Acil veteriner: kedim balkondan dustu

Ya kedim 6. Kattan dustu veterinerlere ulasamiyorum. Kimse yok ortada. Yaşadığım yerde oyle acil veteriner bulamiyoum. Arka iki ayagini hareket ettiremiyor. Gözlerini kapiyor hep. Deli olcaam. Ne yapmam lazim

son durum: kediyi bugün önce barınağa götürdük röntgen için çok şükür ki bir şeyi yokmuş. kırık çıkık anlamında. zedelenme varmış. daha sonra veterinere gittik. aşı filan yapıldı. kabız oldugu için lavman yapıldı. eve getirdik. ıslak çimlerin üstüne düştüğü için durumu ucuz kurtarmış dediler. evde de biraz zeytinyağını şırınga ile ağzına verdim. tuvalete çıktı sonunda. az önce beni sevme yöntemi olan parmaklarımı ısırma ile canlandığını gördüm. kapı çalınca hemen doğruldu. sadece sağ arka ayağında topallıyo o da düzelecekmiş birkaç güne.

herkese tşekkür ederim.

kaç saat geçti? şokun etkisi olabilir. ayağını biraz elleyin(çooook hafif) bağırırsa kırık olabilir.(yöntem biraz saçma ama şuan alternatifiniz yok.) mümkün olduğunca hareket ettirmeyin, biraz kendini toparlasın. hiç bir şey için zorlamayın. çok zaman geçmediyse iç kanama riski devam ediyor olabilir.

  • streak  (18.07.15 23:38:13)
veteriner.co şuradaki liste belki işinize yarayabilir, geçmiş olsun :(

  • Unorthodox  (18.07.15 23:49:36)
nerede olduğunuzu yazar mısınız belki bilen duyurucular çıkar?

bir de hemen haytap'ın facebook sayfasına yazın, sayfaya özel mesaj da atabilirsiniz, belki hemen yardımcı olan çıkar.
olmuyorsa bulabildiğiniz veterinerleri bir arayın (cep no falan varsa) belki bir yere yönlendirirler.

iç kanaması olabileceğinden hiç ertelemeden bir vet. bulmanız lazım.
  • lily briscoe  (18.07.15 23:50:06)
Diyarbakır. Facebook yok bende. Ayrica ondeki iki ayagini hareket ettriiyor arkadkilar maaleser. Azıcık su icirmeye çalıştım. Sepet gibi bi yere koyup ustunu orttum. Yaklasik 2 aylik bi yavru. İki ay bile degil. Pek miyavlayan bi kedi degildi. Simdi de bi kac kez miyavladi o kdr. Gozleri doluydu. Sicak tutmaya calisiyorum. Ben bile soktayim kdiyi dusunemiyorum

  • cemallamec  (19.07.15 00:00:56)
24 saatte ic kanama en onemli olay, veterinere goturmekten baska careni yok, siz bir sey yapamazsiniz

  • oscar  (19.07.15 00:02:44)
sordum ben birilerine klinik. donus bekliyorum. hemen yazacagim donerlerse.

  • elxa  (19.07.15 00:17:12)
iç kanama olabilir. veterinerlerin cep numaraları vardır dükkanın camında. birine ulaşın gelsin baksın. mümkün olduğunca hareket ettirmeyin. belinde kırık yoksa iyileşir.

  • spina scapula  (19.07.15 00:52:47)
vetmapp uygulamasını yükleyin telefonunuza, en yakınınızdaki tüm veterinerlerin -24 saat açık veterinerlere de- oradan ulaşın. iletişim bilgileri var hepsinin. ben de bakıyorum şimdi uygulamaya diyarbakır için.

edit: diyarbakır listede yok maalesef. kendi kitaplarıma bakıcam şimdi, ama siz bu arada şuraya bakabilirsiniz: (bkz: 7 gün 24 saat açık veteriner klinikleri veritabanı)
  • whimsical  (19.07.15 00:54:49 ~ 01:00:07)
tekrar söylüyorum. illa açık olması gerekmiyor. arayıp cep numarasından herhangi birini dükkanınn önündeyiz böyle böyle bi kedi var diyin gelirler, bakarlar. açık yer ararsanız bulmanız zor.

  • spina scapula  (19.07.15 00:56:47)
Arkadaşlar,

2 kisiyi aradim telefona bakmadi
1i sehirn disinda
1i de koydeymis ama yarin sabah yardım edecekmis.
Diyarbakır vet fak aksam hasta almiyormus, yarin da bayram diye kapali.
Sorun su ki burada veterinerler bu saatte telefona bile bakmazlar kanimca bi kedi için. Ağlamaktan sinirlerim bozuldu.

Kutuya koydum, sicak tutmaya çalışıyorum, hareket ettirmemeye calisiyorum.

Su vermeli miyim bilmiyorum. Aslında hiçbir sey bilmiyorum su an.
  • cemallamec  (19.07.15 01:05:00)
su verin tabi ki, susuz kalmasın, hava zaten sıcak.

kitaplarıma baktım, verdiğiniz bilgilere göre şu anda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. veterinerin iç kanama olup olmadığını takip etmesi ve bacakları kontrol etmesi ve gereken tedaviyi ve önleyici tedaviyi vermesi lazım.

sakin olmaya çalışın. olan olmuş. onu sevip okşayıp iyi ve güvende hissettirin. aklıma başka bir şey gelmiyor. sitelere bakayım ne yazıyor.
  • whimsical  (19.07.15 01:13:15)
Tsk ederim

  • cemallamec  (19.07.15 01:15:23)
DÜŞME SONUCU YARALANMALAR

Düşme sonucu yaralanmalar trafik kazalarında olduğu gibi tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu tür kazalarda özellikle kırıklar çok oluştuğu için hastanın yerden kaldırılması sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Hemen yerden kaldırmak yerine eğer anlayabiliyorsanız kırık ve yaralar açısından incelemeli ve hastanın yerden kaldırılması ondan sonra yapılmalıdır. Bunun içinde bir battaniye veya kalın bir kartonun üzerine yerden kaldırmadan kaydırarak aktarılmalıdır.

Eğer bir kanama varsa tampon veya uygulanabilirse turnike yaparak kanamayı durdurmalısınız. Bu arada turnikenin çok uzun süre kalmasının yaratabileceği gangren tehlikesinide göz önünde bulundurmalı ve yaklaşık 10 dakika ara ile turnikeyi gevşeterek dolaşımı sağlamalı ve hemen tekrar turnikeyi sıkmalısınız.

Ağız ve burun çevresinde birikinti (kan, salya vb.) temizlenmeli ve solunum rahatlatılmalıdır.

Bu tür düşmelerde özellikle iç kanama riski çok fazla olduğundan hemen veteriner hekime ulaşılmalıdır. Veteriner hekimin oraya gelmesi genellikle bir acil müdahale için yetersiz kalabileceğinden onu çağırmak yerine siz ona ulaşmaya çalışmalısınız. Böylece müdahale çok daha geniş imkanlarla yapılabilir.

Düşme sonucu özellikle kedilerde çene kırıkları çok fazla görüldüğünden kedinizde hiç bir problem yok gibi görünsede muhakkak veteriner hekiminize göstererek her hangi bir problem olup olmadığını teyit ettirin.

Hastanın şokta olabileceğini düşünerek ani haraketlerden ve yüksek seslerden kaçınmalısınız. Ayrıca şoktaki hayvanlar bilinçsiz haraket edebileceğinden kendinizide ısırık veya tırmalamalardan korumalısınız.

Veterinerinize haber vererek gelişinizi bildirmeli ve olay hakkında bilgilendirmelisiniz. Böylece acil müdahalenin daha hızlı ve eksiksiz olması sağlanabilir.

www.juen.com.tr
  • whimsical  (19.07.15 01:18:52)
3 dakikada bir facebook hesabı açın ve haytap sayfasına filan sorun. belki oradaki insanlar işe yarar bir şeyler söylerler.

  • mea maxima culpa  (19.07.15 01:21:14)
bir de bu başlıkta yazılanlar moralinizi bozabilir ama yol gösterici de olabilir: (bkz: kedinin düşmesi)

facebook'ta "hayvan severler acil" grubuna yazdım durumu. veteriner vardır diye belki durumun aciliyetini de belirttim ve iletişim bilgisi rica ettim. geri dönüş olursa bilgilendireceğim sizi.
  • whimsical  (19.07.15 01:22:10 ~ 01:31:18)
diyarbakır'ın neresi dediler. şunu eklediler: Peyas Mah 218.sok Pol Kar Park Evler 21070

şunu da eklediler: Güneydoğu Veteriner Kliniği Sento Cad. Bağlar 0412 236 28 21

şunu da: Pet Veteriner Kliniği Peyas Mah. 218.Sok. No:4/F Memorial Hastanesi
  • whimsical  (19.07.15 01:32:16 ~ 01:33:23)
şöyle bir liste geldi: veteriner.co

  • whimsical  (19.07.15 01:35:59)
Verilen numaraları zaten ilk aradım şehir dışında galiba ya da cevap veren olmadi. Kısaca sabaha kdr bekleyecem

  • cemallamec  (19.07.15 01:39:19)
durum nedir?

  • elxa  (19.07.15 15:10:27)
Son durum: birçok arkadasim şehir disinda olmasına ragmen diyarbakirdaki veterinerleri bugun aradi. Cogu yarın musait olacaklarını soyledi. Babam da veterinerlik fak. Docent olan bi tanidigimizi aradi. Yarin gelin ilgileneceğim, dedi. Ozetle yarina kaldi.

Kuzumun durumuna gelince; su icirmeye calistim. Arka sag bacagi kırık galiba. Oraya dokununca yalnız miyavliyo. Tavuk ciğeri haslayip lime lime edip suyu ile yedirmeye calistim. Suyunu icti ama parçalarını agzona koyarken dusuruyordu. Az önce tekrar verdiğimde birkaç parcayi zor da olsa yedirebildim. Uzaniyor. Hareket etmesini engelliyorum. Tdun geceden beri basindan ayrilmis değilim. Yarini bekliyorum
  • cemallamec  (19.07.15 16:16:03)
çok çok geçmiş olsun umarım çabucak atlatır çok üzüldüm :(

  • apartman teyze  (19.07.15 16:28:32)
geçmiş olsun. inşallah bir an önce iyileşir.

artık çok geç ama sayın kedi sahipleri lütfen pencerelerinize tel takın. benim kedim düşmez demeyin. sinek ve böcek görünce kendilerini unutuyorlar kediler.
  • mea maxima culpa  (19.07.15 22:19:33)
simdi nasil peki?

  • elxa  (19.07.15 22:33:17)
Durumu su an aynu fakat en azından bir seyler yedirebildim. Yarın sabah ilk is fakulteye goturmek olacak. Basindan hic ayrilmiyorum. Karin ve arka bacak ile sirt kismina dokununca aciyor belli. İnşallah iyilesecek tekrardan her yerimi isirip tirmalayacak insallah

  • cemallamec  (19.07.15 23:19:28)
gelişme var mı?

  • boyalı kuş  (20.07.15 17:27:01)
son durum: kediyi bugün önce barınağa götürdük röntgen için çok şükür ki bir şeyi yokmuş. kırık çıkık anlamında. zedelenme varmış. daha sonra veterinere gittik. aşı filan yapıldı. kabız oldugu için lavman yapıldı. eve getirdik. ıslak çimlerin üstüne düştüğü için durumu ucuz kurtarmış dediler. evde de biraz zeytinyağını şırınga ile ağzına verdim. tuvalete çıktı sonunda. az önce beni sevme yöntemi olan parmaklarımı ısırma ile canlandığını gördüm. kapı çalınca hemen doğruldu. sadece sağ arka ayağında topallıyo o da düzelecekmiş birkaç güne.

herkese tşekkür ederim.
  • cemallamec  (20.07.15 20:44:34 ~ 21:27:56)
çok sevindim bir şeyi olmadığına, çok geçmiş olsun!

  • lily briscoe  (20.07.15 21:14:44)
çok çok geçmiş olsun. gözünüz aydın.

  • whimsical  (20.07.15 21:17:45)
super!

yiyip iciyor mu arkadas?
  • elxa  (21.07.15 01:17:31)
Evet yaş mama aldık maşallahi var

  • cemallamec  (21.07.15 08:20:26)
maşallah tosunuma paşama (alış diye yapıyorum bak)

  • whatyougetiswhatyoudid  (21.07.15 09:50:27)