"Su icmeye girebilir miyiz?"

Az once okudugum bir yazidan sonra cocuklugumda bu soruyu defalarca sordugumu ilk kez hatirladim. Acaba ben hep lojman ortaminda yetistigim icin mi guvenip o yasimizda baskasinin evine girip su iciyorduk, yoksa benim zamanimin butun cocuklari o zamanlarda bunu yapabiliyor muydu? Samimi, uzak yakin demeden herhangi bir kapiyi calip koro halinde "su icmeye girebilir miyiiieeezz" derdik.

Biz de yapıyorduk ama eve girmiyorduk ya, kapıdan istiyorduk :D

  • neferkitty  (07.07.15 02:27:38)
ben de kapıdan istiyordum.

  • ontheroad  (07.07.15 02:31:42)
Küçük şehirde büyümüş bir kişi olarak biz de yapardık bunu, herkes birbirini tanıyıp bildiği için problem olmazdı.Ama büyük şehirlerde aynı olacağını sanmıyorum durumun.Bonus olarak: nerde o eski komşuluklar.

  • zejcy  (07.07.15 02:32:53)
Ben hiç yapmadım bunu.

  • kalemdefter  (07.07.15 02:34:15)
Büyük şehirde büyümüş biri olarak kapıda istiyorduk.

  • bazilika  (07.07.15 02:35:22)
kimseden su istemedim, hoş ben sokakra da oynamadım. annem her gün bir saat parka götürürdü.

  • kuzey li  (07.07.15 02:40:03)
o kadar sokakta oynadim da hic yapmadim boyle bir sey. yani su icmeye giderdik ama grupta kim varsa artik onun evine girdik. niye baskasinin evinden su istiyorsunuz ya shaksh.

  • kutsalbok  (07.07.15 02:43:25)
ben de yaptim bunu ama apartmandaki herkesi tanidigimiz icindi.

  • fraise  (07.07.15 02:43:48)
istanbul / biz de kapıdan camdan istiyorduk ama evet. gerçekten o zamanlar daha güvenliymiş sanki. şu an yapılmaz.

  • roket adam  (07.07.15 02:44:53)
Biz istiyorduk ama eve girmiyorduk. Genelde zemin kat balkonu bahçeye bakan tarafta olan aileden ister, balkondan alırdık. Herkesi tanıyorduk ama birilerinin evine gitmeye üşenirdik. Ancak birileri karpuz keserse. Düşündüm, yüzsüzmüşüz.

  • aychovsky  (07.07.15 02:46:25 ~ 02:49:13)
ben de hiç dışarıda oynamadım, su istemedim.

  • sayns  (07.07.15 02:50:58)
Sadece su mu? Mahalledeki evlere patır kütür dalıp ekmek arası peynir domates yaptirirdik. Tabi illa ki gruptan bir çocuğun tanıdığı akrabası falan olurdu o teyzemiz :)

  • seni sevenleri bir kere uzdun  (07.07.15 03:17:50)
İstanbuldaydım. Hep dışarıda oynardım ama hiç istemedim su. Ama güvenden ziyade annem böyle öğrettiği için sanırım. Başkasının evinde içtiğim suyun tadı bana garipmiş gibi gelirdi hep.

  • phoenixboy  (07.07.15 03:18:51)
artık insanların yakınlarında oturanlarla ilişki kurup yeni insanlar tanımasına gerek yok çünkü ilkokuldan iş yerine kadar herkesle sanal da olsa bağlantıda kalıp sosyalleşme ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. eskiden bir kıyafet, aksesuar, telefon, araba aldığı gösterecek insan komşuydu o yüzden yakın olması gerekiyordu. akşam evde birşey lazım olduğunda komşudan alıyorduk çünkü telefon/internet sipariş yoktu. böyle olunca komşuyu tanımana ihtiyaç yok, tanımayınca da çocuk su isteyemiyor tabi.

  • acan99670  (07.07.15 03:32:43)
sahi ha böyle bişi vardı :d kapıdan istiyorduk biz de

  • neseranni  (07.07.15 03:34:35)
Bizim sokakla kesişen bi sokakta bi evin önünde hayrat vardı hic evlere girmezdik :/ o sokakta top oynar oyun oynar o hayrattan içerdik duygulandim :(

  • sen de git sen de unut  (07.07.15 03:43:12)
biz sokaktaki çeşmeden içerdik ama salçalı ekmek isterdik komşulardan :)

  • yakuza123  (07.07.15 04:36:59)
Kazandaydık biz, Ankara'da. 2003-2006 arası kaldık sanırım çok eski değil yani. Arkadaşlarımızın evi dışında uğramazdık ki site olmasa da mimarisi site gibiydi oturduğumuz yerin. Biz site diyorduk yani kendi aramızda üzülmesin diye. Öyle bir ortam vardı ona rağmen arkadaşlarımız dışında kimsenin evine gitmedik.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (07.07.15 05:11:52)
bizim sokakta da çeşme vardı ordan içerdik hiç istediğimi hatırlamıyorum. ama şimdi yeğenim arkadaşlarıyla sokakta oynuyor mesela zile basıyorlar su istiyorlar. indirip veriyoruz. :)

  • kakao  (07.07.15 09:33:06)
ben yapmıyordum ama mahallenin çocukları bizim camı tıklayıp (giriş katta oturuyorduk) istiyordu. bazen aralarında tanıdıklarımız olurdu bazen hiçbirini tanımazdık. şimdi yiğenim böyle birşey yaptığını söylese kalbim durur. (ankara)

  • sheridans  (07.07.15 09:50:55)
Ben de lojman çocuğuyum
Ev beşinci kat, asansörün düğmesine boyum yetmezken eee çişte gelmişken zemin katın tuvaleti bizimdi, çişim geldi benim diye kapı vurduk ilkokul üçüncü sınıfa kadar falan

Ne su içmesi

Duygulandım
  • cecilia  (07.07.15 10:55:35)