Bu yemek tarifini bilen var mı?

1. tavukları tencerede haşlıyorsunuz lif lif olana kadar (tercihen göğüs)
2. ardından lif lif tiftiyorsunuz ve bir kaba koyuyorsunuz.
3. tifttiğiniz tavukları bir de rondodan geçirip köftemsi bişeye dönüştürüyorsunuz. (köfte ve hamur arası, hamura daha yakın)
4. başemal sos yapyorsunuz. (başemal sos sıvı değil, olabildiğince katı/hamur kıvamında olmalı, hamurdan biraz daha akışkan)
5. tavuğun üstüne başemal sosu atıp köfte gibi yoğuruyorsunuz.
6. baharat maharat koyun.
7. bunları küçük misketler haline getirip; galeta unu + yumurta tekniği ile kızartıyorsunuz.

dışı kıtır, içi yumuşacık ve lezzetli oluyor.
bunu niye sordum? çünkü dünyada sadece benim ypatığımı düşnüyorum.

@animal, lan olm zor demedim ki zaten :(

  • kamera motor  (07.07.15 16:48:02)
5. maddeden sonra "uydurma bu ya beşamel sos karıştırılır mı" dedim, sonunda size özel olduğunu anlayınca rahatladım :)

  • Aman Sen de  (07.07.15 16:50:09)
duymadım bilmiyorum

  • heee  (07.07.15 16:57:06)
yumurta tekniğinden kastın yumurta sarısına bulamak mı? :)

böyle yazmak kolay hacı, bi gün yap da çağır, yiyelim, o zaman karar veririz iyi mi kötü mü :P (bkz: bir oportünist olarak reso aga)
  • reso aga  (07.07.15 17:48:44)
Degisik olabilir aslinda, tadi da guzel olabilir ama cok zahmetli. Bi de hic besamel sos yapmadan direk unu sutu didilmis tavuga koysak nasil olur? Hem daha pratik, ugrastirmaz

  • balpolen  (07.07.15 17:51:57)
Öncelikle afiyet olsun.
Sonrasında, haşlanmış tavuğu beşamelle köfte yapmak bana pek iç açıcı gelmedi. Ben olsam göğüsleri az pişirir, baharatlı patates püresi yapar, borcama püre üstü tavuk üstü beşamel dizip fırına veririm. Ya da çiğ tavuk etini rondodan geçirip kıymamsı hale getirdikten sonra normal köfte gibi malzemelerle yoğurup kızartırım.

  • whoosie  (07.07.15 18:12:44 ~ 18:13:06)