kredi faiz sorusu -bilal'e anlatır gibi-

cahilligimi mazur gör ahali.

su kredi reklamlarinda %1'ler %1,5'lar dönüyor ya, la argadas ben niye aldıgım 10 bin papeli 15 bin olarak ödüyorum. o %1 saatlik bileşik faiz mi?

Çok farklı hesaplama sistemleri var. 10bin papeli 3 aylık kredi ile geri 1,5 oranından ödersen 10300 ödersin.10 ayda geri ödersen 10800 mesela...Düz mantık ile geri ödeme yok maalesef.
Ama sen bankadan alacağın zaman o zaman düz faiz mantığına dahil olursun ;)

  • seindfeld  (15.06.15 23:34:54)
Odedigin sureye bagli. Bir de aylik faiz mi yoksa yillik faiz mi o onemli. Mesela mortgage faizleri Kanada'da %3-4 civari. Turkiye'de %1-%2. Ilk gordugumde bayagi sasirdim, sonra anladim Turkiye'deki faizler aylik, Kanada'da yillik. Iste 20 yillik mortgage alsan dusun kac katini odeyecen.

  • fortisvita  (16.06.15 00:01:04)
ilkokuldaki faiz hesabını anlatmadan anlamadan geçince böyle oluyoruz tabi. normal.
aylık faiz o gördükleriniz. kredi verirken aylık yazan bankalar, emvduat hesaı yaparken yıllık faiz yazarlar. nedeni ise birisi %1 ise diğeri %12 oluşundan, müşteriyi yakalamak amaçlıdır.
Şu sıralar yıllık maliyet oranları ihtiyaç kredisi için %20-23 aralarında seyrettiğinden 10 bin papel kredi aldığınızda 24 ay vadede yaklaşık 15 bin olarak geri ödersiniz.
  • ozdek  (16.06.15 08:17:41)