listedeki bölüm/üni eslesmelerinden hangileri mantikli?

hayata dair hicbir istegi olmayan ruhen hasta oldugunu varsaydigim kardesime tercihlerinde yardimci olmaya calisiyorum. Puani cok kötü geldi, tutan üni/bölümlerden sehir olarak asiri alakasiz olanlari eleyip böyle bir liste yaptim. Bana mantikli gelenleri yesil isaretledim.
Sunu sakin yazma, su cok mantikli vs seklind yorum ve önerilerinizi sebebiyle beraber paylassaniz cok sevinecegim.
Mezun olali yillar oldu ve yurtdisinda yasadigimdan olaya uzak kaldim. Bu arada kardesimin, eger insan gibi calisirsa yurtdisinda master imkani olur. Benim aklimdaki yabanci dil ögrenip ya erasmus'la gelip gecis yapmasi ya da avrupa'ya master'a gelmesi.
simdiden cok tesekkürler

edit: liste okunmuyormus, asagi ekledim okul/bölümleri

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) İşletme (İÖ)
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ İşletme
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ İşletme (İÖ)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Arkeoloji
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Arkeoloji (İÖ)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Fransız Dili ve Edebiyatı (Fransızca)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Konaklama İşletmeciliği
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Konaklama İşletmeciliği (İÖ)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Seyahat İşletmeciliği
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Seyahat İşletmeciliği (İÖ)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği (İÖ)
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) İşletme (İÖ)
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ Rus Dili ve Edebiyatı
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Arkeoloji
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Turizm İşletmeciliği (İÖ)
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Eski Yunan Dili ve Edebiyatı
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Turizm İşletmeciliği
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Turizm İşletmeciliği (İÖ)
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) Arkeoloji
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fars Dili ve Edebiyatı
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Hindoloji
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Hungaroloji
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Urdu Dili ve Edebiyatı
ANKARA ÜNİVERSİTESİ Yunan Dili ve Edebiyatı
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Arkeoloji
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Arkeoloji (İÖ)
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Fars Dili ve Edebiyatı
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Rus Dili ve Edebiyatı
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) İşletme
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) İşletme (İÖ)
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Yönetim Bilişim Sistemleri (İÖ)
BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (ZONGULDAK) Arkeoloji
BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (ZONGULDAK) İşletme
BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (ZONGULDAK) İşletme (İÖ)
CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (MANİSA) Arkeoloji
CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (MANİSA) İşletme (İÖ)
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Fransız Dili ve Edebiyatı
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi (İÖ)
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) İşletme (İÖ)
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Yönetim Bilişim Sistemleri (İÖ)
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği (İÖ)
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ İşletme (İÖ)
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Balıkçılık Teknolojisi
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) Arkeoloji
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) Konaklama İşletmeciliği
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Arkeoloji (İÖ)
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Konaklama İşletmeciliği (İÖ)
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) Ermeni Dili ve Edebiyatı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) İbrani Dili ve Edebiyatı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) Rus Dili ve Edebiyatı (İÖ)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) El Sanatları (M.T.O.K.)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Geleneksel Türk Sanatları (M.T.O.K.)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (M.T.O.K.)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Tekstil Tasarımı (M.T.O.K.)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.)
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ İşletme (İÖ)
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA) İşletme (İÖ)
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Eski Yunan Dili ve Edebiyatı
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Urdu Dili ve Edebiyatı
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ İşletme
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ İşletme (İÖ)
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) İşletme (İÖ)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Konaklama İşletmeciliği
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Konaklama İşletmeciliği (İÖ)
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Arap Dili ve Edebiyatı
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Konaklama İşletmeciliği
MERSİN ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
MERSİN ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği
MERSİN ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği (İÖ)
MERSİN ÜNİVERSİTESİ Turizm Rehberliği
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği (İÖ)
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (HATAY) Arkeoloji
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (HATAY) İşletme (İÖ)
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji (İÖ)
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ İşletme
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ İşletme (İÖ)
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ Turizm İşletmeciliği (İÖ)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) Arkeoloji
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) Arkeoloji (İÖ)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) Fransız Dili ve Edebiyatı
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) İşletme (İÖ)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) Turizm İşletmeciliği
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) Organik Tarım İşletmeciliği
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Arkeoloji
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Arkeoloji (İÖ)
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Fars Dili ve Edebiyatı
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Turizm İşletmeciliği
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) İşletme
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) İşletme (İÖ)
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) Arkeoloji
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA) Arkeoloji

milyonlarca iibf mezunu varken ismi olmayan bir okulda iibf okuması riskli gibi.
turizm daha mantıklı geliyor açıkçası yurt dışı imkanı varsa da dil için iyi olur hangi ülke olduğunu yazmamışsın gerçi.
okul isimleri tam görünmüyor bu sebeple hakkında kıyaslama yapamadım.gerçi görünse de pek bilgim yok ancak fikir yürütürüm. ama bölüm olarak turizm +1 diyebilirim

turizm işletmeciliği okuyup dil kasarsa yaşadığın ülkeye turist getiren turlarda rehber filan olabilir aklıma bu geldi.
iibf ise fark atması için çok çaba sarfetmesi gereken bi mecra.isteksiz biriyse bağlanması zor olur.
yunan dili ve fars dili edebiyatı gördüm sanki yanlış okumadıysam o konuda bi yorum yapamayacağım.
  • gis  (06.07.15 14:24:43 ~ 14:33:52)
hangi okul olursa olsun turizm işletmeciliğini tavsiye etmem, onun dışında konya en mantıklısı geldi bana

  • yemrem  (06.07.15 14:30:52)
ilk fotodakiler okunmuyor. ikincisinde de gastronomi ve mutfak sanatları yazmışsın. o bölüm bildiğim kadarıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. okullardan da trakya ve kocaeli'ne yoğunlaşın, konya da iyidir.

eyyorlamalarım bunlar.
  • zgrydn  (06.07.15 14:34:12 ~ 14:34:46)
bu nedir abi hazırlansın 2-3 sene daha.

  • jacoba benzer jojuk  (06.07.15 15:15:00)
@jacoba benzer jojuk, zaten 2. senesi ve ailenin yanindan ayrilmasi gerekiyor artik.

@gis, ben almanya'dayim ama kardesimi italyanca/italya üzerine yönlendirmeyi düsünüyorum.
  • kimse  (06.07.15 16:13:19)
arkeologlar bu memlekette ac yatar bence, onlari gecelim.
Ankara, Eskisehir, kismen Nevsehir haric, Denizlinin dogusunda universite okunmaz, onlari da gecelim. (ogrenciligin keyfini cikarmak ve okulun imkanlari bakimindan yanlis anlasilmasin. haa derseniz esek herif zaten baska islere bulasmasin sadece okuluna gitsin gelsin onu bilemem.)
dil bolumlerinden bu kadar mezun varken nerede, ne is bulacak da para kazanacak mezun olduktan sonra?
tasarim ilgi ve yetenegi varsa yapabilecegi isler ve okuyacagi bolumler. yoksa onlari da gecelim.

son kararim canakkale turizmler.
  • halanne  (06.07.15 16:35:08 ~ 17:39:15)