Mert miyim yoksa salak mı?

Bugün işteki son günümdü. İşten çıkış belgelerimi imzalarken şirketten alacaklarımı yazan bir belgeyi de imzaladım. Kalan izinlerim için de 1000₺ civarı bir miktar yazıyordu, muhasebeci onu sözlü olarak da belirtti, ben de "benim iznim kalmamıştı ki, hepsini kullandım" dedim. Kontrol ettiler ve o izin parası silinmiş belgeyi imzaladım.

Bu noktada size duyurunun başlığındaki soruyu yöneltiyorum. Allah'sız bir kafir olarak günah ve karma gibi kavramlara inanmadığımı da belirteyim.

Herseyde bir hayir vardir.

  • duyurumvar  (30.06.15 23:14:56)
Kusura bakma salaksın.

  • Atimi  (30.06.15 23:15:17)
tabii ki de doğru olanı yapmışsın. sonuçta izinlerinin ne kadarını kullandığını biliyorsun onlar da bildiğini biliyor. buna rağmen ses çıkarmasaydın ve onlar yanlışlığı sonradan fark etselerdi 1000 lira için çok kötü bir duruma düşecektin. kim bilir çalışanlarını hangi şekillerde yolan işverene tabii acınmaz ama senin kendini o duruma düşürmene değmez asla.

  • lily briscoe  (30.06.15 23:17:22)
allahsız bir kafir ve yine karmaya da inanmayan biri olarak yaptığın şey kesinlikle, kendine olan saygından ötürü, taşıdığın erdemle yaptığın bir şeydi. ki bunu çok yüceltici ve büyütücü bir eylem olarak da söylemiyorum. ama bulunduğun konumda aynı davranışı sergilemeseydim ben, kendime saygı duyamaz, kendi kendimi yerdim. şu hayatta bir amacım varsa o da iyi bir insan olmak, önünü arkasını düşünmeden.

  • bosver nicki  (30.06.15 23:18:18)
Mertsin, ama burdaki salaklar onu anlamaz.

  • gece pariltisi  (30.06.15 23:18:26)
doğru olanı yapmışsın. salaklık falan yok. için rahat olsun.

  • streak  (30.06.15 23:19:01)
Ben olsam ben de sizin gibi yapardim. Konunun gunahla bir ilgisi yok, ahlak ve vicdanla ilgisi var.

  • crown  (30.06.15 23:19:22)
Şirketine bağlı. İçiniz nasıl rahat ediyorsa.

  • sevgikusunkanadinda  (30.06.15 23:21:06)
Hakkın emeğin olmayan bir parayı almamışsın, bunda yanlış bir şey yok. Kaldı ki bunun günahla falan da bir ilgisi yok tamamen kişisel ahlak sınırlarınla ilgili bir durum.

  • angelus  (30.06.15 23:21:19)
ahlaklı davranmışsın tebrik ederim.

salaklık diyenler yadrın bir gün yolsuzluk yapmaya müsait insanlar
  • efrasiyab87  (30.06.15 23:21:31)
bence kendine olan saygı ve ahlaklı olmak seninki, kesinlikle aptallık değil.

  • kuzey li  (30.06.15 23:22:00 ~ 23:22:25)
salak değilsin. ben de allahsız kafirim, karmaya vs inanmayan. ne yaparsan yanına kalıra inanırım. ancak 1000tlden daha önemli bir şey var, o da kafanı yastığa koyduğunda içinin rahat etmesi. ben de senin yerinde olsam böyle davranırdım, ama bunun sebebi mertlik vs değil. kafamı koyduğumda rahat etmek için böyle davranırdım. içime siniyor olsa saniye düşünmezdim. yine kendimi düşünerek yani...

velhasıl, salak değilsin.
  • ack3000  (30.06.15 23:27:07)
devam et, tamam.

  • kenar  (30.06.15 23:31:57)
adamsın kardeşim, 1000 lira için arkadan laf mı söyleticektin bir de... helal olsun.

  • Sskywalkeremre  (30.06.15 23:33:17)
bunun dinle alakası yok. ahlak, etik anlayışı. sormanın sebebi büyük ihtimal ahlaksız biriyle empati kurman. başkası olsa evet o parayı alır hiç de düşünmezdi kanka. zaten doğru olanı yapmışsın, aq çomarları doğruyu yanlış olarak benimsedikleri için böyle oluyor.

  • patr  (30.06.15 23:40:24)
adamlik veya mertlik degil normal davranis

  • partizan  (30.06.15 23:40:40)
Yapmanız gerekeni yapmışsınız. Hırsızlık yapmamanın adı mertlik de değil salaklık da değil.

  • whimsical  (01.07.15 00:16:26)
doğrusunu yapmışsın.

atimi nickli kullanıcı turist kazıklamaya çalışan oç taksicilerden çıkarsa şaşırmam.
  • sayns  (01.07.15 00:46:38)
allahlılıkla ya da karmayla alakası yok ki bunun. sen erdemli olanı seçmişsin, toplum adına teşekkür ederiz. senin gibi insanlara çok ihityaç var.

  • klassno  (01.07.15 01:45:39)
çalıştığınız süre boyunca sizi dürten değil de gayet hşunuza giden şekilde bir yönetim işleyişi mevcutsa evet doğru olanı yapmışsınız.

ancak işçi dürten, mesai vermeyen, hak gaspeden bir yer ise yanlış yapmışsınız.

sermaye senden çalıyorsa, sen de ondan çalacaksın.
  • mrtkbl  (01.07.15 02:52:26)
salaksın

  • eksimeksi  (01.07.15 05:55:07)
salaksın diyenlerin olduğu bir yerde adamsın.
allahına gurban.

  • losev bagiscisi  (01.07.15 07:19:05)
birden fazla salak var

  • eksimeksi  (01.07.15 07:53:31)
kesinlikle adamın dibisin. pişman olmanı gerektiren bir şey yok. senin olmayan bir parayı geri iade etmek salaklık değildir. zaten amk dünya böyle oldu. eskinin dürüstlerine enayi keriz denmeye başlandı.

  • markasiz  (01.07.15 07:54:39)
doğru olanı yapmışsın. gerçekten hatalı ise ve sonradan farkedildiği zaman belki muhasebecinin başı ağrıyacaktı. arkandan iyi anarlar.

  • hb  (01.07.15 08:04:34)