Bilgisayarın tüm gücünü bir işe kanalize etmek?

Bazı analiz programları donanım ne kadar güçlü de olsa pc'nin kısıtlı alanını kullanıyorlar; mesela 4 çekirdekli bilgisayarın 2 çekirdeğini kullanması gibi; ben pc'Nin tüm işleri için bu tüm çekirdekleri kullanarak bir analiz programı çalıştırmak istesem windows ya da linux'da nasıl bir yol izlemem gerek? İşletim sistemleri bu işlemde sanırım batarya ve enerji tüketim kaygısından dolayı tüm gücü kullanmaktan kaçınıyorlar.

windows için konuşuyorum, direkt olarak tüm her şey senindir buyur al diyemiyorsun. işletim sistemi karar veriyor buna. fakat işletim sistemine "abi şu uygulamaya biraz daha kıyak geçsen süper olur" diye ricada bulunabiliyorsun. o da duruma göre ayarlıyor. bunu yapmak için, görev yöneticisi - ayrıntılar - uygulamaya sağ klik - öncelik ayarla menüsüne bakabilirsin.

  • cevap botu  (20.06.15 20:46:35)
O analiz programını yazan adam tüm kaynakları kullanabilecek şekilde yazmamışsa yapacak bir şeyin yok. Yani sende 10 çekirdekli işlemci varsa ama programı yazan adam sadece bir çekirdeği kullanabilecek şekilde yazmışsa elin kolun bağlanır.

  • alperz  (20.06.15 22:05:22)