[]

Gayrimenkul amortisman süresi

Firmalar veya bireysel yatırımcılar için gayrimenkul yatırımı yaparken kaç sene ve aşağısı geri dönüş avantajlıdır diyebiliriz?
 
Bu bahsettiğin return period olmuyor mu? Amortisman bambaşka birşey. Şimdi oranlara bektım mali amortisman betonarme binalar için 50 yılmış mesela. Yanlış mı biliyorum?


  • zombi  (12.06.15 11:40:07) 
@zombi teknik ve ingilizce teriminden tam emin değilim.Gayrimenkulun değeri kaç senelik kira getirisine eşit veya aşağısında olursa yatırım için uygundur diyebiliriz demek istemiştim.


  • xasuo  (12.06.15 11:52:12) 
gayrimenkule gore degisir, işyeri-dükkan ise 10-12 sene ev ise yaklasık 20 sene gibi olmalı. aslında olması gereken, 10 sene oncesınden bahsediyorum yani dukkanlarda 6-7 sene evlerde ise 10-12 sene olması lazım. ev alıyosun 20 sene bekliyosun parayı amorti edebilmek için sacmalık.


  • t joe  (12.06.15 12:02:33) 
Ok. Senin aradığın şey kira çarpanı o zaman. Kira çarpanı 100-120 civarında olan yatırım karlı yatırım kabul ediliyor. 200'e doğru aşırı pahalı/karsız kabul edilmeye başlanıyor.


  • zombi  (12.06.15 12:07:23) 
bahsettiğin kavram kira çarpanı.

gayrimenkulun prim potansiyeline göre şekillenir çoğu zaman. örneğin kentsel dönüşüme girecek bir bina eskidir, kiraya taliplisi çok olmaz. Ama kesinse gireceği fiyatlar çok yüksektir.
  • acan99670  (12.06.15 12:09:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.