Ayda 10 bin tl kazanmak

Herhangi bi meslekta kaçıncı yıldan itibaren kazanılır? Mesleğiniz nedir?
Maaşlı çalışanlara sorüyorum.

Ticaret yapanlarda ayda 10 bin için ne kadar sermaye ve ne kadarlık ciroyla elde ediyorlar
Sektorü nedir?

şantiye mühendisliğinde ihtiraslıysan 7-8 yıla.
esnaflıkta yeniyim ama benim işte sanırım 50bin ciroyla kazanılır o para.

  • kargn  (23.05.15 13:17:17 ~ 13:18:06)
denizcilikte. ilk maaş zabit için 4000 usd.

  • illegalstar  (23.05.15 13:32:53)
Net mi brüt mü?

  • turkuaz  (23.05.15 13:37:54)
yav he he. 5 yıllık adama 10 bin maaş veriyoruz gel vatandaş gel.

  • ozdek  (23.05.15 14:39:25)
Baska arkadaslar belirtmis ben de destekliyorum.

Bilgisayar muhendisliginde 5-7 yil civarinda kazanmaya baslayabilirsin. ozellikle bankalara outsource calisan sirketlerde calisip takim lideri olursan direk bu seviyelere geliyor maas.
  • xaph  (23.05.15 14:56:26)
ozdek kime sallamış bilmiyorum ama inşaat işlerinde iyi yer tutmuş bir patronun yanında çalışınca oluyor. zaten birden fazla şantiye söz konusuysa patron her bir mühendisini ortak benzeri bir statüyle çalıştırıyor. bu küçük ortak adamların proje işlerinden ayrıca elde ettiği paraları saymıyorum daha.

ben bile çevre mühendisliğinde şantiye işinde vasat bir kariyerle 6. yılımda 5000 tl gördüm. (yurtdışı işi tabii)
  • kargn  (23.05.15 15:53:43)
finans-satış-yönetim pozisyonları: 6-7 yıl
bilgisayar: 8-10 yıl
elektronik: 8-10 yıl
tıp: 8-10 yıl
makine: 10-12 yıl
inşaat: 10-12 yıl
tasarım-mimarlık:12-15 yıl

tam anlamıyla veri sunmasa da docs.google.com bunu inceleyebilirsin.

internet ortamında alınan maaşları falan görünce aklım çıkıyor, sonra gidiyorum yan masamı paylaşan 7 yıl tecrübeli odtü mezunu, yüksek elektronik mühendisi arkadaşa bakıyorum 6500 alıyor. silkinip kendime geliyorum. fazla uçmayın. 10k bu, boru değil. istisnai over qualified durumlar dışında, türkiye'de kimse 5 yıllık yeni yetmeye 10k para vermez.

tabi hepsinin üstünü çizip "kendini geliştirdiği sürece" vidanjör operatörlüğü yapan biri 7000 de alabilir 3 yılda. veya yeni mezun inşaat mühendisi gidip arnavutluk köşelerinde 10000 lira da alabilir ama istisnalardan bahsetmediğimizi varsayıyorum.
  • calligrapher  (23.05.15 16:02:11)
@kargn
15 senedir inşaatın içindeyim öyle 5 senelik adamı ortak yapan adam görmedim? herhalde ahmet ltd şti de çalışmadığımdan görmedim? holding yapısı olan AŞ'lerde çalışıyorum ve patronun sağ kolu falan dediğin adamlar zaten o dediğini katlarını kazanıyor ve 5 sene tecrübeden çok fazlasına haizler.

yaklaşık 1 milyar tl bütçeyi yönetiyorum 5 senelik hiç bir adamımız 10 bin tl almıyor. 40 sene tecrübesi olan adamlara bu parayı gönül rahatlığıyla verebiliyoruz.

bana inşaatı anlatmayın. yeterince biliyorum :)

@hayirsiz
bankacılık sektörü değil mi milleti gişe memuru yapıp 1000 tl ye çalıştıran? neyse yazılımcılık demişsin. yazılımcı çevrem de var allaha şükür. kendi işini kurmayıp da maaşlı çalışan olarak bu dediğimiz parayı kazanan arkadaşım var ama tecrübesi 5 yıl değil. ya da şöyle diyeyim adamın verdiği fayda 5 yıllık tecrübe değil.

istisnalar kaideyi bozmaz. böyle ergenimsi arkadaşlar dünyayı cillop gibi bir yer sanıyorlar. öyle olmadığını bilmeleri gerekir. istisnalar her yerde vardır. bu kural değildir. lise mezunu bir arkadaşım var. adamın şirket arabası bmw 5.20, maaşı 30 bin tl, yaşı 40 altı. ne yapayım intihar mı edeyim? adam belli ki istisna.

öpüyorum gözlerinizden.
  • ozdek  (23.05.15 17:33:24)
sallamayın. bilgisayar bühendisi için en az 7-8 yıl lazım. 5 yıllık mühendis maksimum 6 - 7 alır.

  • hzben  (23.05.15 17:45:02)
yav bu mühendisler böyle alıyosa neden 2-3 bin aralığında çalışan 4-5 yıl tecrübeli mühendis arkadaşlarım var benim?

sizin dedikleriniz boğaziçi - odtü - itü mezunu kalifiye insanlardır. geneli yansıtan rakamları diyin hele.
  • scent of a pastrami  (23.05.15 17:57:05)
harbi harbi 10 bin alıyolarsa söyleyin de borç isteyeyim yav.

  • scent of a pastrami  (23.05.15 18:08:58)
özdek yav ben 5 mi dedim? 30 yaşını bile aşmamış adamlar herhalde almıyor, hayal üretmiyoruz. 7-8 dedim ki ileri atayım biraz.
35-40 yaş arası, patronuyla ortak olmuş işini yoluna sokmuş ayrıca bir proje şirketi kurup yanında mühendis çalıştıran bir değil iki tanıdığım da var, eski şantiyeden şefim kendileri, yapman etmen.
ben çevre mühendisi olarak 5bin aldım geçen sene diyorum, 6. senem bu şantiye işlerinde ve tamamen kontrolümdeki 2. işim. yani epey geriden geliyorum. okuldan uzattığım 2 yıl, iş hayatındaki boş gezdiğim zamanlardan da 1-2 yılım var kenarda tamamen boşa harcadığım.
  • kargn  (23.05.15 18:45:45)
@illegalstar öyle değil ne yazık ki.. :) o parayı veren varsa şuan hazırlayayım sırt çantamı.. göreve hazırım, belgeler tamam.. 4 binde vermesin 2500 papel yeter..

web tasarım, e-ticaret, kurumsal kimlik, logo işinden çok iyi paralar kazanan arkadaşım var.. bana da iş paslıyor.. yalnız çevresi çok geniş..

edit: @illegalstar yaz sonu gemiye çıkıyorum.. sen üsteleyince bir kez daha sordum armatör adama.. zabit maaşı 1400 dolar şuan :) götümden sallamıyorum.. o paraya üst düzey iş kolunu üstlenmedikçe iş yok artık.. hayır bilgim olmasa yorum bile yapmam.. komik yani tepkin..
  • synche  (23.05.15 18:51:07 ~ 13.06.15 23:11:10)
yönetim danışmanlıkları: 3-4 yıl

  • things  (23.05.15 19:18:09)
@synche denizci misin de öyle değil diyorsun? ben aldığım maaşı söylemiyorum bile. yeni başlayan zabitten bahsediyorum. şu anda gemide bu maaşı alıyor adamlar. elektrik zabiti ki adam lise mezunu 3800 dolar alıyor. ha zor meslek ama parası iyi kardeş.

  • illegalstar  (25.05.15 10:34:20)
ben endüstri mühendisi,kaynak mühendisi ve A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Her üç işi de yapıyorum ve kazancım 10500 tl gibi(net)
her işi de danışman pozisyonunda çalışır gibi düşünebilirsin.
küçük bir internet sitem var ve google a verdiğim ilanlar dolayısıyla ordan gelen bazı işlerim oluyor.
iş güvenliği uzmanlığında bir çok işi reddederek bir seviyeye getirdim.
diğer işlerde kısmı süreli olarak çalışıyor ve devamlı olmasını sağlıyorum.
15 sene sonra bu duruma geldim.
  • bdsm izmir  (25.05.15 10:46:28)
o parayı kurumsal şirkette altında 3-5 kişi yer alan departman müdürleri kazanıyor,
direktörler de kazanıyor

  • technicalte  (25.05.15 11:21:03)
inşaat mühendisi + iyi şirket + yurtdışı şantiyeleri = max 5 yıl (şu anki dolar kurunu baz alarak konuşuyorum)

2500 dolara başlıyorsun zaten yeni mezun olarak
  • argent dawn  (25.05.15 11:32:03)
bnim karı koca olan iki arkadaşım da kazanıyor. biri odtü elektronik diğeri odtü kimya mezunu. 85'liler max 7-8 senelik deneyimleri vardır.

  • sta  (25.05.15 11:40:24)