Trafik kazası ve sigorta durumları

Kardeşimin arabasına trafikte arkadan çarpmışlar. Kaza tesbit tutanağına göre vuran kişi yüzde yüz kusurlu bulunmuş. Kardeşimin anlattığına göre, adamın sigortası bizimkinin aracının tamirini karşılayacak. Ancak bazı sorularım var;

1. Karşı tarafın sigorta şirketi kafasına göre yan sanayi parça kullanarak tamiratı yaptırabilir mi? Buna nasıl itiraz edebilir ve orijinal parça kullanmalarını sağlayabiliriz?
2. Araçta bir değer kaybı olacak. Bunun zararını da karşı tarafın sigortasından nasıl alabiliriz? Dava mı açmamız gerekiyor?

1. aracın kaskosu yok mu? siz aracı kaskonun anlaşmalı servisine gönderiyorsunuz, sizin sigorta parayı karşı tarafın sigortasından alıyor.

2. Geçenlerde bununla ilgili değer kaybının karşı tarafın zorunlu trafik sigortasından karşılanabileceğine dair haber yapılmıştı ancak pek aklımda kalmamış.
şurada ilgili tebliği inceleyebilirsiniz:
www.resmigazete.gov.tr
KAPSAMA GİREN TEMİNAT TÜRLERİ altında "değer kaybı dahil" ifadesi mevcut.
  • late viper  (06.07.15 22:58:07 ~ 22:58:15)
Aracın kaskosu yok.

  • alperz  (07.07.15 00:04:28)