araştırma görevlisi alımı - torpil

i.imgur.com

burada torpil yapılmış olma olasılığı nedir?

bu giriş sınavı nasıl bir şey oluyor, yazılı mı yoksa mülakat mı?

1. sıradaki kişi fakülte dekanının kızı bu arada.

Giris sinav notunu cikarip bakinca daha net gozukur ne oldugu. Ancak ben buradan torpillin tillahini goruyorum.

  • f_d  (15.07.15 22:34:28)
Kızın adı Eren mi?

Yazılı/sözlü ilgili anabilim dalının isteğine göre oluyor. İsterse sadece sözlü, isterse yazılı yapar. her ikisini yapma ihtimali de var tabi.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (15.07.15 22:37:45)
Inanmiyorum, ben torpil varim diye bagiriyor tablo, dekanin kizina 78 veren uni, 2. Siradaki kiza -ki bu kizin diger tum notlari dekanin kizindan cok daha yuksek- bu kiza 40 veriliyor. Hangi mantikla? Gercekten cok cirkin bir tablo. Su an o dekana da, kizina da, bunu yapan unideki o bolumdekilere de cok fena kufrediyorum. Bu resmen hak yemek! Asagida incelenirse diger bircok adayin notu da 1. Siradaki kizdan yuksek zaten. Soyleyecek soz bulamiyorum, cok beddua okurdum ama Allah indan bulsunlar ne diyeyim

  • balpolen  (15.07.15 23:32:55)
Yazılı sınav oluyor. Genelde doktora yeterlilik ile eşdeğer oluyor. 12 sorudan 4'ü zorunlu, kalan 8'inden de 4'ü seçilecek şekilde oluyor.

Torpil olup olmadığı hiç belli olmaz. Kız o okuldan mezundur, diğerlerinden çoğu başka yerlerdendir ya da kız uzun süredir o okuldadır. Bu nedenle böyle sınavlarda soru hazırlayan hocaları tanıyordur ve ne çıkacağını biliyordur. Çünkü bir benzerini ben yaşadım. Doktora yeterliliğe böyle çalışmıştım, sonradan da yeni kadro için dışarıdaki başvurularla birlikte başvurdum. 8 yıldır o okuldayım, zaten kimin soru hazırlayacağını az çok tahmin edebiliyorum. O kişilerin çalışma alanlarını ve hangi dersleri verdiğini biliyorum. Ötesinde, kim ezber cevap bekler, kim yorumlu ve kısa cevap bekler biliyorum. Ona göre de cevap verebilirim. Daha önce çıkmış soruları biliyorum. Hatta bir hocanın 3 konudan birinden soracağını biliyorum, çünkü son 7-8 yılın doktora yeterlilik sınavlarında öyle yapmış. Dolayısıyla sınavın iskeletinin çoğu belli. Dolayısıyla dışarıdan girenler aynı sınavdan 40-50 arası alırken ben 89 almıştım. Sorular da son gün biz sınava girecekken hala toplanıyordu. Başka bir üniversitede birlikte sınava girsek belki sonuçlar daha farklı olurdu ama orası benim çöplüğüm, çöplüğümü tanıyorum; dolayısıyla olanı biteni biliyorum. Herhangi bir torpile ihtiyacım yoktu, diğer puanlarım da yüksekti onlardan. Ama diğer puanlarım kafa kafaya gitse, o zaman arkamdan torpil dedikodusunun çıkması işten değildi.

Tabii bu torpil olmayacağı anlamına gelmez. Dekanın kızının özelliklerini bilmiyorum. Dekan soruları tanıdığı, kanka olduğu hocalara hazırlatmış olabilir.
  • aychovsky  (16.07.15 00:03:33 ~ 00:08:14)
geçen yıl çok tartışıldı bu mesele, gerek fakültenin sözlüğünde gerek öğrenciler arasında. dekanın kızı baya çalışkan biriymiş. ama bu uçurum kızın başarısı mı torpil mi bilemeyiz

  • aybengülerim  (16.07.15 00:06:29)
apaçık torpil yahu. buna giren 10 adamın 10'uda yoldan geçerken girmemişlerdir. birincinin 78 alıp diğerlerinin 40 ve altı alması baya şaibeli. tabi dekanın kızı da boş değilmiş yds puanı falan baya yüksek ama bu durumunu baya gölgelemiş

  • eleutheiros  (16.07.15 03:45:31)