HDP barajı geçemezse ne olacak?

İktidarın ne yapıp edip hdp'yi barajın altında bırakması durumunda ne olacak, hdp ne tepki verecek, chp ve mhp bu durumda nasıl davranacak?

hdp barajı geçemezse hdp nin milletvekillerinin hepsi akp ye geçecek böyle olursa da akp milletvekili çoğunluguyla ana yasayı değiştirip başkanlık sistemini yürürlüğe sokacak.ondan sonra kim takar hdp yi.

  • jamswety  (26.05.15 15:40:44)
hdp barajı geçemese bile akp'nin anayasayı tek başına geçirecek 330 milletvekiline sahip olması kesin değil. medyada dolaşan anketlere göre 320 civarında kalıyor. 400 zaten hikaye. chp ile mhp de şuan ne yapıyorsa aynısını yapmaya devam edecek. hdp meclis dışından kürt haklarını savunma ve özerklik işine odaklanarak devam edecek.

  • neseranni  (26.05.15 16:05:41 ~ 16:05:51)
@jamswety

hdp'nin milletvekili kontenjanı meclise giren tüm partilere aldıkları oy oranında dağılacak. hepsi akp'ye geçmiyor ama en çok akpye geçecek tabii.
  • merhum  (26.05.15 16:38:35 ~ 16:39:33)
@merhum oy oranında dağılmayacak. HDP'nin çıkardığı vekillerin tamamına yakını AKP'ye gidecek HDP'nin güçlü olduğu yerlerde AKP 2. parti ve CHP ve MHP hiç yoklar o illerde tüm vekiller AKP'ye geçecek. Seçim sistemini bilmeden atmasyon yorumlar yapmayın lütfen.

  • nuka cola  (26.05.15 17:22:45)
hdp barajı geçse de geçmese de sonuç pek değişmeyecek, barajı geçerse isteklerini resmi olarak milletvekili sayısından dolayı yapmak isteyecek, geçemezse de istediklerini yaptıracaklar. aslında iki ucu boklu değnek çünkü adam gibi muhalefet yok. iktidar kadar muhalefetin de güçlü olması gerekir. bizdekiler pısırık.

  • indescribable  (26.05.15 17:28:59)
hdp'nin 1. parti olduğu doğu/güneydoğu illerinde akp 2. parti olup chp ve mhp'nin esamesi okunmadığı için akp bedavadan 50 küsür vekil kazanacak,

chp ve mhp, yasaların verdiği imkanlar dahilinde muhalefetini yapacak. yani mecliste konuşmalar yapacak, verdikleri her önerge reddedilecek, sonra chp ve mhp muhalafet yapmıyor yea diyecek herkes.

hdp'de meclis dışında, meydanlarda, sokaklarda, toplantılarda yani kullanabildikleri her mecrada sesini duyurmaya devam edecek,

akp bu duruma daha da hiddetlenecek daha sert, daha otoriter yasalar çıkaracak yani bombok olmaya devam edecek işte her şey.
  • wilhelmwasmuss  (26.05.15 17:29:38)
Hdp'ce temsil edilenler hdp'nin meclise girememesi ile yok olmayacagi icin meclisin temsil gucunun dusmesi dolayisiyla buyuk sikinti olacak.

  • f_d  (26.05.15 17:57:07)
www.youtube.com
bu olacak

  • masa penisi  (26.05.15 18:18:34)
run for your life!

arkana bakmadan kaç (bu ülkeden)
  • titiraprap  (26.05.15 18:21:57 ~ 18:22:20)
selocan diktatörümüzü alkışlayacak, ne olacak ?

  • titiraprap  (26.05.15 18:23:15)
İnsel hoca tam da konuyla ilgili yazmış :

www.cumhuriyet.com.tr
  • gis  (26.05.15 23:48:38)
@nuka cola

okuduğunu anlamadan sen yorum yapma asıl. ben türkiye geneli oy oranı mı demişim? yine de hepsi denemez. chp ve mhp'nin o illerde olmaması benim yazdığımı değiştirmez.

insel hoca da %10 payı koymuş zaten: "HDP barajı geçemezse, bu partinin hak etttiği milletvekillerinin takriben yüzde 90’ına AKP adayları el koyacak. "

not: bu arada ben de hdp'ye oy vereceğim.
  • merhum  (27.05.15 10:03:17 ~ 10:30:00)