Hukuk: Eşi ölen kadın annesinin maaşına ortak oluyor

Ayşe teyze 80 yaşında, rahmetli kocasının 1000tl maaşıyla yaşıyor,

Ayşe teyzenin kızı Fatma hanım, 50 yaşında, kocası ölüyor. Ölen kocasının 1000tl maaşı kendisine bağlanıyor.

Fatma hanım bununla yetinmiyor, babasının maaşına da ortak olmak için başvuruyor ve babasının maaşının 400tl'sini de alıyor.

Bu durumda 20 yıldır kocasının maaşıyla yaşayan, 1000tl alan Ayşe teyzenin eline artık 600tl geçiyor. Fatma hanim ise 1400tl alıyor.

Fatma hanımın zaten bir maaşı varken, bir başkasını (yine dul bir kadın olması ve annesi olması insani bir trajedi) yarı maaşa mahkum etme pahasına nasıl olabiliyor bu?

Böyle deli saçması bir uygulama olur mu? Böyle bir adaletsizlik hukuki olabilir mi? Varmış ve oluyormuş. Bu durumda SGK'yı mı dava etmeliyiz? Fatma hanımı mı? Davadan birşey çıkar mı? Teşekkür.

Mevcut düzenlemeler ve uygulama bu yönde. Ancak Fatma Hanım geçinemiyorsa eğer, kızı kendisine bakmakla yükümlü olduğu için ona karşı böylesi bir dava açabilir. Yani açılacak dava SGK'dan yatan maaşın bölünmesi sebebiyle değil, kızının annesine bakım yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle kıza yöneltilebilir.

  • microfiction  (03.07.15 19:36:02 ~ 19:36:18)
soyle oluyor.
1. 80 yaşındaki Ayşe teyze eşinden kalan tüm maaşı alıyor.
2. Dul kalan Fatma hanım dul maaşı alıyor. Ama bu yanı zamanda yetim maaşı almasına engel bir durum teşkil etmiyor. O yüzden başvurduğunda yetim aylığı da babasından hakkı olan kadari ile Fatma hanıma bağlanıyor.
3. Olaya miktarlar üzerinden bakarsanız tuhaf ama netice eş-çocuk aile bağları nedeni ile belli bir miras payı var. Netice ilk gün Ayşe teyze o maaş bağlanığında da için Fatma hanımın payı vardı.
  • helenart  (03.07.15 19:46:51)
@microfiction, peki böyle davalarda nafaka gibi somut bir miktar para bağlanabiliyor mu anneye?

  • geldiler  (03.07.15 19:50:51)
@geldiler Evet. Zaten böylesi bir durumda mahkemeden talep edilecek şey yardım nafakasıdır. Nafaka ödenmesi yalnızca boşanan eşler arasında değil, altsoy ve üstsoyda için de söz konusu olabilir.

  • microfiction  (03.07.15 21:07:13 ~ 21:07:32)
teşekkürler.

  • geldiler  (04.07.15 02:59:34)