yurtdışı master ortalama şartı

az önceki bi duyurudan mütevellit aklıma geldi ille 3.00 gibi yüksek dereceler mi lazım dışarıda master yapmak için?

2.25 yetmez mi?

yetmiyorsa acaba okulu bir dönem daha uzatsam mı?

evet delirdim.

para verip gidecekseniz belki. sınır zaten 2.00 değil mi?

  • paltar yuyan masin  (02.06.15 19:37:35)
hiç bilmiyorum kaç.

ille paralı mı okumak gerek?
  • indescribable  (02.06.15 19:39:27)
Tezsiz için sıkıntı yok. Özellerde falan kontenjanlar boş bile kalabiliyor üniversite ve bölüme göre.

3.00 tezli yüksek lisans için alt sınır.
  • scent of a pastrami  (02.06.15 19:39:57)
ozellerde derken? avrupada istisnalar haricinde tum okullar devlet okuludur. kanada, avusturalya vs. de ayni sekilde...

okulun sayfasinda yazar kac ortalama istedikleri. ama 2.25'le burs bulamazsin okuldan o net.
  • hot potato  (02.06.15 19:59:18)
2.25'i bir donem uzatip 2.5'e cekebileceksen ben uzatirdim okulu. cunku gerekli oluyor sonra ortalama.

  • hot potato  (02.06.15 20:15:19 ~ 20:15:31)
2.58 e kadar gördüm ülke fransa/burssuz.

  • gis  (02.06.15 20:15:24)
çok kararsızım değecek mi emin olamıyorum oysa ki. bunu nasıl yapsam bilmiyorum okuldan birilerine mi sormalı napmalı

2,25 itü için zorluyorum aslında ama, bi dönem uzatıp yükselebilirgibi ama üf valla sıkıldım ya.

bu sefer bölümün bana gelişi 6.5 yıl olacak:S
  • indescribable  (02.06.15 20:20:47 ~ 20:24:55)
eğer parayla yapacaksan 2.1 falan yetiyor. Tabi çok iyi okullar için değil. Ortalama okullar 2.5 civarı sağlam okullar özel bir durum olmadıkça 2.8'in altını almazlar.

  • kmlcn  (02.06.15 20:36:33)
master kabulu denen sey
-senin mezun oldugun bolum
-mezun oldugun oklunun reputasyonu
-ingilizce, gre, falan filan skorun
-hangi alan derslerini aldigin
-bu alan derslerindeki basarin
-bu alan derslerinin basvurdugun programa uyumu
-motivasyon mektubu
-referanslar (bazi okullar istemez, genel olarak super onemli degil bence)
-basvurdugun okulun gordugu talep, parali veya ucretsiz olusu
-kader kismet
-not ortalamasi

gibi seylere gore belli olur. Not ortalamasi tek kriter degil yani. ayrica her programin sayfasinda su kadar not ortalamasi istiyoruz diye yazar (bazilarinda hic yazmaz, bu demektir ki not ortalamasi siniri olmadan basvurabilirsin).

Dolayisiyla arastirmak ve yukaridaki tum noktalara dikkat etmek gerek.
  • hot potato  (02.06.15 21:26:49 ~ 21:27:29)
Yurtdışı derken 200 kadar ülke var. Azerbaycan'da falan rahatça yapabilirsin ama Avrupa'da, Amerika'da, Kanada'da işin zor bence.

  • kallesnikof  (02.06.15 21:43:56)