keten tohumu nasıl yenir?

Sağlıklı beslenme çabası içinde olanlara sorum. Keten tohumunu tane olarak mi oguterek mi yiyirsunuz?i
Nasıl ogutuyorsunuz (en cok bunun cevabini merak ediyorum)?
Hangi yiyeceklerle ne sekilde kullandiginiza dair tarif tavsiyeleriniz var mi?
teşekkürler^^

Aktarlarda öğütülmüş hali satılıyor zaten. Eğer istersen senin önünde de öğütüyorlar. Genelde yoğurtla veya balla karıştırılıp yeniyor.

  • köstebek kurabiye  (02.06.15 11:36:59 ~ 11:37:33)
Salatalara ekebilirsin.

  • safsafinaz  (02.06.15 11:40:30)
öğütemiyorsan yoğurda karıştırılıyor direk çekirdek hali. çiğneyebildiğin kadar çiğneyip yersin.
o taze öğütme mevzu oksitlenmeyle alakalı. öğütülmüş saklanınca hızlı oksitlenip(oksijene maruz kalma) , yararlı özelliklerini hızlı şekilde kaybedecektir.

  • shubulubapshubaptishaluva  (02.06.15 11:48:27)
öğüttürmeden daha güzel oluyor özellikle yoğurtta.
salatada da olabilir

  • six packsiz  (02.06.15 11:51:22)
öğütüp/öğütmeden ekmek falan yapabilirsin.

google keyword: flaxseed meal
  • esenboga  (02.06.15 12:31:07 ~ 12:31:21)
keten tohumları düzgün işlenmediği için tohumun üzerindeki kabuk bağırsak florası için son derece tehkikelidir. kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
bilinçsizce bildiğin tohum yiyor millet hart hurt.
öğütülse de üzerindeki sert kabuk ortadan kalkmaz.
mümkünse yemeyin gidin yürüyün koşun sevişin.
  • yuri be kocum  (02.06.15 12:41:11)
salatalara ve hamur işlerine öğütmeden konulabiliyor.
öğütülmüş hali dendiği gibi aktarlarda var ama bence öğütmeden al aktarda öğütsünler sana özel. Taze kalsın.
salatalarda, hamur işlerde kullanıldığını anlamışsındır zaten :)
bi de yemekten yarım saat önce bir tatlı kaşığı yutuluyordu sanki. yutmak için ise kaşığı damağına yapıştırarak keten tohumunu dağıtmadan ağzına koy, sonra tükürükle bir hamur tapu yap dağıtmadan. sonra komğle yut. ağzında dağılırsa toplanmıyor sonra yutulmuyor.

ve @yuri 'nin dediği gibi bazen zararı da olabiliyor, çok yememek de lazım. Her otun zararı da yararı da var gerçi.
  • aithra  (02.06.15 13:10:11 ~ 13:11:17)