Kedimi kısırlaştırmalı mıyım ?

selamlar

1 yaşında tekir erkek bir kedim var. bulunduğumuz semtte yeşillik alan olduğu için devamlı dışarı çıkıyor aynı zamanda giriş kattayız. acıkınca ve yorulunca gelip evde takılıyor belli saatlerde dışarı çıkıyor

fakat aynı zamanda civarda çok kedi olduğu için çiftleşme olayları kaçınılmaz oluyor.

şöyle bir olay geldi başımıza. bu civardaki kedilerden bir tane dişi azgınlık dönemindeydi. benim kedi de dahil 3-4 kedi peşinde koşturdu. aynı zamanda evimizin önü cadde. arabalar vızır vızır. bir çarpma sesi geldi ve bir koştuk ki kedimize araba çarpmış. fakat kedimiz ortada yok. kan izlerini takip ederek bir evin balkonunun altına korkup kaçmış olarak buldum. girdiği delikten zorla çıkardım. çok ucuz kurtulmuş. 2inci gözkapağı ve burnu kanıyordu. aynı zamanda bir patisi yaralanmıştı. ama genel olarak vücudunda bir kırık yoktu. iç kanama olabilir şüphesiyle hemen veterinere koştuk iğneleri falan vuruldu

aradan bir hafta geçti. şuan durumu çok iyi. fakat bu tehlike hep bizimle olacak. yani herhangi bir dişinin yada kendisinin dönemi gelince hep birbirlerini kovalayacaklar ve araba çarpma tehlikesi hep olacak

ben kedimin ölmesini istemiyorum.

çevremizdeki kedi sahipleri kedimizi kısırlaştırmamız gerektiğini böylece daha çok evde kalacağını ve dişi peşinde koşturmayıp araba çarpma tehlikesi yaşamayacağını söylüyor. annem ise buna karış. hayvanın doğasıyla oynamamamız gerektiğini hatta psikolojisinin bozulabileceğini söylüyor. hatta bu yolda ölmesine bile razı gelmemiz gerektiğini söylüyor

siz ne düşünüyorsunuz ? onu kısırlaştırmak daha çok eve bağlar mı ? eve bağlanırsa hem bizimle daha çok birlikte zaman geçirir hemde araba çarpma riski azalır.

anneniz kendince haklı. yani doğasına hiçbir şekilde müdahale etmek istemiyorsanız bu risk hep olacak, yapacak bir şey yok. ama ben kısırlaştırmaktan yanayım, evet doğalarına müdahale etmek kısırlaştırmak. ama belli bir amaç doğrultusuna yapılan bir şey. psikolojisi bozulmuyor, daha mutlu ve oyuncu bir kedi oluyor hatta. ama duyuruda kısırlaştırmak üzerine tartışmaya girerseniz de çıkamazsınız.

  • la mort heureuse  (30.06.15 22:32:28 ~ 22:32:37)
kısırlaştır

  • mutlusismankedi2015  (30.06.15 22:47:25)
" bir çarpma sesi geldi ve bir koştuk ki kedimize araba çarpmış. fakat kedimiz ortada yok"
kan izlerini takip ettin öyle mi?
evcil hayvanlarla alakayı bırak!
  • kenar  (30.06.15 23:05:42)
@kenar

söylediğinden birşey anlamadım. neden evcil hayvanlarla alakayı bırakıyorum ? hayvan çarpmanın etkisiyle bulduğu ilk kapalı yere saklanmış onu ordan çıkardık ve hayata döndürdük. burda neyi yanlış buldun açıklar mısın ? hayvanın dışarı çıkmasına izin vermekle mi ? o hayvan evdeyken nasıl yalvarıyor görde izin verebiliyormusun vermiyormusun kendin karar ver. yine de asıl noktayı anlamadım
  • Wolfware  (30.06.15 23:53:01)
Bu sefer ucuz atlatmışsınız. Bir dahaki sefere cesedini de alabilirsiiniz kucağınıza, ki bundan beteri can cekişmesini görebilir, ömrünüz boyunca kulağınızdan gitmeyecek feryatlarını duyabilirsiniz.

Kısırlaştırın ve sokağa salmayın. Sokağa saldığınız sürece kısırlaştırsanız da kısırlaştırmasanız da büyük risk alıyorsunuz. Sokağa çıkmak için miyavladığında dikkatini dağıtın ve pencerelere dikkat edin. Bir süre sonra alışıyorlar evden çıkmamaya.
  • istinyede bekle  (01.07.15 00:06:23)
bütün kedileri kısırlaştırmak gerekiyor, neden çekiniliyor anlamıyorum, kedinin sağlığı için de daha iyidir, daha uzun yaşar, dişi kedilerde bazı kanser türlerini önler, tüm kediler için kısırlaştırma en doğru seçenek zaten, başka sebebe gerek yok.

  • tiny penny  (01.07.15 08:24:57)
Bizler Şehirleri kurup arabalarla gezmeye başladığımızda zaten kedinin doğal ortamı diye bir şey kalmadı. Veya eğer sokak onun doğal ortamı diye düşünüyorsak, yine eve aldığımız anda onun doğasını bozmuş olduk. Bence kısırlaştırmalısınız. Sadece araba çarpmaması için değil, çiftleşme için yapılan kavgalar ve Bulaşıcı hastalıklar için de. Ve aşısı olmayan hastalıklar da var. Aşısı yok demek, tedavisi de yok demek. Sokakta en Yaygın olan ve bu aralar en çok hayvan Kaybettiğimiz fip ve fiv gibi... Ben olsam sokağa da bırakmam. Dışarıya çıkmak için evde ağlaması mı yoksa hastalık kapıp gözünüzün Önünde günden güne erimesi mi... Insan yaşamadan bilmiyor. Yaşadığında ise çok geç oluyor. Tedbirli olmak lazım diye düşünüyorum. Günün birinde elbette ölecek, kabul etmek zor olsa da... Emin olun o üzüntünün üzerine vicdan azabı da eklenirse çok daha zor bir süreç oluyor. Acaba kısırlaştırmış mı olsaydık, acaba sokağa salmasak daha yaşar mıydı vs vs...

  • ben butun cbnce dizilerini izliyorum  (01.07.15 19:55:36)
yarın öbür gün çiftleşen kedinizin doğumuna sebep olduğu yavrular ortaya çıkınca hepsiyle ilgilenebilecekmisiniz? yetişkin bir erkek kedi için bile ölüm tehlikesi varken yavrular nasıl yaşayacak? bir değil iki değil her sene birsürü yavru oluyor. benim oturduğum yerde bile çeşitli nedenlerle ölüyorlar. daha bugün iki gözü de iltihap kapmış annesi terketmiş bir kediyi veterinere götürdüm. ama imkanım olsa en azından mahallemdeki erkek kedileri kısırlaştırırım. dişi kedilerin hem operasyonları daha zor hem de daha hafif atlatıyorlar kızgınlık dönemini. cins kedisi olanlara bile kısırlaştırmalarını öneriyorum. doğal seleksiyon, güçlü yavrular zaten hayatta kalıyor diye düşününce bile içim bir tuhaf oluyor. hayvanın içgüdüsü diye yaptığını düşünüyorum. herhangi bir zevk aldığını sanmıyorum. o kadar sofistike bir mesele değil. hatta belki hayvan acı bile çekiyor olabilir. kısırlaştırın lütfen. veterinerinize danışın en azından.

  • iyiaksamlarbayan  (01.07.15 20:33:25)