Peynir iyi bir protein kaynağı mıdır?

Son on gündür kendime fiyat/performans oranı iyi protein kaynakları araştırıyorum.

Peynirlere sardım. Mesela dil peyniri diye bir şey buldum. www.muratbey.com.tr

Adam 100 gramında 25 gram protein, 23 gram yağ demiş. 1,35 gram da karbonhidrat varmış. Bu alet iyi bir besin kaynağı mıdır? Değilse neden? Neye dikkat etmek gerek?

lor peyniri ye. protein oranı en yüksek, yağ ve karbonhidrat oranı en düşük peynir lor bildiğim kadarıyla.

  • kibritsuyu  (19.06.15 13:56:55 ~ 13:57:38)
O da çok tatsız. İçim şişti lor yemekten.

  • alperz  (19.06.15 14:05:39)
25gram protein iyi iyi olmasına da sen bir oturuşta 100g dil peyniri yiyemezsin diye tahmin ediyorum. Ekmekle yedin diyelim, onda da çok fazla protein yok.

En zengin protein kaynakları et, peynir, tofu, fasulye, mercimek, bazı kuruyemişlerdir. Peynir de ye, ama arada değişiklik yap. Şöyle bir tarif vereyim.

1 bardak süt
1 yemek kaşığı Calve sürülebilir yer fıstığı ezmesi (100gr'da 19gr protein var)
2 yemek kaşığı Doğa Yulaf Ezmesi (100g'ında 13gr protein)
İstediğin kadar muz
Bunları blenderda karıştırıp içiyorsun. Hem protein olarak zengin, hem diğer değerler bakımından. Yalnız kilo aldırır, ama zaten proteinin kendisi de kilo aldırır yakmazsan.

İyi besin kaynağı dediğin sadece protein bakımından değil, birkaç farklı vitamini alabileceğin gıdadır. Ki hiçbir gıdadan herşeyi alamazsın, onun için değişikliğe gitmek lazım dengeli beslenme için.
  • iamelf  (19.06.15 14:09:42)
dil peyniri diye bir sey buldum ne demek ya? modern insanin dogal urunler hakkindaki cahilligi nedir:) uludag limonatanin kac farkli aromasi var, onu bilirsiniz ama.

en ucuz protein kaynagi, yesil mercimek, nohut, fasulye cesitleridir. karbonhidrati yuksek, lif orani yuksek, yag orani cok az..

dil peyniriyle kas yapayim derken gunluk tum yag ihtiyacindan fazlasini alirsin, yaglanma olabilir.
  • churchill  (19.06.15 14:11:52)
iamelf bir oturuşta yanında sadece domatesle 250 gram peynir götürüyorum. iştahta sorun yok çok şükür.

churchill, benim bildiğim tek peynir tulum peyniri. bir de kelle peyniri. limonata da hiç içmedim hayatımda. modern insan falan da değilim. zeytinimi çiğden alıp kendim oldururum. yoğurdumu kendim mayalarım. ayıp ediyosun.
  • alperz  (19.06.15 14:12:00 ~ 14:13:56)
Yağlı lorlar var, gayet iyidir.

  • arnold schwarzeneger  (19.06.15 14:16:02)
Şimdi bu muratbey'in sitesinden lor'un değerlerine baktım. Diğer peynirden daha düşük.

www.muratbey.com.tr
  • alperz  (19.06.15 14:23:49)
Lordaki su ağırlığı daha fazla da ondan.

  • arnold schwarzeneger  (19.06.15 14:29:16)
Soruya kaynak yapayim lor bana da sade cok tatsiz geliyor, tadi guzel olan hangisini aliyorsunuz?

  • neferkitty  (19.06.15 14:33:14)
Muratbey'inki güzel neferkitty. Ama asıl pazardan kaşar loru bulursan kaçırma. 10 numara oluyor. İstanbul'da hiç görmedim, Balıkesir'den alıyorum.

  • arnold schwarzeneger  (19.06.15 14:37:03)
dostum spor yapıyorsun sanırım. örgü peynire bi göz at derim. ben zamanında tad-fiyat-performans-yağ-protein vs. olarak en çok bunu sevmiştim ama hiç fikrim yok oranları hakkında.

  • calligrapher  (19.06.15 14:40:22)
en sağlıklı olan lor aynes lor peyniri. yağı en düşük proteini en yüksek olan aynes. tavsiye ederim.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (19.06.15 14:40:41)
loru evde kendiniz yapsaniz ya? yagli bir sutle cok guzel oluyor. yapimi da cok basit. icine bir cimdik de tuz ekleyince tatsiz olmuyor oyle.

  • fraise  (19.06.15 14:41:50)
dil peyniri protein olarak zengindir ama yağ olarakda zengin:) light dil peyniri çok iyi fakat pahalı. en iyi f/p protein kaynağı lordur ama lor kuru kuru yenmez üzerine pul biber/toz biber atmak gerekiyor.

  • mrthany  (19.06.15 14:42:28)
sonuçta süt proteini. 10gram protein alıyorsan en fazla %50-60 ını kullanır vucudun. ama yumurta öyle mi yaaa. %98 gibi cılgın bir oranı var. kırmızı ette bile %70 i bulmuyor yararlanım oranı. haa illa peynir olsun diyosan bilemem

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (19.06.15 14:53:19 ~ 14:54:23)
lor peynirini yumurtayla tavada yapıp üstüne kaşar atınca tam bir protein bombası oluyor lezzetli de. azcık yağ da oluversin.

  • jamiro  (19.06.15 15:37:30)
manyas loru tüketebilirsiniz arkadaşlar. denemenizi öneririm. yediğiniz pek çok peynire, açık ara fark atar. yağlı, tuzsuz, çok leziz, tatlılarda ve kahvaltıda tüketebileceğiniz bir lor. bulabileceğiniz yerler:

www.unalciftligi.com

www.yoreseltatlarimiz.com
  • oinone pe  (19.06.15 15:56:57 ~ 16:02:26)
@arnold schwarzeneger Kaşar loru Migros'ta var, Kervan'ın.

  • hair freak  (19.06.15 17:28:28)