Dis cekimi sonrasi sigara

20'lik cekildi. Uc dort sigara icildi 7-8 saat sonra. Bir sey olur mu? Unutmusum sigara icilmemesi gerektigini.

Fakat dikkat ederek icitim. O taraftan cekmedim nefesi.

Olma ihtimali yüksek.

(bkz: Alveolit)

Şimdi birazdan ''ben içtim bir şey olmadı yaee '' diyenler de gelecektir , tıpkı her korunmasız sevişmeden sonra hamilelik yaşamamış olanlar gibi rasyonalizmden uzak ama ampirizm dayalı bir cevap olacaktır.
  • neferkitty  (23.05.15 01:02:27)
@neferkitty daha iyi aciklanamazdi. +246321

  • shotgunwoman  (23.05.15 01:06:22)
Cok korktum ben simdi. Tedavisi basit mi peki? Hay aklimi yaa.

  • evrenos gazi  (23.05.15 01:10:59)
Ben de aana tesekkur ederim neferkitty. Bu iki gun bana lazim. Alveoit olsqm bile iki gun sinra falan mi baslar? Iki gun disle alakali agri cekmemem lazim. :(

Yaptigum hareket cok cahilceydi ya.
  • evrenos gazi  (23.05.15 01:17:22)
ya korkma. ama bundan sonra unutma dikkat et iste. cok panik olup da dilinle filan kontrol etme oralari. dis hekiminin onerilerine uy sadece

  • shotgunwoman  (23.05.15 01:18:59)
Şu aşamadan sonra 1-2 gün sigara içme, bugün hiç tükürme, kan gelse de yut, yarın güzelce yemeklerden sonra gargaranı yap, varda ilaç gargara yoksa tuzlu su, temiz bak, belki dikkat edersen bir şey olmaz.

  • neferkitty  (23.05.15 01:20:19 ~ 01:21:09)
ben içtim bir şey olmadı yea

  • neseranni  (23.05.15 01:43:15)
hakatten ben içtim bir şey olmadı yea. geçen sene sol arkadan çektirdim. doktor uyardı içme biri içti 3 ayda geçmedi dedi. bende boşlık olmuştu 2 haftada kapandı. ben dinlemedim içtim. ama sen içme genede daha fazla.

  • illegalstar  (23.05.15 12:53:45)
her sigaradan sonra gargara yaparsan hiç bir şey olmaz, istediğin gibi iç. geçmiş olsun..

  • Fayfa  (23.05.15 13:03:27)
bu duyuruya zaten bilimsel yanıt fazla illaki halk dilinde ''la nolacak'' diye cevap yazmak lazım ne haliniz varsa görün :D

''Sigara kullan›m›, nötrofillerde kemotaksis
ve fagositoz yapmakta ve ayr›ca immunoglobilin
yap›m›na engel olmaktad›r (14). Meechan
ve ark. (15) sigaran›n alveolit oluşumuna etkilerini
inceledikleri çal›şmalar›nda, sigaran›n diş
çekiminden hemen sonra sokete kan dolmas›n›
engellediğini tespit etmişler ve sigara içenlerde
sigara içmeyenlere oranla daha çok alveolit
görüldüğünü bildirmişlerdir . Butler ve ark. (13)
yapt›ğ› çal›şmada diş çekiminin yap›ld›ğ› gün
sigara içildiğinde alveolit görülme s›kl›ğ›n›n
daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayr›ca sigaran›n
alveolit oluşumu üzerinde etkili olduğunu
savunmuşlard›r (14)Çalışmamızda hastaların
% 20’ sinin çekimden sonra sigara kulland›ğ›
tespit edilip alveolit oluşumu üzerine sigara kullan›m›n›n
etkisinin olduğu desteklenmiştir. ''

dergiler.ankara.edu.tr

The findings of our study showed an overall incidence of
LO of 14.5% in third molar extraction sites in postoperative
smokers, with an incidence of only 2.5% in the sites of
patients who did not smoke after surgery.2 The small number
of smokers who did not actually smoke postoperatively
had no occurrences of LO. Those patients who smoked the
day of or the day after surgery
were found to be at an even
greater risk for LO. This caused us to state, “A patient
should, therefore, be cautioned against smoking cigarettes
for an undetermined period of time after oral surgery. Based
on data obtained in these two studies our patients are being
advised both orally and in writing to discontinue use of
cigarettes for five days postoperatively.”

www.sciencedirect.com

Alakası yok demişler bir de hahahahaha

Edit: Bu arada ben de diş hekimiyim ille belirtmek gerekiyorsa :)
  • neferkitty  (23.05.15 13:08:04 ~ 15:22:25)
halk dilin çok güzelmiş kardeş :{

  • neseranni  (23.05.15 13:12:02)
Tişikkirler ^^

  • neferkitty  (23.05.15 13:12:47)