Grafikerlere Teknik Bir Soru (Uzman İşi)

Arkadaşlar, bir katalog yapıldı.
Yapılan pdf'te resimler kontrol edildi, bir sıkıntı gözükmüyor.
İnternet üzerinden reprocuya mail atıldı. Daha sonra iş basıldıktan sonra resimin tekinde sıkıntı olduğu görüldü.

Reprocu bana gelen pdfte bu var dedi.
Bizde gözükmüyor dedik. Gönderdiğimiz dosyayı indirdik.
Cidden giden de var, mail attığımız halinde yok.

Reprocu internette gelirken bozulmuştur dedi :) Nasıl yani yaaa dedik.
Muhtemelen resimde teknik bir sıkıntı var ama acep nedir bu sıkıntı?
Bakalım bilebilecek misiniz.

sen gönderirken cmyk modda gönderdin değil mi?

  • all girls dream  (03.07.15 11:01:31)
Aynen cmyk.

  • arockm  (03.07.15 11:02:08)
hangi programda yapıldı?
pdf e dönüştürürken kullandığınız ayarlardan kaynaklanıyor olabilir.

yada mesela indesign de çalıştıysanız görseller cmyk'ya dönüştürüldü mü? photoshopta mı dönüştürüldü?

Kaynak dosyayı görürsem bişey söyleyebilirim. Dilerseniz yolalayın bi.
  • selci  (03.07.15 11:06:15)
Baskıya gönderilen projenin içindeki düşük çözünürlüklü fotoğraflarda bu sorun yaşanabilir. PDF'in kendi kodlamasında veya e-posta üzerinden gönderildiği için MIME kodlamasında da bir sorun oluşmuş olabilir. Ayrıca normalde küçük olup da baskı için sağı solu çekiştirilerek büyütülen resimlerde baskı sonrası bu tip çizgiler oluşabilir. Gerçi bu son bahsettiğimde çizgiler dikey görünür ama mantık aynı? Kısacası birçok sebebi olabilir demeye çalışıyorum.

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (03.07.15 11:07:28)
ya aynı maili bana atar mısın inanılmaz merak ettim?

  • gkhT  (03.07.15 11:23:29)
Çalışma indesign da yapıldı. Resimin çözünürlüğü gayet iyi, yüksek çözünürlüklü.
Resimin orjinal halini mail atabilirim.
İndesingda çalıştıktan sonra pdf yaparken zaten otomatik cmyk yapıyor.

Hatta şöyle diyim genelde reprocuların kullandığı ripden yazdırıp distillerda press yaparak pdf yapıyorum. Bugüne kadar hiç böyle bir sorun yaşamadım.

Dediğim gibi muhtemelen resimde bir puştluk var ama anlamadım. Özelden yollayım resimi isteyene. İndesing dosyasını da yollayabilirim.
  • arockm  (03.07.15 11:36:04)
olmadı resmin çözünürlüğünü photoshopla biraz değiştirip (3-5 piksel ufaltıp) farklı bir dosyaya cmyk tif olarak kaydedip onu kullanmayı deneyin bir de

  • yuto  (03.07.15 11:49:22)