Kitap okurken kullandığınız teknikler varsa yazabilir misiniz?

Hızlı kitap okumayı kastetmiyorum. Kitap okurken edinim verimini artıracak, kolaylaştıracak şeyler yapıyorsanız öğrenmek isterim.

kütüphanede okumak keyifli ve motive edici. evdeysen de mümkünse birlikte kitap oku birileriyle. yoksa telefonu kapat, sessiz bir odada oku.

  • dahili meddah  (02.06.15 14:35:10)
kendimi veya tanıdığım insanları karakerin yerine koyarım bazı kitaplarda. hem eğlenceli hem de akılda kalıcı oluyor. deneyebilirsin bunu.

  • semender  (02.06.15 14:49:46)
valla ben kitap okurken zaten transa geçerim başka bir şeyi düşünmem, çok da üzerine kafa yormamak lazım rahat bir pozisyon alıp sadece okumak.

  • nuka cola  (02.06.15 15:06:03)
Soruyu anladım mı emin değilim ama neler yapıyorum anlatayım. Kitaplar için kullandığım bir defterim var. Bilim-tarih kitapları okurken oraya notlar alıyorum. Roman okurken isimleri aklımda tutmakta zorlanırım bazen, o zaman da yine deftere karakterlerin isimlerini ve kim olduklarını yazıyorum. Bir de roman okurken hızlı okumaya çalışırsan kendini kitaba tam kaptıramayabilirsin. Okuduklarını beyninde canlandırabilecek hızda okumak en iyisi.

Bir kitap okumaya başladığımda 30-60 dakika sonra dikkatim aşama aşama azalmaya başlıyor, tüm gün bilgisayara baktığım için gözler yoruluyor. Öyle olduğunu fark ettiğim anda en az bir 5-15 dakika ara veriyorum.
  • iamelf  (02.06.15 15:16:57)
betimlemeli şeyleri direkt hayal ediyorum ana karakter benim gibi falan.
(özellikle gerilim/macera/polisiye kitaplarında)

klasiklerde direkt hayal etme o dönemi göz önüne getirme var ana karakter ben değilim :D

arka fona minik sesli müzik olabilir tercihen klasik.

sessizlik mühim şey. ilgisi dagınık dikkat eksikliği olan biriyim:D

ha bi de kitap okurken oturduğum yerde rahat ediyorsam bitene kadar kalkmam
  • indescribable  (02.06.15 15:52:33)
(bkz: spritz)

  • nughun  (02.06.15 16:14:02)