Film/sinema kültürü olan insanlar nelere dikkat ediyor?

Bir filmi izlerken nelere dikkat ediyorsunuz? Filmi kaliteli ya da kalitesiz yapan ayrıntılar nelerdir?

konusu, oyunculuk ve finali...

finali beni şaşırtmalı filmin, yoksa boş iş...
  • livaneli kadir  (29.05.15 14:00:38)
Biraz daha ayrıntı rica edeceğim; konusu nasıl olmalı ki o filmi iyi ya da kötü yapsın örneğin? Oyunculuk nasıl olmalı?(Tabii burada The Room gibi oyunclukta da konuda da kötü olduğu bariz filmlerden bahsetmiyorum, biraz daha anlaması zor filmlerden bahsediyorum.)

Bir de slice of life tarzı, günlük hayattan filmler var, böyle özel bir konusu falan olmayan. Onlarda final yok örneğin, onlarda neye baksak?
  • stormborn  (29.05.15 14:04:47)
mimikikili; Diğer türlerde dikkat etmek için güzel bir nokta, peki fantastik filmlerde nelere dikkat ediyorsunuz?

  • stormborn  (29.05.15 14:09:05)
klasik kriterlerin yanısıra sahnelerin kamera açılarına-kadrajlarına da dikkat ediyom ben.

  • reso aga  (29.05.15 14:20:49)
müzik önemli. filmin müzikleri iyi ise bende bir adım önde olur.

  • pilot olmakti hayalim  (29.05.15 15:01:22)
"müzik bir filmin koltuk değnekleridir. yürümüyorsa gereklidir." nuri bilge ceylan

bir çok kriter var
ilk olarak kamera açıları, sahne görünürlüğü falan
senaryonun kendi içerisinde tutarlılığı senaryo çok fazla çelişmeyecek
karakterlerin tutarlılığı, ir karakter hop iyi sonra kötü son iyi olmayacak
oyunculuklar, çok fazla sırıtmamaları ve karakaterin duygusunu yansıtabilmeliler
filmin konusu ve orjinalliği aynı konuyu 78 defa çekmenin lüzumu yok yeşilçam veya türk dizleri gibi
kurgusu, burada sınır yok işte, kafası çalışan yönetmen kurgucu her şeyi yapabiliyor
temposu, film bir durağanlaşıp bir hızlamayacak belli bir ivmesi olacak

tabi film türlerine göre iyi kriterleri değişir, fantastik filmlerde senaryonun gerçekliğine bakamasın sadece kendi içerisindeki uyumuna bakarsın, ama dramada gerçeklik ararsın, komedi için kaliteli bir senaryodan ziyade iyi yedirilmiş espriler ve tempo gereklidir. tarihi filmlerde gerçeklik ve doğruculuk gereklidir. belgeseller romantik değil, gerçekçi olmalıdır.

romantik komediler aptal filmleridir.
komedi, aslında şakaya maruz kalan için dramdır.

nbcye çok katılmam
  • zugas  (29.05.15 15:19:56)