Yüksek Lisansa hazırlanmak

Edebiyat fakültesinde öğrenciyim. 3.sınıfa geçtim. Mezun olunca kendi bölümünde yüksek lisans yapmayı amaçlıyorum.

Dönem başlayınca uzun süreli olarak ingilizce kursuna devam edeceğim.

Yüksek lisans için,

Lisans not ortalaması 2,50
ALES 55
TOEFL 79
IELTS 6,5

gibi gereklilikler var.

Ben bunlara nasıl çalışabilirim? Ayrıca yüksek lisansta kabul edilebilmek için önümüzdeki 2 sene boyunca ne gibi çalışmalar yapmalıyım=

gereklilik var diye bu puanları hedef belleme sakın :D

toefl, ielts istemesi garipmiş yds/üds/kpds yeterli idi. emin misin toefl ve ielts konusunda? yani bu sınavlar daha zor olur.

lisans ortalamanı ne kadar yükseltsen, o kadar iyi. neticede başvuranlar arasından sıralama yapılıyor.

ales'e çalışmak için de deneme çözmelisin. özellikle sözelden çalışacağın pek konu yok. paragraf, anlam, mantık fln işte. edebiyat bölümü için ales'ten sözel yapman gerekiyordur sanırım. onun içinde sözel 1 , sözel 2 ve sayısal 1 çözeceksin.soru çözme hızını ne kadar arttırırsan o kadar iyi. bunun tek yolu da bol bol soru çözmek. tekrar söylüyorum önemli olan çözme hızın. =)
  • pokemonk  (12.07.15 00:46:37 ~ 00:47:21)
aleste 55 alamazsan zaten okuma, diplomayı da yırt at.

ortalamanın psikolojik sınırı ne onu öğren, o 2.50 hiç de reel bir değer değildir genelde. bölüme okula göre değişir ama kafadan bi 3 isterler.

toefl 120 üstünden. 79 iyiye yakın bir ingilizceyle alınır.

mülakatı geçmek için kendini doldurman lazım. hocalarla muhabbet kur, edebiyat alanına katkı yapabileceğini düşündüğünü göster. güzel de bi bitirme yazarsan sorun olmaz.

not: edebiyat öğrencisi değilim, bunlar çok genel kriterler. edebiyat için de böyle olduğunu biliyorum çevremden.
  • yazmamaya yemin eden adam  (12.07.15 00:48:04)
Arkadaşlar bu rakamların asgari rakamlar olduğunun farkındayım.

  • tavish11  (12.07.15 00:58:09)
Sözel puan türünde öğrenci alan bölümlerde 80 üzeri alman lazım alesten. En azından bunu hedefle. 80 puan alabilmen için matematik çözmene gerek yok. Sadece sözel çözerek 90 bile alabilirsin. Ales için kurs filan gerekmez. Sadece çok oku ki zaten okuyorsundur. Kendi bölümünde yapmak istediğin için hocalara niyetinden bahset, bilgi almaya çalış. Mülakat çok önemli nasıl geçtiğini öğren. Ne çalışmak istediğini düşünmeye başla, ilgini çeken konulardan hocalara bahset filan. Gerisi gelir.

  • iyiaksamlarbayan  (12.07.15 01:12:02)