çok soda içmek

zararlı olabilir mi? bu 200 ml'lik sade damla mineralardan günde 1-2 tane içiyorum mütemadiyen. zararsızsa bugün üçüncüyü içmeyi tasarlıyorum.

p.s: soda içmeye yeni başladım.

zararlı tabii ki de.

  • nawar  (15.07.15 00:01:20)
Mideni kolaya alıştırmış olursun. Aşırıya kaçmamak lazım.

  • cakabo  (15.07.15 00:01:53)
nawar, ne zararı war?

  • ateistanbul  (15.07.15 00:03:21)
zararli cunku icinde asit var ... asitli bisi iciyosun ... maden suyu icsen neyse

  • pete payetti  (15.07.15 00:06:16)
öncelikle maden suyu ve aromalı gazlı içecekleri karıştırılmamasını hatırlatırım. maden suyundan günde 1-2 tane içmenin zararlı olacağını düşünmüyorum çünkü içinde sadece doğal mineraller ve karbondioksit var. ancak limonlu, çilekli vs. soda içerseniz (ki bu soda değildir üzerinde gazlı içecek yazar) o zaman zararlı.

  • mr.goodcat  (15.07.15 00:07:08)
ne kadarı zararlı? bi günde 400 ml vs. iki günde 200'er ml'in zararlılık katsayıları nasıldır? doktoruma mı danışmalıyım?

  • ateistanbul  (15.07.15 00:08:08)
Maden suyunun sindirimle bir ilgisi yok, zaten asidik değil alkali su. Normal suya göre ph değeri biraz daha düşük o kadar. Sodyum miktarı biraz yüksek olabiliyor maden sularının, tansiyonla ilgili bir sıkıntın yoksa su yerine bile içebilirsin hiçbir zararı yok. Tabii bunu maden suyu içiyorsun diyor söylüyorum. Soda olayı biraz daha farklı.

  • angelus  (15.07.15 00:08:13)
bursa doğal maden suyu yazıyor üzerinde. soda vs. maden suyu farkını da bilmiyorum ama ben maden suyu içmeye başlamışım esasında. kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş olabilirim.

  • ateistanbul  (15.07.15 00:09:46)
gazlı olan = soda
normal olan ve gazsız = maden suyu

soda'larin ustunde karbondioksitli yazar zaten
  • pete payetti  (15.07.15 00:11:29 ~ 00:12:49)
soda ile maden suyunun ne farkı var? türkiye'de aynı, hepsi maden suyu diye geçiyor.

  • pinkpeony  (15.07.15 00:18:52)
  • 038576  (15.07.15 00:20:55)
Maden suyu kaynağından çıkarken içinde bikarbonat karbondioksit vitamin ve minareller bulunur, içine sonradan hiçbir şey eklenmez; sodaya bu dediklerim sonradan eklenir. HYatta bir tek karbondioksit eklenip satılır. Doğal değildir yani. Evde normal suya karbondioksit eklersen soda olur ama maden suyunu aynı şekilde evde hazırlayamazsın.

  • angelus  (15.07.15 00:22:46)
yaşına göre değişir, sodada bol miktarda tuz bulunmakta, yüksek tansiyonu olanlara önerilmez

bu durumda sodyum oranı 200 mg/lt den az olanı seçmelisin, örneğin beypazarı'nın üzerinde 260 mg/lt yazıyor
  • freebird5406_2  (15.07.15 00:57:43 ~ 01:00:27)
mea maxima culpa ruhum diyor ki: duyurunun en çok sorulan sorularında bu yeterrrrrrr.

  • sayns  (15.07.15 02:14:00)