Fimlerdeki kesilmiş sahneler neden olur ve full olanı nereden bulabiliriz?

Prometheus filminin tamamını nerede bulabilir şimdi baktım da kesilmiş baya bir sahne var

Director's cut editioni full olur filmin. benim bildiğim kadarıyla yapımcı firmalar kesiyor bazı sahneleri, filmi kısaltmak için falan.

  • godoy  (05.06.15 18:47:37)
filmleri indirmek için aratırken 'extended' yazarsan yanına tam versiyonları çıkar.

şunlar da silinen sahnelermiş. www.youtube.com
  • elorelia  (05.06.15 18:49:35)
Yönetmen kendi sanatını icra etmek ister. Oysa yapımcı işin ticaretindedir. Anlatıyı yavaşlattığına ve izleyiciyi sıkacağına inanılan sahneler çıkartılarak bir kurgu yapılır yapımcının isteğiyle. Bu dağıtıma verilen kurgudur.

Daha sonra yine filmin hak sahibi, kırpılan sahnelerin, yönetmeni yakından takip eden ve kırpılmış sahnelerin meraklısı insanların etinden sütünden faydalanmak için Director's cut şeklinde bir versiyonunu daha çıkarır sonradan.

Director's cut versiyonunda, diğer kırpılmış versiyona göre anlatıya çok fazla etki edecek şeyler olmaz genelde.

Öyle işte.

Edit: Bir de işin hukuki boyutu var tabii. Yasal olarak zor duruma sokabilecek şeyler anlatıyı fazla bozmayacak kırpmalara maruz kalabiliyor.

Türkiye örneğinden değerlendirirsek; Sinema Genel Müdürlüğü'nün değerlendirme ve sınıflandırmasında daha büyük bir kitleye hitap eder şekilde damgalanmış olmak ticari olarak daha fazla fayda sağlayacağı için daha genele hitap eder şekilde bir kırpmaya gidilebiliyor Türkiye'deki yapımlarda.
  • scent of a pastrami  (05.06.15 18:56:29 ~ 19:00:50)