Istanbulda evler nasil pahali arkadaş?

Herkese merhabalar,

Arkadaslar sene sonunda belki tayin isterim düşüncesi ile şöyle bi arastirma yapmak istedim. Yaptim da. Sonuçlar şunu dedirtti bana "istanbulda merkezde yasayanlar nasil yaşıyor?".. simdi benim istabulda ama istanbula 1- 1.5 saat uzaklikta 75 m2 lik site icinde verdigim kira 500. Ayni standarti koyup aratiyorum sahibinden.com da kira çıkıyor 3 katına. Tek yaşıyor olduğum icin mahallede bakamiyorum. Tek yasamaya alistigim icin ev arkadasi bulurum birlikte sitede veririz o parayi da diyemiyorum.

Nerde yasiyor bu insanlar? Ne is yapıyor orda oturanlar? Tek kimse mi yasamiyor? Herkes ikili üçlü mu yaşıyor nedir?

Yorumlarınız, fikirleriniz ne olur? Nasil bi akıl verirsiniz?

en basit mantıkla bir eve gir..sonra 2 yıl araştırma yap daha ucuz eve geç..sonra 1 yıl daha araştır daha ucuz eve geç şekinde..zaten istanbul'da 5 yldır oturan birine abi kira ne kadar desen şöyle başlar cümleye 'valla çevrede en uygunu bizimki...'

  • dedim dedim de kime dedim  (10.07.15 12:53:43)
kiralar pahalı evler daha pahalı

o konuyu bende anlayamadım 2500 - 3000 kirayı kim neden nasıl veriyor
  • basond  (10.07.15 13:01:40)
arkadaşlar durum çok kötü.

ben merkezi bir yerde 1+1 ev buldum 4 sene önce. o zaman fiyatlar patlamamıştı hayat normaldi. 650 tl idi ev. yalnız istiyorum diye girdim eve. sonra evlendim vs. fiyatlar bir patladı. en son pazarlıkla bizim ev bu sene 870 oldu. ama çıksak en az 1300'den açar evi. biz yerin altında -1. katta, rutubetli göt kadar eve bu parayı veriyoruz. ve daha kötüsü çıkamıyoruz. çıksak 1500'den aşağı bulamayacağız. iki kişi bir de kedi bu eve sığamıyoruz. eşyalar üst üste. kaldık minicik kutuda.

yani yaşayamıyoruz. arkadaşlarıma bakıyorum hepsi en az 3 kişi yaşıyor düzgün bir evde oturmak için. evliler de işte ikisi de iyi bir şirkette çalışıp iyi maaş alıyorsa düzgün bir yere taşınıyorlar. 2000 tl'lik filan bulunuyor. muhite göre 1300-1500 arası da çıkıyor. ama tabii tek kişi imkansız. zaten artık 1+1 mantığı da yok. öyle ev de çıkmıyor.
  • kaputt  (10.07.15 13:13:22 ~ 13:13:45)
Merkez bahcelievlerden otesi, tuzladan berisi.

  • evc  (10.07.15 13:21:49)
mevzu şudur arkadaşlar, bildiğiniz üzere merkezde kentsel dönüşüm rantı aldı başını gidiyor, evinin inşaatını bekleyenler mahallelerinden uzaklaşmak istemiyorlar, mevcutta devlet 700 TL, mütahhit de bir o kadar kira yardımı veriyor, oldu mu size 30 senelik saçma sapan evlerin kirası 2500-3000 lira. işin kötü tarafı oturdu bu fiyatlar piyasaya daha da inmez kiralar.

  • sannora  (10.07.15 13:24:16)
senin çevren dışında kalan bir sürü paralı insanlar var, onlar kalıyor. şehirde 15 milyon kişi var bunların bir kısmı bu fiyatları karşılayacak güce sahip, sayıları o kadar azda değil.

demek istediğim, sana pahalı gelen fiyatlar bazılarına gelmiyor, gelmiyor ki arz/talep fiyatları oraya çekmiş.
  • fransizkalanadam  (10.07.15 15:35:04 ~ 15:35:50)
Evet haklisin da, benim cevremden olan insanlar da vardir yani. Herkes bir ben tek değilim ki. Tek başına yasayan ogretmen yok mu yani bahsettiğimiz yerlerde. Heh iste onlar nerde kaliyor napiyor ne ediyor?

  • evc  (10.07.15 15:56:56)
onlar merkezde kalmıyor, daha varoş ya da merkeze uzak yerlerde tek başına yaşıyorlardır. ya da aileden zenginlerdir. ya da biriktirmişlerdir. yani başka nasıl bir ihtimal olacak.

bunun cevabı, evet beşiktaş'ta taksim'de bebek'te gizli kalmış 500 tl'ye 1+1 evler var olmayacak hiçbir zaman.
  • kaputt  (10.07.15 16:10:01)
Ya zaten oyle bise aramiyorum. Kalan adamlar hangi semtte kaliyor, ne veriyor, sitede kalanlar daha uzak yerlerde mi kalıyor? Nedir? Bu yani. Yoksa kardes ben yine 500 veriyim ama sehrin ortasinda sersefil oturayim degil.

  • evc  (10.07.15 16:13:09)
avrupa yakasında bağcılar, esenler o taraflarda 500 civarı evler bulunur, ama kötü evler olacağını düşünüyorum.
anadolu yakasında belki eskiden fikirtepe filan derdim artık orası da kentsel dönüşüm.. ucuza anca böyle.

ya da uzak yerler sizin muhtemelen şu an oturduğunuz gibi çekmeköy filan tarafları tuzlaya doğru yerler daha ucuz olabilir.

edit: gkn uyardı bağcılar'a filan da suriyeliler gelmiş ev fiyatları 1700e çıkmış, 500 yok diyor. beylikdüzü ıspartakule tarafına gidilmesi gerekirmiş.
  • kaputt  (10.07.15 16:17:55 ~ 16:33:57)
ev arkadaşı veya sevgili/eşle. öğretmen maaşıyla merkezde tek yaşamak imkansız, iki öğretmen maaşıyla olabilir ama:) kadıköy'de moda yine olmaz ama yeldeğirmeni olur mesela.

  • gmzo  (10.07.15 17:06:51)
1- bekarlar
2- yeni evliler
3- aileler

Bekarlar 30-40 yıllık bir dandik ev ile sıfır yapılı yeni bir evde kalabiliyorlar.
Ortalama 3 kişi kaldıklarında kişi başı 300-600tl/ay şeklinde değişen kiraları oluyor. Hele bir de maddi imkanları kuvvetliyse bu aylık 1000tl ye kadar çıkabiliyor.

2- Yeni evliler.

Evlerini aile kredi birikim vs yardımı ile döşedikten sonra kirada oturacak olanlar aylık min 2000 tl yi gözden çıkarıyorlar. Karı koca çalışıyor ve gelirleri iyi derecede ise bu rakam aylık 4000 e kadar çıkıyor.

3- Aileler

İstanbulun kiralarının 2009 öncesi nispeten uçuk olmadığı dönemde ev kiralamış olan bu insanlar yıllık kira artış oranı hatır gönül ilişkisi vs sebepler ile kiralarını düşük tutuyorlar ki İstanbulun en büyük bölümünü bunlar oluşturuyor Bugün kiralasan 1500e tutacağın evi 20 yıllık kiracı 500e kiralamış oturuyor oluyor.

Kafan aydınlanmıştır umarım
  • losev bagiscisi  (13.07.15 11:59:06)
Dum tuttuk yegenimle 700 tl kombili ama 2arti1 olsada bir odasi yarim gibi halicioglu piripasa buralar uygun merkezi ama gelismemis metrobuse 5 dakika taksime 10 m.koye 5 dakika ama guzel evler burdada 1000 den basliyor

  • Dönmezer  (15.07.15 14:36:21)