Güzellik yarışmalarında güzelliği neden oransal olarak ölçemiyoruz?

Miss Turkey yarışmasını görünce aklıma geldi. Dünya'da 7 küsür milyar insan varken güzellik yarışmalarına nasıl hala "mükemmel" olmayanlar katılabiliyor ve seviye nasıl hala burada kalabiliyor?

Şimdi bazılarınız "kime göre neye göre" diyecek. Bahsettiğim öyle felsefi bir şey değil. Bu işi neden tamamen matematiğe, bilime dayalı ölçmüyoruz onu merak ediyorum.

elidormissturkey.startv.com.tr

Bu işin çözülmüş olması gerekmez mi hoca? "Bilimler fenler ilerledi, uzaya çıktık." diyoruz ama hala "en güzel" kombinasyonlarını kağıda herkesin ölçebileceği şekilde dökemedik mi, formülize edemedik mi? Yayınlar, makaleler var biliyorum da şunu kullanan bir jüri yok mu yahu?

Uyduruyorum şunun gibi:

Kol uzunluklarının boya oranı ...
Burun kemiği genişliğinin dudak çizgisi uzunluğuna oranı ...
Kulakların, göz bebeklerinin orta noktalarından geçtiği kabul edilen hayali çizgiye göre konumu ...
Omuz genişliğinin bel genişliğine oranı ...
gibi gibi parametreler...

Yabancılarda olsa neyse de, Türkiye'de yaşıyoruz be abi. En iyisi ne olabilir ki yani öyle düşün. Şunlara baksana mesela, %95'inin boyu mantar gibi yerden bitmeler. Bunu nüfusa oranladığında insan "en iyisi olsa ne çıkar?" diye düşünmeden edemiyor bence.

  • büyük engizisyoncu  (11.06.15 22:27:15)
@büyük engizisyoncu

Katılmıyorum abi. Şuradan Türkiye'nin demografisine bakıyorum:
tr.wikipedia.org

2014 verilerine göre Türkiye'de 20-24 yaş arasında yaşayan 6.2 milyon kişi var.

www.ntv.com.tr Şu haberdeki verilere göre ülke nüfusunda kadın erkek oranı neredeyse yüzde 50 yüzde 50. Yani 20-24 yaş arasında yaşayan 3.1 milyon kadın var denebilir.

Katılmasını engelleyecek sağlık problemleri olan yüz bin kadını ihtimale katmasak dahi 3 milyon kadın eder.

Soruyorum şimdi, nerede bu kadınlar? :) Çıkar abi, çıkar. Etnik çeşitlilik bizde bolca var. Şöyle bir 30-40 "efsanevi" finalist çıkar en en kötü.

@playing star again Evet dediğiniz gibi. Jürinin kullanması ve yaygınlaşmasından bahsediyordum :)
  • hincaluluc  (11.06.15 22:36:53 ~ 22:37:19)
Babaları bikiniyle poz vermesine ses çıkarmayan en güzel kızlar bunlar sanırım.

  • gmzo  (11.06.15 23:07:17)