kuantum mantığının klasik mantıktan nasıl farklı...

...olduğunu mala anlatır gibi anlatabilecek bir babayiğit var mı?

kuantum mantık ne loo? götten sallama bişeye benziy.

  • kargn  (13.07.15 00:13:35)
klasik mantıkla kastettiğin şeyden bi farkı yok. ikisi de birbirine uymasa zaten evrende bi düzen olmaz.

  • ergenpezeveng  (13.07.15 00:15:14)
Kuantum mantigi ne klasik mantik ne? Hangi konudan bahsettigini bilmiyorum ama fizikten bahsetmiyorsun sanirim.

  • stavro  (13.07.15 00:15:34)
korkarım fizikten bahsetmiyor.

  • kargn  (13.07.15 00:17:57)
  • stanhiver  (13.07.15 00:18:58)
Kuantum mekaniklerindeki mantığın klasik mantığa uymadığını okudum. Ne kuantum fiziği bilirim ne de çok fazla mantık biliyorum. Soru felsefe/mantıkla ilgili ama kuantum fiziği soslu. Belki biri hakimdir bu konularada süzme bilgi verir diye umdum ama sanırım kendim halletmem gerekicek cok spesifik oldu.

  • stanhiver  (13.07.15 00:21:10 ~ 00:21:59)
  • tezek  (13.07.15 00:21:16)
@tezek sanırım aradığım şey yes!

  • stanhiver  (13.07.15 00:23:23)
sorduğun soruya istinaden diyorum ki bu belgeselleri izlesen de bişey anlamazsın.

  • ergenpezeveng  (13.07.15 01:01:59)
Belirsizlik ilkesi: it states that the more precisely the position of some particle is determined, the less precisely its momentum can be known, and vice versa

bu aklımızda bulunsun. klasik mantıkta p ve (q ya da r) = (p ve q) ya da (p ve r) diye dağılma özelliğine sahip. ama kuantum mekaniğinde eğer p,q ve r ye sırasıyla parçacığın momentumu ve kordinatları dersek klasik mantık işlemiyor çünkü parçacığın pozisyonunu bildiğimiz yerde momentumunu bilme olasılığımız cok azalıyor. Momentumunu bildiğimiz noktada uzaydaki yerini bilemiyoruz. Yani denklem klasik mantıktaki gibi dağılamıyor. Bu yüzden de doğada işleyen (ki birsürü paradoks dolu ortalık) ya da işler gözüken klasik mantık parçacık düzeyinde işlemiyor. Bu sadece bir örnek. Bu yüzden de en az 3 olasılıklı (true,false,unknown) mantık sistemleri geliştirilmiş. Bunların sonsuz olasılıklısı felan da varmış.

en.wikipedia.org

Ben bu kadar anladım sonrası cok karmaşıklaştı. Psikoloji okuyorum zaten aq ne işim olur mantıkla, fizikle... Umarım doğru anlamışımdır. Selametle...
  • stanhiver  (13.07.15 02:08:09)
@ergenpezeveng evrende parçacık düzeyinde düzen olmadığı için yani doğa kanunlarına uymadığı için klasik mantık işlemiyor anladığım kadarıyla. Belgesel sorumu cevaplamadı ama az çok anlamamda (tabi doğru anladıysam) yardımcı oldu.

  • stanhiver  (13.07.15 02:11:22)
kuantumu icat eden adamlar bile anlamıyor kanka, feynmanın da o manada bi sözü var hatta, dert etme.

  • kargn  (13.07.15 02:14:26)