Fed - Dolar - Euro

Merak ettiğim bir kaç konu var.

Fed'in açıklaması ne olacak ve fed'in açıklama yapması tam olarak neyi ifade ediyor. Bu açıklama sonrası dolar ve euro + veya - nasıl bir hareketlenme yaşar.

fed'in faiz artırımı yapması bekleniyor işte. faiz artınca da, abd dışındaki dolaresler abd'ye geri dönmeye başlayacak, niye çünkü para sahipleri için yüksek faiz = yüksek getiri.

e diğer ülkelerde dolar azalınca da dolar değer kazanmış olacak, yerel para birimleri de değer kaybetmiş olacak.

basit şekilde böyle.
  • she was my baby  (16.06.15 17:38:16)
fed faiz artırırsa insanlar getirisi daha yüksek olacağı için paralarını oraya yatıracak. öyle olunca dünya üzerindeki dolarların abd'ye bir akışı olacak ve sonuç olarak da doların değeri bu dolar çıkışı olan ülkelerde artacak. yani fed faiz artırırsa doların tl karşısındaki değeri artar.

not: konu hakkında uzman değilim.
  • tepedeki psychedelic adam  (16.06.15 17:38:21)
yil sonuna kadar euro/usd 1in altini gorur usd/try 3 uzeri

  • schopenhauerin kayip torunu  (16.06.15 17:40:12 ~ 17.06.15 10:05:30)
ytd bu arada.

  • schopenhauerin kayip torunu  (16.06.15 17:40:21)