fen-1 netim hiç yoktu. yani fen-1 yapıp ed-sos fln daha az yapan ea öğrencileri varsa(ki çok nadirdir) onlar ilk 50bindedir..
ama aşagı yukarı şöyle düşün ea-2 deki ilk 1500-2000 kişi say-2 de ilk 50binlerdedir tahmini olarak.. biraz bodozlama bi tahmin oldu ama umarım yardımcı olmuşumdur..

  • deoxyribonucleicacid  (24.07.09 12:18:56)