[]

stuttgart'da yaşayan, yaşamış olanlar

evet sorum sizlere, şimcik buraya yerleşecek için sorucam. burada schwabish konuşuluyo diye duydum ama merkezde normal hochdeutsch kıvamında almanca konusuluyo da merkezden uzak dorf'umsu yerlerde mi schwabisch konusuluyo?

şimdik bu kişi buraya göç ederse almancada zorlanır mı? diyelim b2 seviyesinde biliyor. ama hayatın sillesini yememiş ve hiç abuk subuk dialektler, schweizerdeutsch falan duymamış biri. kısacası boku yuttu mu :( ?


 
her yerde almanca konuşuluyor. buradaki insanların çoğu swabish. swabişçe de biliyorlar lakin almanca konuşuyorlar. taşrada da durum farklı değil. aksan değişiyor olabilir.

ben tübingen'de 1 sene kaldım. stuttgart'a yaklaşık 45 dk mesafede bir üni. kenti. sıkıntı çekmedim dil konusunda. ingilizce pek bilmiyorlar ama.
  • asethuan  (27.05.15 20:34:46) 
bayern'de yaşayan ve b2 almancası olan biri olarak bairisch konuşulunca nerdeyse hiçbir şey anlamıyorum. ha gerçi burası bayern değil, franken, ve konuştukları dil de kendilerince fränkisch, ama ikisi de aynı şeyin laciverti. ama bu dialekt konusu gerek bayernde olsun, gerek diğer eyaletlerde olsun, hannover dışında hep aynıymış. yani "ay orada schwäbisch konuşuyorlar, boku yuttuk" denecek bir durum yok. anlamazsan "almancam çok iyi değil tekrar eder misiniz?" dersen olay çözülür. bir de zaten otomatik olarak bir süre sonra sen de o dialekti konuşmaya başlarsın. benim "bitte"lerim "büde" olma yolunda hızla ilerliyor mesela. "nicht"ler "net" oldu bile.


  • letheavendangered  (28.05.15 01:18:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.