Aramızda çalışma izni olmadan Avrupa ülkelerinde çalışmış olan var mı?

Ya da böyle bir tanıdığınız var mı? İllegal olarak değil. Şunu sormak istiyorum aslında; iş başvurularına bakıyorum ama istediğim ülkede hep çalışma iznine sahip olan kişiler diyor. Bende o yok. Hiç başvurmayayım mı yani bu ilanlara? :( Ne öneriyorsunuz? Deneyimli arkadaşlar bilgi verirse ne makbule geçer <3

Firma sponsor olabilir belki basvur. Basvurmadan once ab veya o ulkenin gocmenlik yasalarini arastir.

  • baldur2  (04.06.15 14:40:15)
Kastiniz calisma izni olmadan is basvurusunda bulunup, daha sonra bu kabul gördügünüz takdirde calisma izni edinmek ise avrupa'da bircok firma bu tarz bir durumla ugrasmaya pek sicak bakmaz. Cunku onlar icin muhtemelen hem yeterince kalifiye degilsinizdir, egitim ve tecrube acisindan, hem de ise alim surecinde zaman ve para olarak ekstra kulfet bindireceksinizdir. Diger turlu ise zaten beyaz yakalilar icin illegal calismak diye bir sey pek soz konusu degil.

  • bosver nicki  (04.06.15 14:44:29)
İllegal zaten girişmem bile. Ama atıyorum "işe alınılması durumunda çalışma izni sürecini ben yürüteceğim" demek çok mu komik ve imkansız?

  • dessy  (04.06.15 14:50:56)
cok imkansiz degil ama senin yeteneklerine, firmanin uluslararasi olup olmamasina, seyahat ozgurlugune bagli. adam belki seni 2 sene sonra baska bir ulkeye gonderecek. buna evet diyecek misin?

  • baldur2  (04.06.15 14:59:09 ~ 14:59:52)
Eveeet! Ne güzel olur hatta :D

Aslında ben şu aşamada bu iznin kendi tarafımdan alınıp alınmayacağını bilmek istiyorum. Prosedür olarak mümkün mü böyle bir şey?
  • dessy  (04.06.15 15:05:06)
öyle birşey mümkün değil
bizim ülkemizde de çalışma iznini birey almıyor zaten çalışacağınız şirket neresiyse orası alıyor, --tek fark şu: daha öncede Avrupada yaşarsınız, AB vatandaşısınızdır, orada okumuşsunuzdur (okul bitirenin 2 sene izni olabiliyo mesela) gibi gibi şeyler vardır onlar ayrı
yoksa normal Türk bir kişi X şirketindn işe kabul aldım hadi bana çalışma izni verin diyemez
şirket, ben şu şu şu sebeplerle bu kişiyi işe kabul ediyorum hadi ona izin çıkartalım der, demek isterse tabi.
  • niye ama  (04.06.15 15:14:24)
zaten o ulke de bizim sana dedigimiz diyecek haci. git bir sirket sana sponsor olsun diyecek.

  • baldur2  (04.06.15 15:19:41)
önce basvuruyorsun sonra bu firma beni kabul etti diyerek calisma iznine basvuruyorsun, hatta seni kabul eden firma da yazi göndererek kolaylastiriyor. niye ama nin dedigi gibi. bizde böyle oldu

  • kucukharfler  (04.06.15 16:13:12 ~ 16:15:35)