isimle ilgili bilinmeyenleri cevapliyorum :) ifsali

Geçen gün yine sıkıldığımda (git: 968911) sorumu açmıştım :)

Taşıdığımız yükle ilgili epey soru geldi hatta park etmekten bahsetmiştik ;)

Buda eklenti ifşası olsun ve sorularınız varsa bekliyorum

i.imgur.com

Calisma sistemi nasil? Bi gidiyosun 6 ay yoksun muhabbeti gercek mi? Calisma pozisyonu ve maasi nasil?

  • icim urperiyor  (20.07.15 02:05:10)
Kontratlarımız 4 ay, evet bir gidiyoruz 4 ay gelmiyoruz.

Çalışma yorucu olabiliyor, çalışma saatleri biraz karmaşık olabiliyor gecesi gündüzü yok. Geliri iyi görünebilir ama göturdükleriyle getirdikleri karşılaştırılamaz..
  • Northern Mariner  (20.07.15 02:09:50)
işin ne?

  • sta  (20.07.15 02:10:29)
Ağbi secip cevapliyon ama uzuluyom ben. Pozisyon ve maas dediydim?

  • icim urperiyor  (20.07.15 02:11:51)
-Korsan baskınlarında tutumunuz nasıl oluyor?

-Sıkılmamak için ne yapıyorsunuz?

-Vardiyalı mı? Yoksa kafanıza ne zaman eserse görev başına geçme mi?
  • bazilika  (20.07.15 02:12:29)
@sta Gemi Kaptanı

@icim urperiyor Gemi Kaptanı , maas iyi fena degil aliyoruz 5-10

@bazilika
- Korsan baskını genellikle Aden Körfezi Somali açıklarında oluyor, genelde hedefleri yavaş giden veya freeboardu (sudan yüksekligi) düşük gemiler. Bizimki apartman gibi tırmanamazlar. Önlem olarak dikenli tel, parmaklık ve yangın hortumuyla basınçlı su kullanılıyor. Tom Hanks'in Captain Philips filmini izlemenizi öneririm.
- Canım sıkılıyor :) İşte çok internet hızı istemediği için sözlük veya duyuruda takılıyorum, onun dışında taşınabilir projeksiyonum var onunla kamara duvarına yansıtıp download ettiğim diziler, filmler vs.
- Genelde vardiyalı ama liman kalkış yanaşmaları belirsiz o yüzden belirsiz çalışma saatleri
  • Northern Mariner  (20.07.15 02:23:58)
Oha, gemiye parmaklarını geçirip tırmanıyorlar mı? Ben filmlerdeki gibi böyle tırnaklı zıpkın atıyorlar yüksek bir yere, oradan asılarak tırmanıyorlar sanıyordum. Dikenli telle gemi korumak beklentilerimi baya düşürdü açıkçası.

Neyse sorumu sorayım, reddit'te görmüştüm geçen adamın teki gemide 800 mbit download 650 mbit upload görüyordu. Yolcu olduğunu sanmıyorum tabi ama böyle gemiler var mı? Varsa sizin gemide neden yok o kadar apartman gibi falansa?
  • gunde 3 litre kola icen adam  (20.07.15 02:41:50)
-çalıştığınız 4 aylık sürelerde hiç karaya çıkmadan veya limana girmeden, denizdeki en uzun sefer süresi nedir?
- herhangi biri (mürettebat olmayan) sizinle beraber gemide seyahat edebilir mi?

  • henry gale  (20.07.15 02:42:45)
@beetlejuice
1) 176m
2) altını kazıtmak derken karina temizliği? (sakal kesimi :))) tersanede 5 senede bir 1m usd tutuyor komple tersanede bakimi
3) 2ydi 1 oluyor
4) rehber degil :) Kılavuz kaptan , liman yanasmaları, dar kanal geçişlerinde
  • Northern Mariner  (20.07.15 02:47:06)
@gunde 3 litre kola icen adam
parmaklarla değil kanca atarak tırmanıyorlar, daha başka yöntemleri de var tabiki

hizmet aldıkları firmaya göre değişir paket, fiyat performans oranı. cift yonlu uydu transferi ile mumkun ama kotamiz var :) 200mb civari gunluk free
  • Northern Mariner  (20.07.15 02:50:33)
@henry gale
En uzun 68 gün kaldım karaya ayak basmadan
298m 180.000tonluk Cape size olan devasa bir gemiydi.

Tabi o gemilerin sadece belirli limanları var, Brezilya - Çin arası çalışıyordu, normal seyir 42gün sürüyor Güney Afrika altından Ümit burnu dönülerek. Seyirden sonra da epey bir demirde beklemiştik. O gemilerde olay şöyle oluyor Brezilya'dan iron ore (demir cevheri - toprak gibi bir malzeme - 1 kürek 20kg civarı ama) yüklüyorduk tabi yükleme aylarca değil 15-18 saat sürüyordu, Çin tahliyesi 3 gün..
  • Northern Mariner  (20.07.15 02:55:06)
2. soruma kasten mi cevap yok?

  • henry gale  (20.07.15 03:01:58)
@henry gale
mobilden cevapladigim icin atlayabiliyorum

-murettebat disinda aile bireylerini yolcu statusuyle alabiliyoruz, arkadasta alabiliriz ama sirket karsi cikabilir :)

@beetlejuice peki oyle olsun :) Yok terminoloji bilmek zorunlu degil tabiki,
yer ismi olarak Panama kanalında, her liman yanasmasinda, Suez (Suveys kanalında) zorunlu. Ama bizim muhtesem Montrö Bogazlar sozlesmemize gore Canakkale gecislerinde eger Marmara denizinde herhangi bir liman ugragi yoksa (transit gecis) zorunlu degil, zira İstanbul Bogazi da ayni sekilde. Mesela Rus, Ukraynali kaptanlar icin de bogaz icin zorunlu degil, isterlerse aliyorlar. Türk Bayrakli gemilerde bogazlar icin bir zorunluluk bulunmuyor, alabilirsin de almayabilirsin de.
  • Northern Mariner  (20.07.15 03:24:07)
Isin en Sevdiginiz ve en sevmediginiz taraflari neler? Her limanda 1 manita var mi?

  • icim urperiyor  (20.07.15 03:33:05)
cok standart sabah 8 aksam 18 calismam yok, trafik derdim yok bu konuda seviyorum :)

tasidigimiz arabalar hep sifir km oldugundan cok dikkat gostermek gerekiyor, asosyal yasam bu nedenle sıkılıyorum :)

son olarak her limanda bir manita yok külliyen sehir efsanesi, zaten sehirlerden kmlerce uzakta limanlar mesela istanbul 'da avcilar ambarli limanini dusunun istanbullu olanlar icin bile gidip gelmesi imkansiz gibi.

birde dertlendim bu gece :) muhabbetini cok sevdigim edebiyat ogretmeni bir bayan arkadas vardi bugun nedensiz eslesmeyi kaldirmis tinderdan :( oysaki istanbul donusumde kahve icmeyi teklif edecektim :/
  • Northern Mariner  (20.07.15 03:38:50 ~ 03:43:32)
Gittiiniz yerlerde gezme şansınız oluyor mu?

Her gideceğiniz yer için vize çıkarıyo musunuz? yoksa gemiden karaya inmediğim için vizeye gerek yok mu diyorsunuz?
  • yatagants  (20.07.15 03:47:22)
gittigimiz yerlerde gezme sansi olmuyor cunku limanda az kaliyoruz.

Her gidecegimiz yer icin vizeye gerek yok , shore pass denilen gunluk vize veriyorlar. Onun disinda Amerika acayip sıkıntılı. Abd vizesi istiyor. Gemide bir kiside dahi yoksa kimseyi indirmiyor ve saat basi kontrol edip imza attirmak icin adam dikiyor geminin basina
  • Northern Mariner  (20.07.15 03:49:50)
bro zor işmiş.Siz hangi pasaport taşıyorsunuz tipi ne oluyor

  • betfair  (20.07.15 04:20:23)
betfair normal pasaport tasiyoruz onun disinda gemiadami cuzdanimiz var

i.imgur.com
  • Northern Mariner  (20.07.15 04:32:48)
cok sorum var kusra bakma ve iyi seferler :)

1. kaptan nasıl oldun? denizcilik mi okudun?
2. neden kaptan olmak istedin?
3. hangi radar sistemi kullanılıyor? arpa mı? bi de x bandı ve s bandı türleri varmış sanırım.
4. genelde otomatik pilotta mı gidiyorsunuz? sık sık kontrol etmen gerekiyor mu?
5. geminin fırtınada batma riski ne? fırtınada ne gibi önlemler alınıyor?
6. gemide yemekler nasıl?
7. rotanda buzdağına çarpma riski var mı? radara gözükmüyor sanırım?
8. kaptancılık boyunca karşılaştığın en ilginç olay?
  • ermanen  (20.07.15 06:10:59 ~ 16:50:54)
neden imgur.com sitesinin linklerinde 404 not found uyarısı alıyorum? bi ben bakamadım buradaki linklere!

  • indescribable  (20.07.15 06:43:55)
Reserved

Sorumu soracağım

Reserved
  • sen olmayan cocuk benim  (20.07.15 08:58:35)
abi araba taşıdığınıza göre şu tarz bi' şeyin kaptanısın di mi, yanılıyo muyum?

homepage.eircom.net

ben bu grimaldi lines ve neptune lines'ın hastasıyım ya. çocukluğumdan beri sürekli görürüm bunları, izmit'e gelip gidiyorlar sürekli. şu yaşa geldim hala terasa çıkıp da denizde yaklaşan bi' grimaldi görürsem heyecanlanıyorum. dem feels
  • der meister  (20.07.15 09:41:17)
@ermanen

soruna cevaplari bir daha yaziyorum sagolsun site her seferinde kullanici adi ve sifre soruyor, buraya mesaj gelemeden kayboluyor :))

1) denizcilik fakultesi guverte (yeni adiyla deniz ulastirma isletme muh)
2) her limanda sevgili, her zaman beyaz uniformayla gezecegini zannetmem, sinirsiz adrenalin, cuvalla para kazanacagimi dusundugumden dolayi
3) arpa (auto ranging and plotting aid) yani belirledigin bir hedefin sana gore hizini ve yaklasmasina kac dakika kaldigi gibi bilgileri hesap eden radar turu, x band ve s band radar mhz frekans farkini anlatiyor. Basitce x band yakin mesafeler icin etkili, s band uzak mesafelerde etkili
4) otomatik pilotla gidip haritadan kontrol ediyoruz
5) batma riski hep var, firtinalari hava raporu ve basinc haritalarindan takip ederek alternatif rota ciziyoruz :)
6) su an icin bana hitap etmiyor personel filipinli cunku
7) o kadar kuzeye cikmiyoruz ve gemi icebreaker yani buzkiran ozellikli guclendirilmis gemilerden degil
8) kiyiya yakinken gemide kalp krizi geciren bir personel icin ambulans helikopter isteyip gelmeyisi , adami kaybedisimiz (kolombiya kiyilari)
  • Northern Mariner  (20.07.15 13:25:05)
@der meister

aynen :) Derince ve Yenikoy civarinda cokca gorebilirsin ;)
  • Northern Mariner  (20.07.15 13:25:44)
Zaman zaman da olsa çalışanlar arasında eğlence, doğum günü kutlaması, parti gibi şeyler yapıyor musunuz yoksa bu tarz aktiviteler yasak mı? Bir de alkol kullanımı konusunda nasıl kısıtlamalar var, kim denetliyor?

  • postneo  (20.07.15 13:35:50)
@postneo mangal partilerimiz ve havuzbasi partilerimiz var :)

alkol calisma oncesi ve esnasinda yasak onun disinda cok abartmamak kuraliyla serbest.

alcotest var uflemeli cihazlardan, onu ufletip cok ariza cikaran oldugunda savunma veriyoruz , olmadi bir sonraki limanda eve gonderiyoruz.
  • Northern Mariner  (20.07.15 13:40:41)
@pilav
yillik izin yok kontrat sonrasi para bitene kadar evde kaliyorum :)

evde yatarak ve bisey yapmayarak degerlendiriyorum, genelde playstation oynayarak yada uyuyarak. Hapisten yeni cikan bir adam gibi iste full asosyal :)

en cok ozledigim sey arkadaslarla taksim veya kadikoyde bulusmak, artik yapmadigimiz...
  • Northern Mariner  (20.07.15 13:44:43)
@pilav
duzenlemeye ek cevap

kadin zabitan yada muhendis mevcut ama cok az. Soyle soyleyeyim Denizcilik Fakultesinde benim devremde 35 erkek 4 kiz vardi
  • Northern Mariner  (20.07.15 13:46:04)
Pekii bu kasar uzun yol ve yalnızlık sonrası hafiften dağılan psikolojiniz için hiç profesyonel bir yardım alayım, ya da gidip birileriyle konuşayım duygusuna kapılıyor musunuz? Gemide psikolog var mı?

  • postneo  (20.07.15 13:49:38)
gemide cigara serbest mi? denizciler çok içer diye bilinir genelde.

  • yatagants  (20.07.15 14:02:25)
@postneo dagilan psikoloji mi :) o kadar depresif modda degilim, asiri eglenceli bir tipim. Beni belki istanbul bulusmalarindan yada eski whatsapp gruplarindan hatirlayan olabilir, bi zahmet yaziversin nasil biri oldugumu :))

birileriyle konusma ihtiyacim oluyor tabi, bir tek yeni arkadas edinme ve ciddi iliski problemi oluyor..

bunun disinda psikiyatri muayenelerimiz oluyor, bu da bana asiri sacma geliyordu. Bir tanesi hatta acayip sorularla bunaltti su muhabbet gecti aramizda
----kufur icerir----
Psikolog: Denizde yalniz kaldiginda cocuklugunla ilgili sana aci veren seyler aklina geliyor mu?
Ben: Hayir
Psikolog: Cocuklugunla ilgili yuzlesmekten korktugun anilarin var mi?
Ben: Hayir
Psikolog: Hayatina etki eden arkadaslarin veya dostlarin var mi?
Ben: Hayir
Buradan sonrasi yaklasik boyle soru cevapla 30-40dk gidiyor aşırı bunaltıcı... Daralmaya başlayıp aksi cevaplar veriyorum
Psikolog: Geçmişinden günümüze kendinle yüzleşmek istediğin bir sırrın var mı?
Ben: Var, her denize çıktığımda kendimi intihara yakın hissediyorum.. Kendimi geminin kıç tarafından serin suya bırakıp vücudumun pervanede prçalanmasını istiyorum.. Bu arada söylemekten çekindim benimle beraber hiç büyümeyen ama hep yanımda olan kimsenin göremediği bir dostum var, en kötü anımda o yanımda olup beni teskin ediyor
Psikolog: Hmm ilgincmis, biraz daha anlat
Ben: Kahkahalar, dinlemek istediginiz buydu sanirim ama oyunu devam ettiremedim, cok iyi kafalandiniz
Psikolog: Kufurler :&//@@
Ben: Kufurler /:₺&&&@@
:))
  • Northern Mariner  (20.07.15 14:16:16)
@livefastdieold
Evet gemi makine mühendisleri var, intibak egitimiyle makine muhendisliginden gelenler yada direk gemi makine isletme muhendisi olarak mezun oluyorlar

  • Northern Mariner  (20.07.15 14:18:03)
@yatagants

ozellikle kolombiya, venezuela gibi ulkelerde her turlu seyi bulabiliyorsunuz. Gemide bilimum narkotik yasak
  • Northern Mariner  (20.07.15 14:19:35)
bi kaç anı anlatsana hacı abi, okuyalım ya.

  • yatagants  (20.07.15 14:21:49)
Empati yaptım, benim bu tarz bir işim olsa "dağılan bir psikoloji" ye sahip olurdum sanırım :) Sizin adınıza sevindim.

  • postneo  (20.07.15 14:23:31)
1-Okulsuz, kurs vb. ile gemide çalışmak mümkün mü?
2-Hangi pozisyonlar mümkün, eğitim süresi ve maliyeti ne kadar?
3-Gemi tecrübesi sıfır olan biri için yaş sorunu oluyor mu?

Teşekkürler.
  • harvey  (20.07.15 14:31:15 ~ 14:31:56)
@yatagants
anlatirim blog acip yazarim isteyen okur :)

@postneo
alisiliyor yaw :) oyle dagilan psikoloji olmuyor

@pilav
kamaram var buyuk, fotosunu atarim . dus tuvalet bana ait kimseyle paylasmiyorum

@livefastdieold
hizli ama gunluk kotamiz var yukarida ayni soru geldi ;)
  • Northern Mariner  (20.07.15 14:34:32)
Ben her yazıyı takip ederim blogda.

Sözlükte @yerdebozukparaarayanadam vardı. Kitap yazmıştı eğlene eğlene okumuştum denizde yaşadığı anılarını.
  • yatagants  (20.07.15 14:40:09)
@harvey
1) tayfa olarak calisirsin, okul olmadan olmuyor
2) egitim suresi fakulte 4+1 yil, ozel okullarda egitim ucreti degiskendir.
3) fakulte icin 20 yas siniri var, ozel okullarda yas siniri olmayabilir
  • Northern Mariner  (20.07.15 14:46:48)
@yatagants edebi yetenegim yok :)

ama eylulde gunluk blog yazacagim seferde
  • Northern Mariner  (20.07.15 14:47:39)
@pilav sınırlı arac gerec :(( var ama dumbell ve bar var :)

  • Northern Mariner  (20.07.15 14:54:21)
@pilav
tek Türk benim :)

  • Northern Mariner  (20.07.15 15:05:12)
herkesin aklindaki soruyu sorayim. kusra bakma :)

gemide seks oluyor mu?
  • ermanen  (20.07.15 16:03:22)
@ermanen

yolcu gemisinde belki bir ihtimal de yük gemisinde olmuyor ;)
  • Northern Mariner  (20.07.15 16:07:25)
Gece yeni ifsalarla burada olacagim :)

bilinmeyen kamaralarimin sirlari vs :))
  • Northern Mariner  (20.07.15 17:08:30)
Şu an nerdesin tam olarak? Koordinat değil de deniz, okyanus İsmi yeter :)

Aile ile iletişimi uydu telefonu vasıtasıyla mı kuruyorsun?
  • sen olmayan cocuk benim  (21.07.15 21:11:17)
mehmet atilla ataseveri tanıyor musun? blog vs derken sende ilerde kafayı sıyırmaktan korkuyor musun? :)

  • rahmi pinkfloydoglu  (21.07.15 21:25:08)
@sen olmayan cocuk benim Türkiye, Marmara denizi. Evet iridium ile cogu zaman yada avrupada vodafone

@rahmi pinkfloydoglu o kadar siyirmam heralde de atilla kaptan gemiciydi sanirim :) alkislarlayasiyorumda bol bol videosu var
  • Northern Mariner  (22.07.15 01:03:39)
abi gemi adını sanını verir misin, marinetraffic'te takip etçem.

  • der meister  (22.07.15 01:05:05)
gemide fuhuş oluyormu ?

  • betfair  (22.07.15 01:11:30)
@der meister
stalktan hoslanmam :)) saka bir yana ozelden yazarim

@betfair
yok olmuyor
  • Northern Mariner  (23.07.15 01:44:40)
Yemek konusu nasıl oluyor? Genelde deniz ürünleri mi tüketiyorsunuz? Aşçınız nereli?

  • sen olmayan cocuk benim  (23.07.15 05:00:00)
Yemek sıkıntılı :)) Personel filipinli aşçı da filipinli

Hayır deniz ürünü çok nadir tüketiyoruz, genelde sebze, tavuk ve bufalo.
  • Northern Mariner  (23.07.15 08:26:12)