Kanunda çok eşliliği yasaklayan, suç olduğunu söyleyen madde var mı?

varsa medeni kanunun hangi maddesi?

kastın resmi evlilikse bir kişiyle evlenebiliyorsun.

ama birlikte yaşamak istersen kimse bişi diyemez tabi.

he resmi nikah yapılmadıkça imam nikahı yapmak yasal değil. maddelerini bilmiom.
  • siradisi00  (29.05.15 13:26:24)
tck 230. maddede suç olarak tanımlanmış durumda.

  • arma aski  (29.05.15 13:28:28)
@siradisi bugünkü gazetelerde haber var, artık imam nikahı ÖNCE kılınabiliyor

edit: www.milliyet.com.tr
  • la noix  (29.05.15 13:29:53 ~ 13:34:06)
Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören TCK 230.madde.
(1) Evli olmasına rağmen, başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Kendisi evli olmamakla birlikte, evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlilik işlemi yaptıran kişi de yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Gerçek kimliğini saklamak suretiyle bir başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçlardan dolayı zamanaşımı, evlenmenin iptali kararının kesinleştiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

(5) Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Ancak, medeni nikah yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar.

(6) Evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir.
  • kokhucre  (29.05.15 13:31:37)
bugünden itibaren la noixin de dediği gibi 5 ve 6 artık geçersiz :( ntvde altyazı veriyor şimdi suç kapsamından çıkmış malesef.

  • sta  (29.05.15 13:33:48)