google arama önerileri

şimdi diyelim bir yerin ismini falan arattığımızda google otomatik olarak başka kullanıcıların aradıklarına dayanarak "bunlar da aratıldı" diye tamamlıyor ve öneriler sunuyor ya. bu önerileri o veri kaç kere aratıldıktan sonra yapıyor? ya da algoritması nedir?

Aslında bu tür şeyler bir çok değişkene bağlı, bu öneriler 10 tane oluyor, kaç tane olduğu değil en çok aratılan en üstte olacak şekilde tamamlıyor diyebiliriz ama bunun yanında siteleri, verileri de okuyor, yani mesela recep tayyip erdoğan google'da aratılmasa dahi önerenlerde çıkacaklardır çünkü cumhurbaşkanı, sistem bunu wikipedia'dan okur ve sunar. film isimlerini imdb'den alır onları tavsiye olarak sunabilir, bunların yanındaki değişkenlere en basitinden konuma göre değişir, istanbulda alacağın tavsiye ile ankarada alacağın tavsiye farklı olacaktır, aranana göre ilçe bazında bile farkedebilir, tarihler, haftanın günleri de etkiler yüksek ihtimal.

Bir de o veriyi bol bol aratarak yapmayı planlıyorsanız bu tek yerden değil birden fazla yerden yapılmalı google bunu spam olarak görüp dikkate almayacaktır ama mesela incicilerin yapmadığı şey değil bu.
  • atom karincanin torunu  (10.06.15 23:50:01)
ip adresine, konumuna, mevcut zamandaki trende göre değişiklik gösterebilir. atıyorum istanbul esenlerde, 1 saat içerisinde 50 kişi "falanca" haberini aratıp, "filanca" sitesini tıklayıp girdi. sende 51. kişi olarak "falanca" haberini yazdığın gibi sana "filanca" sitesini gösterir.

gibi gibi.
  • cetoxim  (11.06.15 00:07:18)