bir ehliyetin maliyeti

selamlar. ehliyet almak var aklımda yaklaşık 2 yıldır, şu sıralar ciddi şekilde düşünüyorum, bildiğiniz gibi baya maliyetli bir şey. işte o maliyeti soracağım sizlere.

ortalama 1000 liraya yakın para çıkıyor sanırım bu işlere. peki nasıl çıkıyor.

mesela ben kursa yazılsam onun parasını taksitle ödeyebilir miyim? bir de ortalama kurs fiyatları ne kadar oluyor? yani öğrenciye bir güzellik durumu olmaz herhalde. istanbul/bakırköy'de ikamet ediyorum. belki ilçeye göre falan değişiyordur diye belirttim.

bir de ehliyeti alırken emniyete falan da 500 lira veriliyormuş galiba. o tabi direk nakit ister parayı değil mi?

bir de temmuz'un ortaları gibi kayıt olsam kursa falan ne zaman elime geçer ehliyet?

teşekkürler.

Ben 2 sene evvel herşey dahil 1200 e almıştım.istanbul pahalıdır.bi de keşke 2-3 ay evvel alsaydınız alma Şartları çok zor diyorlar.

  • telet abi  (19.06.15 05:58:53)
ehliyeti 5 yıl önce aldım. toplam 600 tl gitmişti diye hatırlıyorum. emniyete hiç para vermedim sanırım. sadece kurstan aldığım dosyayı, parmak izimi, kan grubu kartımı vermiştim

  • savagemirage  (19.06.15 07:30:32 ~ 07:30:47)
Geçen sene 1100 TLye mal olmuştu. Tanıdık vasıtası ile 500 kursa kayıt oldum gerisi de vergiler v.s. kurs için bir kaç yer ile görüş fiyat al pazarlık yap mutlaka.
ödemeyi taksitli yaparlar genelde 3 taksit falan, sadece kurs parası ama bu yani 600 ise 200 taksit. Diğer paraları nakit isterler, 400 civarı parayı vergi dairesine yatırıyorsun diye hatırlıyorum 100 küsürde emniyete ve diğer masraflar v.s.

  • six packsiz  (19.06.15 08:28:52)
ilk başta cebinden kurs ve sınav parası çıkacak. ehliyet alma işi acil değil. her şey dahil anlaşma kurslar siker özellikle istanbul. herkesten dosya parası, evrak parası vs gibi 5-10 tırtıklayan kurslar var. ben 300 kursa verdim bunu nakit verdim ama istersem sınav tarihine kadar verebileceğimi söylediler. emniyete ise sınav başarılı geçerse verirsin. harç nakit..

  • mr fusion  (19.06.15 10:04:07)
geçen ay ehliyet kursuna yazıldım. eğer araba sürmeyi biliyorsan direksiyon derslerine girmene gerek yok dediler o zaman 400-500 falan, eğer direksiyon dersi de istiyorsan 700-800 lira (sınav ücreti de içerisinde) kursa bayılıyorsun. sonrasında da 400-500 gibi bir şey ehliyeti almak için veriyorsun. işte toplamda 1000 ile 1300 arası bir şeye patlıyor şu anda. daha ucuz kurslar da vardır belki ama çaktırmadan kitap parası bilmem ne parası vs vs deyip yine aynı kapıya çıkıyor işler.

  • hb  (19.06.15 10:11:51)
2014 ocak'ta toplamda 1150 gibi bi miktara almistim.

  • xenophobe  (21.06.15 19:07:11)
Geçen ay aldım. 981 liraya maloldu.

  • kalemdefter  (21.06.15 19:19:05)