dış hatlar gidiş sorusu

yarın 13.00'de yurtdışı uçağım var. ilk defa uçağa bincem, o yüzden havaalanı işlemlerini pek bilmiyorum. bileti internetten aldım. bagajım yok sadece bi sırt çantası var kabin bagajı olarak.
arkadaşım yolculamaya gelecek. 10'da havaalanında olsak, bileti kestirip boarding pass'i alıcam.
şimdi bu check-in dediğimiz olayda artık ben kontrolden geçiyorum, o gelemiyor o kısma değil mi? yani ben saat kaç gibi arkadaşımdan ayrılıp ilgili kontrollere gitsem yeterli olur?

yani istediğim erkenden gidip uçakta 1.5 2 saat gereksiz oturmaktansa arkadaşımla orada vakit geçireyim ama uçağa yetişirken de sorun yaşamıyım. o ideal süre nedir ortalama?

check in ve bagaj teslimi, pasaport için çıkış pulu alımı, pasaport kontrole gidiş ve arkadaştan ayrılış şeklinde.

online check in yapıp uçuş kartını telefonundan şey ettirirsen işin kolaylaşır.
  • zgrydn  (11.06.15 22:29:40)
O kadar erken havaalanında olmaya gerek yok. 1-1.5 sast önce olsanız yeter bence. Check-in ve harç pulu alma işleminden sonra, pasaport kontrole geçersiniz. O aşamada artık arkadaşınızla vedalaşırsınız.

  • isiz ajun  (11.06.15 22:34:52)
online check in

kontuvara gidiş, boarding pass alış

yoksa harç pulu alma işi.

burdan sonraki güvenlikten arkadaşın geçemiyor diye hatırlıyorum.

sonra pasaport kontrolü.
uçağın içinde 2 saat beklenmiyor. kapıya gidiyorsun orada bekliyorsun sonra bilet/pasaport kontrolüyle uçağa giriyorsun.
45 dakika önce kapıda oluyorum ben. duty free'ye falan bak işte pasaporttan geçtikten sonra.

@zgrydn uyardı, pasaporta kadar gelebiliyormuş arkadaş.
  • stereoseyfi  (11.06.15 22:42:15 ~ 22:51:20)
check-in'i simdi internetten yap. hatta mobil binis kartini da al. havaalanina gittiginde direk ucaga gececeksin. ataturk ise ucustan 1.5 saat once, sabiha ise 1 saat once havaalanina gitsen, pasaport kuyruguna gore 15-20 dk kadar daha arkadasinla oturabilirsin. ucaginla ilgili anonslari duyarsin zaten.

  • crucio  (11.06.15 22:43:20)