Matematik sorusu

fotoğraftaki formülün ispatı gerekiyor bana, yapabilecek olan var mı? integralle çıkıyormuş? nasıl çıkıyorsa artık.

eklenmiyor fotoğraf,
formül

V=4/3.pi.rkare

yani v eşittir 4/3 çarpı pi sayısı çarpı rkare

hacim olan formül
  • damba  (01.07.15 00:47:49)
Kare degil küp olmasi lazim kurenin hacmi.
Ek olarak hacmin turevi alani alanin integrali hacmi veririn ispatini istemiyorsunuz degil mi

  • kutsalbok  (01.07.15 00:51:39 ~ 00:53:05)
küp arkadaşlar. aldığım ders math for idiots :) kusura bakmayın :)

yok onu istemiyoruz kutsalbok, ya bilale anlatır gibi anlatan olursa minnet duyucam :)
  • damba  (01.07.15 00:59:28)
  • Simrug  (01.07.15 01:25:13 ~ 01:50:09)
yaparım inşallah!!!
ya çok çok çok teşekkür ederim simrug!
çok sağol!
  • damba  (01.07.15 01:28:03)
--bilal mode on--

simdi mukemmel bir domates dusunursek, bunu yanlardan kesip ince ince bircok disk gibi domates dilimi haline getirebiliriz.bu diskler cember olacak ve derinligi de kucucuk bir sey(dy) olacak. o zaman bu minik diskin hacmi = pi x x^2 x dy olur. en ustteki farazi diskimizin yaricapi yok, tam ortasinda da yaricapi r. yani bu dy degerinin 0'dan r'ye kadar olan degisimleriyle olusan disklerin hacimlerini toplarsak kurenin hacminin yarisini elde ederiz. tamami= carpi 2. burada bir integral olusuyor. x^2 . y^2 = r^2 oldugu icin, yukaridaki x^2 yerine r^2 - y^2 yazarsak 0'dan r'ye (r^2-y^2)dy integralini cozer, disk hacminden gelen pi ve iki yarimkure meselesini de ekleyip 2 ile carparsak da v = 4/3 x pi x r^2 yi buluyoruz.

--bilal mode off--

edit: integral kismini da simrug gayet guzel gostermis.
  • tannen  (01.07.15 01:29:51 ~ 01:30:33)
İkinciyi de ekledim kardeşim.

  • Simrug  (01.07.15 01:30:05)
çok çok teşekkür ederim hepinize bu bilgiler yeterli oldu :) Defterinizden örnek göndermiş kadar oldunuz :)

  • damba  (01.07.15 01:41:05)
damba, ilk linkteki hatayı düzelttim.

  • Simrug  (01.07.15 01:51:03)
1. yöntem kürenin contourlarından birinin integralini almak.
2. yöntem kürenin çift katlı integralini almak

  • yagmur yapan  (01.07.15 03:03:40)