Karabiber ve/veya tuz öğütücüsü kullanıyor musunuz?

Kullanıyorsanız karşılaştığınız avantaj/dezavantajlar neler, paylaşır mısınız?

Bir de hangi markanın hangi ürününü kullandığınızı ve üründen memnun olup olmadığınızı yazarsanız muhteşem olur :)

nickimden de anlaşılabilir belki bu işle uğraşıyorum. bence yani 1e1 tanımadığınız hiç bir aktardan falan tane olmayan karabiber almayın. karabiberin toptan fiyatı son bir yılda 14-15 tl den 37 civarına kadar çıktı. güzel bi değirmen alın kendinize. gidin azar azar 5 tl 5tl tane karabiber alın, kullanacağınız kadar çekin kullanın. tuza bişey diyemem. bence gereksiz.

  • baharat  (02.07.15 14:33:14)
Yanlış anlaşıldım sanırım. Ben karabiber/tuz tavsiyesi değil, öğütücü tavsiyesi için soruyorum.

  • dessy  (02.07.15 14:35:54)
Kusura bakma ben yanlis anlamisim. Degirmen konusunda en temizi markette satilan plastik tek kullanimlim olanlar.

  • baharat  (02.07.15 14:44:55)
esse'den aldığımızı metal öğütücülü, kırmızı renkli, tahta öğütücülerden kullanıyoruz. birisinde tane karabiber ve diğerinde deniz tuzu kullanıyoruz. kapağı ne kadar sıkarsanız o kadar ince öğüterek çıkarıyor, damak tadınıza göre ayarlıyorsunuz.
karabiberler paketlerine ağırlık olsun diye kum kattıklarını öğrendikten sonra karabibiber kullanmıyordum. şu an zevkle kullanıyorum, tadı da toza göre çok daha farklı.
tuz tamamen damak tadına bağlı. öğüttüğünüz tuz bazen bütün olarak ağzınıza geliyor, diğer tuzu o şekilde hissetmiyorsunuz. bazı tuzlar öğütülse bile erimiyor, alırken ona dikkat ederseniz sorun olmaz.
tavsiye ederim, toz halden çok daha güzel ve sağlıklı
  • koybasigillerden  (02.07.15 14:50:41 ~ 14:50:56)
Bu durumda esse'ninkini mi öneriyorsunuz? Bir de, dediğiniz ürün bunlardan hangisi? www.esse.com.tr

  • dessy  (02.07.15 14:54:05 ~ 14:55:04)
o metal ve ahşap olanların iç mekanizmaları genelde paslanıyor o yüzden tek kullanımlıktan yanayım ben.

  • baharat  (02.07.15 15:20:59)
119.5 yazıyor, çok pahalı geldi şu an. evlenirken çeyiz olarak almıştık. fiyatını bilmiyordum.
daha uygunları da var diye biliyorum ama paslanma sorununa da bakmak lazım.
bizimkide pas görünmüyor henüz, 2 senedir kullanıyoruz.
  • koybasigillerden  (02.07.15 15:24:57)
ogutucu kisimi seramik olanlari tavsiye ederim. Biz eminonu tarafinda yemek sektorune ozel malzeme satan bir magazadan almistik. Kuru kahveci'nin sokaginda. Ozellikle tuz ogutuculerde metal olanlar paslanabiliyor.

  • mononoke  (02.07.15 15:28:01)
ben markette satılan tek kullanımlık olduğunu az önce öğrenmiş olduğum plastik minik öğütücülerden kullanıyorum(markasını bilmiyorum), bitince dolduruyorum, kötü mü yapıyorum? o ahşap olanları çok büyük la, sofraya koyunca misafir var sanıyom, o yüzden minikleri varsa bana da önerin bi tane akjsd

avantaj kısmına gelirsek;

1) karabiberi çok tüketiyorum, dolayısıyla toz olunca öbek öbek atıyorum elimle, sonra tabi o el rahat durmuyo gözüme burnuma falan değiyo, sonra hapşurmaktan, gözümü kaşımaktan veremli gibi dolaşıp duruyom evde

2) bazı yemeklerde tane karabiber kullanmak gerekiyo, değirmen olunca kapağını açıp tane olarak atıyorum..

yancı sorusu: "bağdat" markası aşırı pahalı lan, çok mu iyi bi marka, hiç bi ürününü almıyom ben? o_0
  • reso aga  (02.07.15 15:36:34)
@resoağa ya tek kullanımlık derken ömürleri diğerlerine nazaran çok daha az manasında dedim. tabi ki tek kullanımlık değil onlar dağılana kadar kullanın ya (:

yahu içindeki malzeme paslanmaz çelikse falan aslında onlar da kullanılabilir. ama inanın şu anda bilmediğiniz bi yerden toz karabiber alınmaz. piyasasından dolayı hilesi hurdası çok.

tane karabiberde marka aramayın. tanenin içinin doluluk oranı değişebilir tabi ki kalite kalite ama fazla para vermeyi gerektirecek bi fark değil inanın. tane karabiberi en ucuzundan alabilirsiniz. içinde dalı sapı çöpü olmasın ona dikkat edin.
hoş bana kalsa imkanınız varsa hiçbirini marketten almayın, gidin aktardan alın mis gibi taze taze.
  • baharat  (02.07.15 16:51:31)
ama kesinlikle o aktarlarda satılan metal 15-20 tl civarında satılan öğütücülerden almayın. onlar çok kalitesiz malzemeden üretilmiş aletler.

  • baharat  (02.07.15 16:54:04)
Hala bulamadım ihtiyacıma göre bir değirmen. Ben ahşap ve uzun olanları çok seviyordum, onlardan bakayım dedim, en iyi marka (uzun süreli kullanım) için peugeot öneriliyor, markanın fiyatları ise çok fena.

  • dessy  (02.07.15 16:59:07)
yahu deli misiniz o fiyat verilmez ona. git al plastikten sen işlevsellik için (:
he diyorsan ki aksesuar olarak düşünüyorum o parayı tipiyle hak eder. ona bişey diyemem. o açıdan mantıklı olabilir.

  • baharat  (02.07.15 17:20:35)
Ben hem görsellik, hem de kullanış açısından istiyorum. Çok pahalı olduğunun farkındayım, o yüzden zaten soruyorum. Mesela Bambu'nun ürünlerinden kullanan birileri varsa yorum yazar, bana fikir verir.

  • dessy  (02.07.15 17:21:54)
Değirmen alacaksan kendisi ahşap, öğütücü kısmı demir dişli olanlardan tercih et. Piyasadaki plastik ya da metal öğütücüler alacaksan hiç alma.

  • angelus  (02.07.15 17:25:21)
Paşabahçenin öğütücülerinden kullanıyorum, öğütme aksamı plastik kendisi cam. Öğütme inceliği ayarlanamıyor onun dışında bir yamuğu yok. Çok pahalı değildi.

  • inheritance  (02.07.15 20:56:24)
mudo'dan aldım. kendisi ahşam içi paslanmaz çelik galiba. gayet güzel.yeşil kırmızı hardal renk seçenekleri vardı. kampanyalıydı. 49 tl idi sanırım. memnunum ben. 3 ay filan oldu.

  • iyiaksamlarbayan  (02.07.15 21:01:40)
iyiaksamlarbayan, öğütme inceliği ayarlanabiliyor mu peki? çok güzelmiş ürünler! Hem de uygun fiyatta.

  • dessy  (03.07.15 12:03:40)
Bu arada, ekonomik olsun derseniz 45 gram karabiber + 100 gram himalaya tuzu 5 lira. İkisi de değirmenli.

  • inheritance  (03.07.15 23:52:56)
Kipada, yazmayı unuttum.

  • inheritance  (03.07.15 23:53:27)
kaliteli olsun diyorsanız peugeot alıp geçin, yalnız tuzludur :)

  • nuisance  (04.07.15 00:21:10)
evet ayarlanabiliyor. baya kullanışlı. ben mudo'dan filtre kahve demliği de aldım 800'lük o da çok güzel ihtiyacın varsa alabilirsin kibar bişi.

  • iyiaksamlarbayan  (04.07.15 02:05:44 ~ 02:07:19)