Merhaba, ben cinnet!

Hemen konuya giriyorum.
Eşim Zekeriyaköy'de çalışıyor.
Biz Ümraniye'de oturuyoruz. (Ucuz, site vs. gibi saçma sebeplerimizle)

Git gel hergün 90 km. yol yapıyor. Sabah saat 5'te kalkıyor akşam 1'de anca yatıyor. Eve saat 22:00'da giriyoruz. Ben de onu alıp eve getiricem diye günde 2.5 saat yolda geçiriyorum.
Sabah saat 6'da servise binebilmesi için 5 km. öteye taksiyle gitmesi gerekiyor. Bu sabah taksici kıza laf atmış, tartışmışlar (hergün aynı taksi durağından binmesine ve benim durağa gidip eşimle ilgili konuşmuş olmama rağmen), kızın sinirleri alt üst durumda. Ben artık burada taksiye binemem diyor.
Ayda bir vücudu yoğunluğu kaldıramayacak hale geliyor ve 2 gün yatağa düşüyor. Ateşi çıkıyor, hastalanıyor vs..

Gelelim soru kısmına:
Gayrettepede girebileceğimiz bir akraba evi var.(Servis yürüme mesafesinden geçiyor) Aidatları ve vergisini verin oturun isterseniz dendi. Ancak sorun şu: Evin 4 yıl evvel deprem analizlerinde "ağır hasar alabilir, yıkılıp tekrar yapılması tavsiye edilir" gibi bir raporu çıktı YTÜ tarafından. (Ben raporu görmedim. Bu 5 yıl içinde binaya yeni taşınan onlarca yeni aile oldu, satılıp alınan evler oldu. Kimse raporu bir tarafına takmıyor görülen kadarıyla)

Bir tarafta eşimin artık katlanamadığı bir psikoloji ve fiziksel baskı, bir tarafta benim trafikte cinnet geçirmem, diğer tarafta deprem riski.

Biri yol göstersin allahaşkına, yılana sarılıp geberip gitmek istemiyoruz.
Olası başka yerlerde kira arayacaz ama 3. kişilerinde bu durum olursa ne düşüneceğini bilmek istiyorum.

ya sizin bina özelinde değil ama, o raporların ciddi bi kısmı "kentsel dönüşüm" adı altında verildi. eski binalar yıkılsın, yeni rezidanslar yapılsın diye. işyerimin karşısındaki bina da çürük raporu aldı, günlerce binayı yıkmayı beceremediler. tonlarca çelik-metal şeyler çıktı kolonların içinden

  • la noix  (27.05.15 13:55:17)
@la noix: Ya ben bu işin aslını nasıl öğrenirim peki?
O binayla alakalı çok uğraşıldı. Bana haberleri geliyordu hep. İnsanlar çıkmak istemiyor, yok kirayı nasıl vericez, yok dairemin metrekaresi büyüsün falan derken işi bi türlü müteahhite veremediler..
Ben şimdi tek başıma gidip "Sağlam mı bu bina" diye bi üniversiteye danışsam, test ederler mi?
Parası neyse kredi çekip yaptırıcam artık o durumdayım..
  • quaker  (27.05.15 14:01:18)
millet çıkmak istemiyosa, müteattitle anlaşamadıklarındandır. 1 daireye 2 daire veriyodur mesele, ev sahipleri de 3 istiyordur. mütehattit de "eyh yeter bea" demiştir, birilerine para verip çürük raporu çıkartmıştır

orada yaşayanlara sorun bu durumu
  • la noix  (27.05.15 14:03:11)
- Evet taşınmanız gerekiyor, o kadar yol parasını kiraya ekleseniz bütçenize uygun bir yer bulursunuz zaten. Site olmaz belki, belki evin içi biraz eskidir ve/ya da daha küçüktür, ama Ümraniye'de oturmaya değmez sizin şartlarınızda.

- Gayrettepe'deki o hasarlı evde de kesinlikle oturulmaz. Depremde hasar görmüş yerde oturulur mu, niye canınızı tehlikeye atasınız? Dedikodu bile varsa riske atmayın. Başka taraflara bakın, işe tek vasıtayla gidebileceği yerler dahil. Sadece iki şıkkınız yok.

- Taşınana kadar başka bir duraktan bir taksi şoförüyle anlaşın. Yakında başka duraklara bakın, bu alışveriş merkezlerinin taksi durakları bile olabilir. O taksi her gün gelip alsın.
  • iamelf  (27.05.15 14:07:16 ~ 14:07:45)
birader nazi kampinda bile daha iyi sartlar vardir. evliliginizi ve hayatinizi gozden gecirin. bu kadar boktan bi standart gormedim hayatimda.

  • mayeskuel  (27.05.15 14:09:33)
@la noix: Aynen öyle aslında.. Herkes farklı birşey istediğinden müteahhit kaçtı.. Ama rapor bu müteahhitlere gitmeden önce çıkartıldı.. Yani rapor çıktığı için aramaya başladılar kısaca.. Bina yönetimi kendisi "ne durumdayız" diye görmek için rapor çıkartmış.

@iamelf: Yol parası hesabını bu akşam gün gün yapıp sonuç çıkartıcaz. Duruma göre de o civarda kira aricaz..
Bu arada ev ağır hasarlı değil. Rapoda "Depremde ağır hasar alabilir" diyor..
Ek olarak, en yakın taksi durağı 4-5 km.'de.. Buraya gelseler zaten git gel parası x2 oluyor..

@mayeskuel: Öyle deme be kardeşim, zaten moral bozuk. (Arkadaşlarımla bir bira içmek için 2 ay plan yaptım lan burda oturuyorum diye, saçmalığa bak of..)

@douchebag: Aynen onu yaptım biraz evvel.. Sanırım en mantıklı yer orası olacak. Metroyla gider gelirim ben de işe..
  • quaker  (27.05.15 14:21:04)
Ev çok kötü değilse bir sorun olacağını zannetmiyorum
+ Sarıyer tarafı da alternatif olarak düşünülebilir...

  • porn star  (27.05.15 14:22:10)
@porn star: Ev çok kötü değilse derken? 14 daire var, hepsi dolu bizim akrabanınki hariç..

  • quaker  (27.05.15 14:26:59)
issiz oldugum bi donemde yolu 1.5 saat diye is gorusmesine gitmemisligim var. hayat kiymetli. zaman kiymetli. dusunmeden tasinirdim o evden.
kenarda bedava bir ev varsa once o alternatifi degerlendiririm. o binayi yapan kisiyi, binayi, cevre binalari arastiririm. cok pis isler donuyor, her rapora guvenilmez.
bir de mesela motosikletiniz olsa duraga kadar mtrla giderdi esiniz ne guzel.
  • jimicik  (27.05.15 14:36:49)
Gayrettepe tarafı zemin olarak oldukça sağlam bir bölgede. Evde haliz hazırda ciddi çatlak, yarık yoksa fala bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

  • porn star  (27.05.15 14:43:12)
Sarıyer + 1.

  • arnold schwarzeneger  (27.05.15 14:44:44)
Moon tarikatı gibi kuyruklu yıldız geçerken topluca intihar edin bence.

  • kargn  (27.05.15 14:46:22)
@jimicik: İşte şu raporun gerçekliğini bi kesinleştirsme hayat bayram olacak. Gayrettepeye bi yerleşirim torunum olana kadar da çıkmam.. Motor yok maalesef, bu mesafedeyiz diye birkaç yıl önce zorunlu araba aldık.
@porn star: Valla ne çatlak gördüm ne bişey.. Sığınakta kolonlarda çatlak var diye bi dedikodular duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Kendim bakıcam bi ara..

@arnold schwarzeneger: Sahibinden.com bu gece bizi bekler..

@kargn: Önce gayrettepedeki evin çatısına çıkıp kanlı ay'da kedi kesmeyi planlıyoruz. O da olmazsa senin çare artık..
  • quaker  (27.05.15 14:55:47)
oha istanbulda ev mi kalmadı? canınıza yazık ya. yolda geçen o sürede neler yapılır neler... üzüldüm valla. bu tempoyla devam ederseniz hem eşiniz sağlığından olur hem de büyük ihtimal evliliğiniz çatırdamaya başlar. taşınmalısınız.

  • littlejack  (27.05.15 15:04:58)
Deprem riski üzerine bir de akraba riski var. Böyle meseleler yüzünden kardeş kardeşe küsüyor. Yabancı ev sahibine nah çekip siktir dersin ama akrabayla sıkıntı olunca çok dert veriyor. Deprem riski de cabası, gidin başka ev bulun.

  • r_u_h  (27.05.15 15:21:09)
İTÜ'nün bina dayanıklılığını ölçen bir grubu var, tek başınıza pahalı olabilir ama apartmandakileri kandırabilirsiniz. Ondan yaptırıp ona göre taşınabilirsiniz. 800 TL civarı bir şey olmalı. Gayrettepe zemini en sert yerlerden biri ama tabii ki binayı riske atmaya gelmez.

Eğer çürük çıkarsa, Sarıyer + 1
  • aychovsky  (27.05.15 15:31:18)
@littlejack: Herşeyi göze alıcaz artık napalım.. Evliliği kurtarmaca..
@r_u_h: Akraba konusunda sorun yok. Başka şehirdeler, ev konusunda da sıkıntıları yok.. Boş duran bir yer baya..

@aychovsky: Bu grubun bi bilgisi var mı elinizde? Hemen ulaşıp danışmak isterim..
  • quaker  (27.05.15 16:06:55)
İnşaat Fakültesinden Y. Doç. Dr. Beyza Taşkın'a ulaşabilirsiniz sanıyorum ki. Hala o mu ilgileniyor bilmiyorum, 5-6 sene kadar önce o ilgileniyordu.
akademi.itu.edu.tr

  • aychovsky  (27.05.15 16:13:35)