Yıllık izin ne zaman kullanılabilir

Selam. 1 ocak 2015te işe başlayan bir insan yıllık izni hakkını ne zaman kazanır? Bununla ilgili resmi, kanuni bir durum var mı, hani ilk 6 aydan sonra kullanabilir vs diye. Bi de 1 sene doldurmasına gerek yok di mi yıllık izin kullanmak için?

bizim şirket 1 yılını doldurmadan asla izin vermiyor
1 yıl çalışacaksın ki yıllık izini hak et diyor.

  • basond  (09.07.15 12:20:45)
var, 1 seneni doldurduktan sonra yıllık izne hak kazanırsın. ama bazı şirketler bunu hiç sorun etmez, süren dolmadan kullandırır, eksiye düşersin.

  • kulakligin calismayan teki  (09.07.15 12:21:30)
iş kanununa göre 1 seneyi doldurmadan yıllık izne hak kazanamazsınız.

  • trajikomix  (09.07.15 12:26:34)
trajikomix +1

1 sene dolduktan sonra hak kazanılır. kanunda yazıyor.

bazı iş yerleri bu konuda esnek davranıyor. sana 1 seneyi doldurmadan önce izin veriyorlar, sonra izin hakkını kazanınca izin kullandığın günleri süreden düşüyorlar.
  • whimsical  (09.07.15 12:36:49)
adı üstünde olan "yıllık" izni kullanmak için nasıl 1 yılı doldurmak gerekmiyor di mi diyorsunuz anlamadım. :) 1 yılını doldurmadan kanunen yıllık izin hak etmezsin. ha bazı şirketler töleranslı davranır. çalışan mutluluğu der. sizi eksiye düşürür. ücretsiz izin verir vesaire vesaire. ama yıllık ücretli izin hakkı ancak 1 yılını dolduranlar kazanır. (iş kanununa göre)

  • kakao  (09.07.15 12:37:13)
2 ocak 2016

  • ermoo  (09.07.15 13:20:31)
Bircok kurumsal firma 6 ayi dolduran personele 7 gunluk izin hakki veriyor. Boylelikle 1 yil doldugunda herkesin 14 gun gitmesini onlemek ve personeli de memnun etmek istiyorlar. Calisilan yere bunu sormak gerek. Iliskiler iyiyse cok da sorun yaratmazlar.

  • isott  (09.07.15 13:30:42)