Duyuru hukukçularına kiracı hakkında soru

Selamlar, şimdi bizim bir kiracı var dükkanda, 2009'dan beri kendisi orada. Tabela vergisi gibi bir şey var hani, onu ödememiş ödememiş 2500 liraya yakın borc birikmiş.

1- Bu borç mülk sahibini ilgilendirir mi?
2- Kiracıyı çıkartmak istiyoruz, bu borç ile çıkartma şansımız var mı?
3- Kira kontratında bu adamın imzası yok! Kiraya verenin vs var ama kiralayan kişi imza atmamış. Bunun bi etkeni olur mu?

Kısacası biz bu adamı nasıl çıkartabiliriz? Satmak istiyoruz, hatta zorundayız. Fakat kendisi çok düşük bir ücret karşılığında oturduğu için orada çıkmak istemiyor tabii ki.

Ne yapsak?

Hukukçu değilim ama yaklaşım olarak;

Tabela adamın yaptığı işle ilgili bir şey seni neden ilgilendirsin ki? O zaman harcadığı suyun elektriğin ya da işlettiği dükkanın vergisi de seni ilgilendirmeli yok böyle bir şey. Bu borç onun firmasına kesilir diye düşünüyorum, onu asarken belediyeden zaten kendisi izin alıyor.

Kira kontratında kiracınla ilgili birsey yoksa zaten kanuni olarak sizin kiracınız değil. Elden alıyorsanız kirayı yine ispat edemeyebilirsiniz ama bankadan yatırıyorsa ispat şansı var.

Konrat yoksa güzellikle halledin yoksa gidip tebligat çekin dükkanı boşaltın diye onun da kanuni olarak orada olmasını sağlayan bir şey görünmüyor.

Hukukçu değilim ama mantıksal açıdan böyle olmalı.
  • fakkan  (19.06.15 13:36:44)
parayı bankaya yatırıyorsa kendi hesabından bal gibi sizin kiracınız demek. illa bir sözleşmeye gerek yok. çok rahat kiracınız olduğunu ispatlarsınız. size icra vb gelirse bu yolla itiraz eder arkadaşa yönlendirirsiniz icrayı. siz satın içinde kiracıyla alan uğraşsın. kiracıyı çıkarmak için kira dönemi yılı dolmadan 3 ay önce noterden ihtar çekersiniz satarken de gösterirsiniz ihtar çektim çıkacak diye bir sorun olmaz. ondan sonra mahkeme kararıyla bile boşalttırırsınız.

  • argent dawn  (19.06.15 13:46:19)
yamulmuyorsam yasal olarak yeni alanın noter aracılığıyla çektiği ihtarnameden sonra en geç 6 ay içinde mülkü boşaltmalı.

  • merhum  (19.06.15 14:26:23)