Kız ismi olarak lena

İki hafta kadar sonra kızım doğacak. Leni/ lina derken lena da karar kıldım. Ama şüphelerim var. Çok mu garip kaçar? İlerde sıkıntı yaşar mı? İki isim düşünüyorum defne lena olacak büyük ihtimalle.

bence baya garip kaçar.Slav ismi değil mi?

  • tosunpasa  (10.06.15 01:13:48)
bence gayet güzel isim. niye sıkıntı yaşasın ki?

  • lesmiserables  (10.06.15 01:14:55)
defne güzel ama ben lena'yı sevmedim.

  • kuzey li  (10.06.15 01:16:18)
ne anlami var ki?

  • shotgunwoman  (10.06.15 01:16:24)
Kardeşimin bir arkadaşı Lena, garip karşılamıyorlar.

  • Lim5  (10.06.15 01:17:01)
kime neymiş arkadaş yaaa, o ne der bu ne der.. çok güzel isim biraderim allah bağışlasın...

  • giga1905  (10.06.15 01:22:02)
Güzel isim. Arkadaşımın kızı da lena :-)

  • orient blue  (10.06.15 01:23:07)
www.youtube.com

sırf bu kız yüzünden konulabilir.
  • cetoxim  (10.06.15 01:24:19)
aslında arapça/ibranice kökenli. bizden biri/insan anlamı da taşıyor. Hastanedeki sisteme baktım, suriyelilerde de var baya. Bi yandan yeni nesilde de azda olsa oluyor. Ne bileyim biraz garip karşılıyor yakın çevrem...

  • margi kleinjan  (10.06.15 01:24:59)
zeynep

  • 2006  (10.06.15 01:29:43)
lena slav ismi. pırıl hep hoşuma gitmiştir.

  • gece pariltisi  (10.06.15 01:35:23)
anlamı güzelmiş. tek başına hoş olabilir ama yanında ikinci bir ismi taşıyamaz gibi geldi.

  • denne  (10.06.15 01:37:46)
güzel isim koy bence hocu. hayırlı olsun

  • cekilmis gayfe  (10.06.15 01:50:47)
elit kesimin çocuklara koyduğu sikimsonik isimlerden biri gibi duruyor maalesef. daha güzel ve anlamlı binlerce isimden biri daha tercih edilebilir olur.

edit: haa slav kökenli bir aile iseniz, evet uygun olabilir.
  • dead and broken  (10.06.15 01:52:15 ~ 01:53:16)
burada lina bera diye bir kiz var ama lenayi hic duymadim.

  • kutsalbok  (10.06.15 01:55:53)
lina, hena, yona, muna...

"defne" olmasın.
  • e haliyle  (10.06.15 01:58:33)
Anlami da guzel tinisi da guzel yazilisi da guzel.

Ben de maya ismini cok severim mesela. Ama duz maya degil de ilk a nin uzerinde sapka var gibi okununca guzel oluyor. Hala derken anne kardesi olan hala degil de halen anlamindaki halanin okunusu gibi.

Neyse konumuz lenaydi. Lena guzel isim evet.
  • halitkin  (10.06.15 02:09:11)
bence çok güzel,değişik kesin lena olsun derim.allah analı babalı büyütsün şimdiden

  • mukon  (10.06.15 02:18:20)
dead and broken +1

güzel değil kardeş, Norveçli yengem var onun adı lena, ona yakışıyor da sen şimdi düşün ki elin Norveçlisi çocuğuna asena diye isim koysun.. Tuhaf.

Ha anne ya da baba farklı etnik gruptansa olur o zaman. Ayrıca defne de çok güzel bence.
  • feel the blanks  (10.06.15 02:31:08)
garip kaçar. sıkıntı yaşar.

  • icim urperiyor  (10.06.15 02:40:24)
Defne çok güzel bir isim. Lena da fena değil. Deli gibi bir kız çocuğu isteyen biri olarak ben bu iki ismi de koyardım :)
Yalnız yukardaki saydığın iki ismi beğenmedim. Onları hiçbir şekilde düşünme bence. İkisi de çok kötü.

  • mornie  (10.06.15 02:44:50)
öğrencim vardı adı lena'ydı ve çok hoşuma giderdi, hala da gider. bence çok hoş bi isim. umarım o da büyüyünce lena'yı tercih eder.

şimdiden hem sana hem eşine mutluluklar.
  • mor puantiyeli zebra  (10.06.15 02:46:06)
ben lenayi sevdim de yorum yapmayacagim pek fazla. asil mutluluklar dileyecektim ben.

  • wiillii  (10.06.15 03:01:16)
en.wikipedia.org

bolşevik misin?
  • kargn  (10.06.15 03:26:42)
Rus sınıf arkadaşımın adı Lena. Bence koyma.

  • sen git ben geliyorum  (10.06.15 03:53:01)
Lena ismi güzel, ama Türk ismi olmadığı çok açık. Biz soyadimizi arel olarak degistirecektik, daha sonra yahudilerde olduğu için başka bir şey yaptık. O zaman üzülmüştüm ama şu an çok mantıklı geliyor. O yüzden sizde sırf güzel diye koymayın bence.

  • yahveyire  (10.06.15 03:58:59)
dayanamıyorum atlayacağım; isme çok önem veririm.
tuana gibi bir şeyin yaygınlığıyla kıyaslayınca garip falan kaçmayacak bir isim bence. arapça isim koymak için arap olmak gerekmediği gibi slav kökenli bir ismi kullanmak için de slav olmak gerekmiyor. burada da bir anormali göremiyorum. olsa bile nolur ki, şahsına münhasır bir ismi olur yani.
bunlar bir yana ben sevmedim o ayrı. anlamı güzel, ama ben bir kelimenin ses süresine ve tınısına, çağrışımlarına da bakarım. a nın olmasına ve çok kısa olmamasına dikkat etmek lazım ismin bence. bir de dikkat ettiğim kadarıyla bazı isimler çabuk eskiyor insan gözünde. bazıları ise popüleritesine, kaç zamandır kullanılmasına rağmen hiç eskimiyor.
1. duruma örnek duru'yu vereyim mesela, 2.duruma örnek de zeynep, deniz.
lenanın potansiyeli de birinci durumdaki gibi -bende hissettirdiği kadarıyla-.

son bir not: batıl diyip geçmeyin numerolojiye kıymet verin.
  • raavann  (10.06.15 04:18:06 ~ 04:26:11)
Yemişim numerolojiyi de kalanı için raavann haklı. ülkenin yarısından fazlası ya arapça ya da arapçadan devşirme isme sahipken sorun yok, slav olunca hemen sen slav değilsin, elit aile çocuğu falan...

Lena koy bir şey olursa lena headey hayranıyız dersiniz. :)
  • nawar  (10.06.15 08:14:03)
dead and broken +1

bi de defne lena kulağıma çok iyi gelmedi. birinden biri osla daha hoş olabilir.

bizim oğlanın adı pedro efe olacak, o yüzden benim yorumu ne kadar ciddiye alırsınız bilmem :D
  • la noix  (10.06.15 08:29:08)
düşündüğüm kız isimlerinden biri lina. lana, lena da benzer isimlerden. aslında ilk olarak düşündüğüm lana idi. bazı nedenlerden dolayı, eledim. lena için de aynı şekilde. lina duruyor şimdilik, bakalım.

doğsun bakalım hayırlısı ile, ismi onu bulsun.
  • oinone pe  (10.06.15 09:34:04)
çift isim koymayınız.
onun haricinde seçtiğiniz iki ismi de beğendim aslında.
ben olsam bu ikisinden birini seçeceksem defne koyardım. global bir hatun olursa daphne şeklinde de kullanabilir (:

hepsinin haricinde, ben sizin kızınıza "nil" ismini yakıştırdım.
  • iz  (10.06.15 09:45:59)
annesi russa normal.

  • kayranin kedisi  (10.06.15 09:49:40)
Lena çok güzel bir isim.

Defne ismini de çok severim.

"Defne Lena" ise uyumsuz geldi bana.
  • whimsical  (10.06.15 09:49:56)
Aydın ve Muğla civarında gezen Volkswagen'lerin plakalarında çokça görürsünüz adını.

lena.vw.com.tr
  • screamshot  (10.06.15 10:14:47)
ismi Lena olan rusların pasaportlarına bakınız, ismi Elena dır bi nevi kısaltma aslında Lena.

  • pascha d  (10.06.15 11:08:53)
Elif ismini duyunca "Aa! Arap mısın?" demeyenler "lena türk değil ama..." diyorlar ya ona bitiyorum. Hani güzel isim ya da kötü isim olması değil tartışılan. Irk konusu konuşuluyor ve bu bana saçma geliyor. Bak al bak yeni çıktık seçimlerden. Ahmet, Kemal, Selahattin bonus da Recep ve Tayyip... Hangisi Türkçe? Sanki Washington koyacağım demiş. :D

Lena isminde Türk arkadaşım vardı bu arada. Bu arada Defne de yunan kökenli ama kimse ses etmemiş :D

Defne ya da Lena diye okumuştum ben. Defne fena değil. Hikayesi de öyle.
  • nawar  (10.06.15 14:35:32)
insan isimleri torbaya mı girdi?

  • mistreated  (12.06.15 19:37:12)
süper isim.

umarım ileride kendisine ismi yüzünden sıkıntı yaşatacak, insan ismi bulamamışlar mı heaheaea diyecek dalyaraklarla aynı ortama girmeyecek kadar akıllı olur.

(bkz: lena aylin erdil)

kısaca, çok güzel olur çok da güzel iyi olur.
  • azizakin  (12.06.15 19:48:28)
la arkadaş bi defa büyük ünlüye uymuyor. cümle içinde kullansan.. aşina olmayanlara çok rahatsızlık verir. bana verir mesela. hakkaten çok skimsonik yea. adamı yavuz bülent bakiler moduna sokturtmayın. her dilin bir tınısı vardır. her dilden her isim bizim dile uyacak diye bir şart yok.
arada nümeroloji yazıyor ama okumadım. bazı marksist atayizler de kendi meşrebince yazmış. allah ıslah etsin demek isterdim ama ben de atayizim. kafanıza sıçayım demekle yetiniyorum. bir türkçe bir arapça ismim var benim. kaymak gibi. ikisi de büyük ünlüye uyuyor. herkesin dili dönüyor. (rusların dönmüyor) dangıl dungul iş yapmayın. rica ediyorum. çok.

  • kargn  (12.06.15 23:15:18)
slav ismi olması niye kötü olsun ki. Defne Lena sevdim ben. Adıyla yaşasın :)

  • gis  (12.06.15 23:26:22)
ismimden 1 harf değişik. tınısı çok güzel ama ben tercih etmezdim. leni ve lina'dan çok daha iyi.

  • sayns  (12.06.15 23:36:44)
çok güzel bir isim olmuş Allah bağışlasın hiçte garip kaçmamış..

  • giga1905  (11.08.15 14:08:22)
Kızınızın ilkel çağlardan kalma bir savaşçı mı, geleceğe yön veren ve yanında androitle gezen bir ay savaşçısı mı olacağını düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ayşe'ye fatma'ya kıran girdi ülkede galiba.
Çocuğumuzun herkesten, hatta tüm dünyadan ayrı, bambaşka ve özel olduğuna inanmak istiyoruz ülkece sanırım.
Bu en başta, isim koymada bile geliyor.
Garip kaçmıyor, isim isimdir, ama bu tarz isimler görünce aileler hakkında çıkarım yapıyor ve antipati duyuyorum.
Herkesin kızı balerin niyeyse.

Kulağa hoş gelsin, peri gibi olsun ama aynı zamanda güçlü karakterli ve başarılı olsun, tüm bu nitelikleri birden çağrıştırabilecek bir isim, bir fonetik büyü bekliyor insanlar isim koyarken.

Sonuçta, garip kaçar mı sorunuza yanıt vereyim, kaçmaz, bu çağda neredeyse tüm ebeveynler sizin gibi isim koyuyor, yabancılık çekmez, dışlanmaz, onun neslinin isimleri de böyle.

Not: Umarım bu mesajı saldırganca algılamaz, şahsi bir şey olarak görmezsiniz ve üsluptaki "nız" ekinin doğrudan sizi kastetmediğini, duyuruya giren çıkan insanların burayı okuduklarında kendi iç dünyalarında benzer bir muhasebe yaşarken dikkate alacakları birkaç cümle hatırlamalarını istediğimi bu yüzden öyle yazdığımı biliniz.
  • kalemdefter  (11.08.15 14:18:14)
Ecrin koyma da ne koyarsan koy. Ne sikim bi isimse herkes çocuğuna bu ismi veriyor, bu kadar iğrenç bir isim ne gördüm ne duydum. Bu bahaneyle bu düşüncemi de dile getirmiş olayım.

  • angelus  (11.08.15 14:23:00)
defne lena koyduk. bir buçuk aylık oldu. teşekkür ederim.

  • margi kleinjan  (13.08.15 00:09:06)
bence çok güzel isim hatta ilerde bir kardeşi olursa adını anel koyarsınız güzel anlamlı olur.

  • mukon  (23.05.17 17:35:00)
kakao +1 çok özenti duruyor bence bu tip isimler. Türkçe bir isim koymaya çalışırdım ben olsaydım.

  • ecaeris  (23.05.17 17:46:54)
Lena kendi gelip cevap yazacak kadar olmuştur neredeyse :D

  • gsgsgsgsgsgsgsgs  (23.05.17 17:49:09)
Allah analı babalı büyütsün. Yeni nesil isimleri pek sevmem; ama Lena'nın tınısı hoşuma gitti. Manası da güzelmiş.

  • auroraaurora  (23.05.17 17:53:13)