paperwhite 2 - bilale anlatır gibi

şu nane ilk çıktığında almadığım için şimdi kendimi epey geride hissediyorum. sözlük'e baksam 300 sayfanın neresinden başlayacağımı bilemiyorum.

aldım, amazon hesabımla senkronize ettim ama içi tabii boş.
meritokrasi'ye bakındım, pek bişey anlamadım, detaylıca sonra bakıcam tekrar ona
basit bir şekilde bu aleti nasıl kullanacağım, özellikle bedava kitap nasıl indirilir konularında yardımcı sayfa ve entry'lere muhtacım

:)

öncelikle mobi indirin, bunun için kitap ismiyle google'da arama ya da torrent seçeneklerini kullanabilirsiniz. Tabii bu ingilizce için daha geçerli. meritokrasiye pek bakmadım ben, bilenler anlatır.
Sonrasında bu mobileri kendinize mail atabilirsiniz kolayca, kindle.com uzantılı bir mail adresiniz olması lazım. Kindle'ı internete bağladığınızda otomatik olarak düşecektir. Bilgisayara da bağlayabilirsiniz ama arayüzü çok kötüydü, düzeldi mi bilmiyorum, o yüzden mail çok rahat geliyor bana.
Sonra sağ üstteki ayarlardan collection falan olurşturup kitaplarınızı gruplayabilirsiniz.
  • whoosie  (04.06.15 17:14:55 ~ 17:15:51)
Cok faydali bir sey, bende normal modeli var - yanimdan hic ayirmiyorum artik.

Oncelikle Calibre - E-book management programini indirip bilgisayariniza kurun. Meritokraside kitaplar epub formatinda, calibre'yi kullanarak mobi'ye cevirebilirsiniz kitaplari. (Kindle epub calistirmaz)

sonrasinda amazon'un manage my devices kismindan ( www.amazon.com ) settings'i secin.

Send-to-Kindle E-Mail Settings
Altinda yazilan mail kindle'inizin mail adresi. (degistirebiliyorsunuz)

Approved Personal Document E-mail List
Buranin altinda yazan mailler ise kindle'iniza mail gonderebilecek hesaplar.

Kendi mailinizi approved list'e ekledikten sonra, kindle a kitabi attach ederek gonderin. Kindle internete baglandiginda kitabi indirir.
  • fakyoras  (04.06.15 17:19:14 ~ 17:19:55)
meritokrasi'de ki kitaplar .epub uzantili. calibre isimli programi indirip, .epub'lari .mobi uzantasina cevirmeniz gerekiyor. daha sonrasinda kindle'i pc'ye baglayip bu .mobi dosyalarini kindle'a tasiyorsunuz. oldu bitti.

meritokrasi'yi nasil kullanacagini sozlukteki basliginda var : eksisozluk.com

edit: ben yazana kadar yazmislar. "send to kindle" diye bir sey var. amazon'un sitesinden indiriyorsun. kurduktan sonra, pc'deki mobi uzantili dosyalara sag tiklayip "send to kindle" diyorsun, hop kitaplar kindle'a geciyor.
onun disinda yapman gereken zor bir sey yok. takildigin yer olursa sor.
  • yetersiz veri  (04.06.15 17:25:35 ~ 17:27:03)
ben çok daha detay bir şey anlatacağım.

1) aletteki kitapları liste olarak veya kapaklarına göre görüntüleyebiliyorsun. liste olarak görüntülersen yalnızca isimler/yazarlar çıkıyor, sorun yok.
ama kapak olarak görüntülemek istiyorum gözüm gönlüm açılsın diyorsan amazon son zamanlarda bir hayvanlık etti.

amazon'dan indirilmemiş hiçbir kitabın (kapak resmi falan da olsa), kapak fotosu alette gözükmüyor şu an.

calibre bunun için şunu öneriyor: kitapları kopyalayıp kindle'daki documents dosyasının içine yapıştırmaktansa, calibreyle sağ tıklayıp cihaza gönder seçeneğine basıp gönderin diyor (o sırada kindle'ın bilgisayara bağlı olması lazım). böylece kapaklar da gözüküyor. ama bu defa da bu yolla attığın kitaplar cloud'a kaydolmuyor. hangisini tercih edeceğine karar vermen lazım.

2) amazon'a kaydolduğun mail adresin diyelim ki xxx@gmail.com. kindle sana xxx@kindle.com diye bir adres yaratıyor, sen bu xxx@gmail.com adresinle xxx@kindle.com'a istediğin dokümanı istediğin formatta atabilirsin, kindle bunu senin için dönüştürecek ve alette gösterecek (wifi'ya bağlı olacaksın o sırada) fakat bunlar "personal document" olarak gözüküyorlar ve yine kapakları olmuyor. liste olarak kullanırsan bu kapak sorunu seni etkilemez gerçi.

3) alette çok kitabın olunca bir düzen arayacaksın. "collections" oluşturup kendine klasörler yapabilirsin, kendince bir gruplama yapabilirsin.

4) telif hakkının süresi dolmuş klasiklerin ücretsiz versiyonlarını amazon'dan da beleşe indirebilirsin.
  • mesgul ve huzursuz  (04.06.15 20:30:38 ~ 20:32:22)