d'hondt sistemi uzmanları

şöyle bir durum olursa ne olur.

bir ilde (olmaz da teoride mümkün, oldu kabul edelim)

yüzde 10 barajını gecen partilerin hepsi 0 oy aldı ve ildeki tüm oylar ülke genelinde barajı gecemeyen yüzde 1-2 aralığında oy alan partilere gitti diyelim. iş bu ya, bağımsız aday da yoktu hiç.

bu durumda bu ilin milletvekili dağılımı nasıl olur. mavi ekran mı verilir, seçim mi tekrarlanır. bu duruma karşı d'hondt'un bir çözümü var mıdır?

teorik çözüm yok. seçim tekrarlanır.

  • dinsiz adam  (31.05.15 16:18:31)
bu tarz durumlarda, sadece d'hondt da değil bütün seçim sistemlerinde, seçim tekrarlanır.
yani kısaca: ne zaman bir çıkmaz olur=seçim tekrarı.

  • ack3000  (31.05.15 17:13:04)
Milletvekili Seçimi Kanunu m.34
Madde 34 – Bağımsız adaylar ile yukarıdaki maddede yazılı oranı aşan siyasi partilerin, bir seçim çevresinde elde
edecekleri milletvekili sayısı aşağıdaki şekilde hesaplanır:
(Değişik : 27/10/1995 - 4125/16 md.; İptal : Ana.Mah.'nin 18/11/1995 tarih ve E. 1995/54, K. 1995/59 sayılı
kararı ile.)
(Değişik : 23/5/1987 - 3377/10 md.) (Değişik birinci cümle : 23/11/1995 - 4138/2 md.) Seçime katılmış siyasi
partilerin ve bağımsız adayların adları alt alta ve aldıkları geçerli oy sayıları da hizalarına yazılır. Siyasi partilerin oy sayıları,
önce bire, sonra ikiye, sonra üçe.... ila o çevrenin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Elde edilen paylar
ile bağımsız adayların aldıkları oylar ayrım yapılmaksızın en büyükten en küçüğe doğru sıralanır. Seçim çevresinden çıkacak
milletvekili sayısı kadar bu payların sahibi olan partilere ve bağımsız adaylara rakamların büyüklük sırasına göre milletvekili
tahsis olunur. (Ek cümle : 17/10/1987 - 3404/1 md. Mülga : 27/10/1995 - 4125/21 md.)
Son kalan milletvekilliği için birbirine eşit rakamlar bulunduğu takdirde, bunlar arasında ad çekilmek suretiyle tahsis
yapılır.
(Değişik : 23/11/1995 - 4138/2 md.) Seçime katılan siyasi partilerden hiçbirisi yukarıdaki maddede yazılı oranı
aşamamış ise milletvekilleri üçüncü ve dördüncü fıkra hükümlerine göre paylaştırılır.

www.mevzuat.gov.tr

Sonuç olarak, kura yöntemi uygulanıyor diyebiliriz.
  • candanag  (31.05.15 17:24:39 ~ 17:25:47)