ramazanla ilgili bir soru

hani bu sabah ezan okunuyor ya ramazanda 3 gibi ondan sonra yemek yenmiyor iste benim bildigim karanlik kirilmaya baslayana kadar yenebilir oyle yaziyor kuranda ama o ezanda daha zifiri karanlik oluyor hatta baya bi sure daha karanlik kirilmiyor zaten o da sabah ezani degil mi insanlarin asil o ezanla uyanip yemesi gerekmez mi?

yıllardır tartışılılan ama bi sonuca varılamayan bi konu zaten bu. halkın geneli o 3 gibi okunan ezana göre hareket ediyor. ama diğer türlü tutulması gerektiğini, oruç süresinin boşa uzatıldığını söyleyen hocalar da var. onlara uyan bi kesim de vardır heralde.

  • elorelia  (01.07.15 10:34:13 ~ 10:35:21)
Abdülaziz Bayındır bildim bileli bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor ama başlığında pek hoş şeyler yazılmamış sanırım.
www.ntv.com.tr

  • u  (01.07.15 10:44:00)
büyük ihtimalle hatalı. diyanet nedense düzgün hesaplama yapmıyor. coğrafi bilgilerle hesaplama yapmaya kalksak bile bir saçmalık mevcut. hatay ile istanbul arasında 1 dakika nasıl olabilir ki? her meridyen arası 111km 4dk. bu hesaba göre hatay ile istanbulun komşu olması lazım. önce doğuda oluyor sonra batıda. sonra tekrar doğuda...

hesapta yanlışım varrsa düzeltin.
  • sutlu nescafe  (01.07.15 11:16:19)
Hata olduğunu düşündürecek yeterli şüphe yok bence. Kuranda geçen vakit için Bakara 187'ye bakılabilir.

www.sorularlaislamiyet.com

youtu.be

Hatay'la İstanbul'un saatlerinin birbirine yakın olmasının sebebi de eksen eğikliği olması lazım.
www.nc-climate.ncsu.edu
  • utungan  (01.07.15 12:47:01)
  • enkolaykullaniciadi  (01.07.15 12:55:03)
iki meridyen arası ekvatorda 111km ve dört dakika. kutuplara doğru gidildikçe mesafe azalıyor.

  • sarhosken alinan hesap  (01.07.15 16:19:05)