Proust ~ Kayıp Zamanın İzinde

Merhaba,

Yedi kitabı aldım. Bu yaz boyunca okumak istiyorum. Bir okuma ön hazırlığı yapmalı mıyım?

Teşekkür ederim.

aşık olun, ayrılın, kaybedin, özleyin vs.

laf olsun diye yazmıyorum. proust araştırmacılarından birinden dinlemiştim. 20 yaşında okuduğunuzda anlamayacaksınız. hayat tecrübesiyle ancak kavrayabilirsiniz demişti.

bir de tabii yazıldığı dönem ve çevre hkk bilgi edinmek iyi olur.
  • sibertenik  (23.06.15 01:51:25)
Direkt başla. Anlamadığın bir bilgi olduğunda da internet elinin altında.

  • sen git ben geliyorum  (23.06.15 02:12:18)
Ön hazırlık yapmanıza gerek yok kitapla ilgili, çoğu okuru fazlaca betimleme kullanıldığını bu yüzden cümlelerin ağır ve sıkıcı olduğunu söylese de aldırış etmeyin ve kitapla ilgili hiçbir eleştiriyi okumayın.

Çok şanslısınız, çünkü ilk kez okuyacaksınız. Harika bu..
  • kalemdefter  (23.06.15 03:30:17)
aslında önce proust'un hazlar ve günler kitabını alsaydın. bir nevi ön hazırlık gibi kayıp zaman'a. ama düşününce çok da önemli değil.

yardır gitsin.

ve evet, çok şanslısın. ilk defa okucayacaksın.
  • mermize  (23.06.15 07:13:19)
hiş gerek yok
özetini çıkarsınlar onu oku
tayyeap stayla!
:)
  • titiraprap  (23.06.15 08:16:58)
çok imrendim, keşke ben de ilk kez okuduğum zamana dönebilsem.

  • tiny penny  (23.06.15 08:45:52)
ah be şu kitabı alıp bir türlü başlayamadım, nerde ismini görsem içim gidiyor.
şöyle bir kitap var ama tabi bu kitaptan önce mi sonra mı okunur bilemedim:
Proust-Samuel Beckett
www.idefix.com
  • clones  (23.06.15 09:04:04)
www.dr.com.tr

bu kitabı öncesinde ya da sonrasında okuyabilirsin; ama özellikle bir ön hazırlık yapmaya ihtiyacın yok. iyi okumalar. (:
  • treamorg  (23.06.15 10:01:52)
Bir Proust uzmani olarak yaziyorum. Bu yaz boyunca bitirmeye calisma. Uzun bir zamana yay: sindire sindire oku. Zaten belli kitaplarda tempo dusecektir.

  • bcm  (23.06.15 14:25:06)
Cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım doğrudan okumaya başlayacağım. Ve zamana yayıp, sindire sindire...

@sibertenik dediklerini de yapmıştım zamanında, 42 yaşında evli çocukluyum :)
  • conrad moricand  (23.06.15 21:02:28)
öyleyse zamanı gelmiş :) iyi okumalar...

  • sibertenik  (23.06.15 21:43:36)