dünya turu yapacak olsanız neyle yapardınız

diyelim ki 60 bin km'lik bir tur. limitsiz zaman.
yuruyerek, bisikletle, motorla, arabayla vs..
toplam butce de en fazla 20 bin ya da 40 bin olsun (secenekli)

trenle.

ek: tren kültürü bambaşka bir şeydir, insana çok büyük derinlik katar, hem de yataklı olanları tercih edilerek hem ulaşım hem konaklama işi de halledilebilir. Hatta tavsiyem 80 günde Devri Alem kitabının rotası takip edilerek oradaki ulaşım seçenekleri tercih edilmesi.
  • gezegen olan pluton  (04.06.15 21:20:01 ~ 06.06.15 12:22:07)
motor

ek: motorla yolculuk yapmak istiyorum çünkü :{ başka bi nedeni yok
  • neseranni  (04.06.15 21:20:35 ~ 21:25:10)
sebep de yazarsanız harika olur. Para enerji spor vs...

  • medievalman  (04.06.15 21:22:09)
Tren

  • fayfim  (04.06.15 21:23:04)
trene biner giderdim ben yav. aracı kendim kullanmak istesem tır şoförü olurdum, günde 10 saat direksiyon sallayarak avrupa turu mu yapılır. hiç tarzım değil. tren iyidir.

  • der meister  (04.06.15 21:24:27)
sınırsız zaman ise en ucuz ve paramın yeteceği zamana uygun bir araç kullanırdım, motorsiklet olabilir ancak yorucu olur ve otel masrafı çıkarır, trende uyuyarak maliyeti düşürebilirdim. sanırım treni seçerdim.

Edit:eğer para daha büyük olsaydı araba derdim ve araba da ford mustang olurdu
  • basond  (04.06.15 21:28:14 ~ 21:32:44)
otostop, tren, otobüs. tren demek kolay, sanki her yerde tren varmış gibi. balkanlarda mesela otobüs kullanmak çok daha mantıklı. avrupa'da da trenler uçaklarla kapışıyor fiyatta. tek bir yöntem olamaz yani. ama kesinlikle kendi aracımı kullanmazdım. ülkelerin aralç alma/almama politikaları, seyahat sigortaları, aracın bozulması, yolda kalması, benzini, cartı curtu, saçma yani.
bir de avustralyalı bir arkadaşım ingiltere'den başlayıp motorla avrupa turu yapacaktı, iskoçya'da motorunu çaldılar. otobüse binip geri döndü. böyle olaylar da var.

  • trachemys scripta elegans  (04.06.15 21:35:30)
Dünya turu zaten bunların hepsini kullanarak güzel olur ki..

Rusya yı transsibirya expresi ile gezeceksin
Afrika yı pride of africa treni ile.

Uzakdoğuda hindistanda amsterdamda bisikletle

Bazenleyin motor kiralayacaksın
Bazen otomobil kiralayacaksın
Fas'ı deveyle , moğolistanı atla gezeceksin
İskandinavya yı helikopterle gezeceksin

Yürüyerek gezeceksen likya yolunda filan yürü ülke gezme,
Jan-jac russo 16 yaşındayken paristen romaya 3 ayda yürümüş. bi daha yürüyeni siksinler demiş.
  • etki  (04.06.15 21:51:07 ~ 21:57:29)
Böyle bir soruya para sınırı koyamazsınız. Zaman sınırsız, mesafe 60.000km, bölge sınırlı değil (dünya turu olması açısından). Dolayısıyla parayı sınırsız kabul ederek sormanız gerekir. Zaten 20.000 TL, 40.000 TL'ye 'ye ne dünya turu? :)

Para sınırı koymazsanız cevabım otomobildir. Neden? İstediğiniz her yere gidebilirsiniz. Uçak, tren, gemi gibi sınırlı yollarda hareket etmez. Motosiklet ve bisiklete göre çok daha rahattır. Toplu taşımaya göre çok çok daha rahattır. Geze geze ve göre göre gidersiniz, yani sadece bindiğiniz ve indiğini yeri değil, aradaki yolları ve o yollardaki ilginç manzaraları da görürsünüz. Acil durumlarda içinde uyuyabilirsiniz. Ayrıca uçakla, trenle, otobüsle veya gemiyle dünya turu yapılmaz. Kafanıza göre hareket edemezsiniz bunlarla. Dünya turu bisiklet, motosiklet, otomobil gibi kişisel araçlarla yapılır. Bir de karavan konusu var tabii, o apayrı bir konu. :)
  • grgn  (04.06.15 22:32:59)
para konusuna gelince, 9 aydır güney amerika'yı geziyorum. bilet hariç (istanbul-sao paolo uçuşu) 2 bin tl fln harcadım. daha fazla değil. yolları otostopla gidiyorum, çok mecbur kalırsam en ucuz otobüse biniyorum, couchsurfing yapıyorum, workaway ile gönüllü projelerde çalışıyorum.

20.000tlye dünyayı gezerim yani. başkasını bilemem, ama ben gezerim. :D

bu arada ilgilenen olursa şöyle bir sayfam var:
www.facebook.com/GoneGirls
  • trachemys scripta elegans  (04.06.15 23:28:19)
tekne ile tüm kıyıları gezmek isterdim.

  • aksimetre  (04.06.15 23:32:35)
zeplin

  • sutu seven kamyoncu  (05.06.15 11:58:28)
Tren-ucak-gemi karisimi.

  • stavro  (05.06.15 12:10:51 ~ 12:11:04)
motosiklet!!!
20bin yeter zaten yurtdisinda benzin daha ucuz. daguya gittigimi varsayiyorum.
mecbur kalmadikca kamp atarim, misafir olurum, bedava. sehirlerde isim az, daha ziyade ormanli yerlerden giderim, su bedava. az yerim, kendim pisirir yerim, neredeyse bedava.
motosiklet cunku motorla gezmeyi seviyorum.
  • jimicik  (05.06.15 12:23:14)