donanımdan anlayan dostlar

şimdi ben de 780ti var gigabyte'ın. bir de geçen gün 4k monitör aldım.

sorunum şu ki dota oynarken bile kasıyor. 980 fiyatlarına baktım, 780ti'lardan 500-600 tl pahalı. arada fark var mı fazla? yani oyunları bir 980 ile rahat rahat oynar mıyım? amd cephesinde 980'e denk gelen kart hangisi?

edit: bir de şu ekran kartında 256bit 384 bit vs. ne anlamalıyım onu biri açıklasa şükela olur :)

danke.

çözünürlük 4k'da işte, ondan kasıyor :) 4k'da oyunları akıcı oynatacak bir kart arıyorum

  • passion rules the game  (03.07.15 21:29:28 ~ 21:31:23)
4k'da oyunları tek başına akıcı sayılabilecek şekilde oynatacak kart sayısı maksimum 3-4. Ayarları kısmayı dene, ne kadar aa varsa kapat mesela 4k oynuyorsun zaten. 980'e geçersen öyle bir zıplama falan hissetmezsin 780Ti'dan sonra.

İlgileneceğin iki terim var, geri kalana bakma bile. Hani "eşitse bak" falan değil, bakma bile. Önce mimarisine bak, içindeki gpu neymiş onu incele. Eğer gpu aynıysa veya yakın performanstaysa, çıkış tarihlerine dx desteklerine ve bellek miktarına bak. Gpu ve bellek, başka hiçbir şeyler ilgilenme.

Dota'yı hiç oynamadım grafikleri falan bilmiyorum ama taşaklı bir örnek göstereyim.

www.youtube.com

İşlemci darboğaz yapmıyor varsayıyorum tabi. Bu da 980'e geçersem dünyamın değişeceğini düşünüyorum diyorsan.

www.youtube.com

Eğer nvidia tarafından bir kart alacaksan, kesinlikle ama kesinlikle Amazon üzerinden Evga al. Garantisi uluslararası.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (03.07.15 21:41:49)
Ekleme yapayım, hangi kartları kıyaslamak istiyorsan Youtube'dan "fps battle" adı altında arat.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (03.07.15 21:43:00)
monitör 30fpsde kalmış olabilir. çözünürlük ayarlarından tazeleme hızını kontrol et.

ti olmayan versiyonu bile dota yı 4k da çalıştrıyormuş:

"I have a 4k monitor with Gigabyte OC 780.

. I can run Dota 2 in 4k resolution smooth most of the time. In cases when there is lots of particles, like if techies is detonating all of his mines while I'm looking directly at them, I can experience very small stuttering that last for 0.1-0.2s. This happens rarely though."

www.reddit.com/r/computers/comments/2ic6ol/evga_gtx_780_nonti_4k/

edit2: güç kaynağın yetiyorsa ve bütçen varsa 2 tane 970 alabilirsin, bütçen varsa psu da alabilirsin gerçi. para gonuşur =)

edit3: bit dediği şey bellek veriyolu. teknik terimlerler kafanı karıştırma, ekran kartı alırken 4 temel noktaya bak bence

*ortalama fps
*güç tüketimi/sıcaklık değeri
*boyutu (kasaya sığar mı)
*driver desteği

ve tabikite fiyatı. money money money.
  • paulie walnuts  (03.07.15 21:58:32 ~ 22:05:34)
60hz'de baktım ona :)

Evga amazon tr'ye yollamıyor :(
  • passion rules the game  (03.07.15 22:01:07)
Dota'dan bağımsız olarak;eğer 4k çözünürlükte oynamak istiyorsan 980 Ti, performanslı 4k çözüm istiyorsan 980 TI SLI yapman gerekiyor. 980 TI SLI içinde kaliteli PSU lazım. Corsair Ax1200i yi öneririm.

Şahsi fikrim 4k nın şu an çok gereksiz olduğu yönünde. Yani henüz 4k'ya gelmedik. 1440p'de gayet güzel oynayabilirsin diye düşünüyorum.
  • xenocidee  (03.07.15 22:13:16)
Yolluyor. Alan suruyle kisi var ve her gun son onay asamasina kadar geliyorum sepete ekleyip jkahshajaja. Evga 980ti diye arat, soldan ship to turkey seç. Oyle ekle sepete.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (04.07.15 03:07:17)
sanırım stokta olmadığı için tr'ye yollamıyor gözüküyordu. deneyeyim onu.

sli falan tabi bütçe yetmez de en azından dota oynatır herhalde 980ti 4k'da akıcı şekilde :)
  • passion rules the game  (04.07.15 13:12:18)