Ne pisirsem?

Yarin oglen acikhavada (yaklasik 30 derece civari) uluslararasi bir yemek olacak. Herkes bir yemek yapip getirecek. Kisir ve cacik kapildi, onu yapamam. Etli metli bir seyler yaparsam insanlar o sicakta olur, zaten cok yemek olacak. Hem lezzetli hem de agir olmayan, mumkunse de yoresel ne yapabilirim?

şöyle kıvamı güzel, üzerine nane serpilmiş ve hafif zeytinyağı gezdirilmiş soğuk bi cacık bence güzel olur.

edit: gözümden kaçmış :)
  • zebragibi  (22.05.15 20:28:05 ~ 21:46:00)
yunan yoksa aranızda, zeytinyağlı fasulye:D

  • ack3000  (22.05.15 20:28:58)
tabiki dolma! patlıcan ve biber özellikle.
yapabilirsen bi de boşnak böreği.

aklıma geldikçe ekleyeyim.
  • seksen9  (22.05.15 20:29:39)
yoğurtlu bir şeyler yap

önerim bu kadar. bendeki kafa bu kadar çalışıyosa demek
  • zugas  (22.05.15 20:29:41)
@zebragibi Cacik kapildi.

@ack3000 Olabilir aslinda.
  • aychovsky  (22.05.15 20:30:04)
@seksen9 Dolma yapabilirim de o malzemelerin bir kismi burada yok. Ama borek olabilir, yanina haydari mi yapsam.

  • aychovsky  (22.05.15 20:31:00 ~ 20:32:12)
hangi malzemeler yok? söyle hemen getireyim.
zaten dolmanın standartı yok ki. adı üstünde ne bulursan bişeyin içine dolduruyon :)

haydari yapma. patatesli-kıymalı ya da ıspanaklı yaparsan üzerine yoğurt dökerek (ya da yoğurda bandırarak) yiyin. yoğurdun baharatlı olabilir tabi.
  • seksen9  (22.05.15 20:33:07 ~ 20:34:29)
Normal de yaptigim anne tarifine gore bayagi bir sey eksik, cok hassasim o konuda. Onun disindakilere de 'freestyle" dalsam deneme-yanilma icin yanlis bir zaman. Evde kendi kendime dener yanilirim ben, begenmezsem 'exotic food' diye ev arkadaslarima kakalarim. Ama borek her turlu yapabilirim.

  • aychovsky  (22.05.15 20:39:48)
ay pekmez bulabilirsen simit de olur aslında.

yanına da peynir ve menemen sos(robotta domates ve biberi çekiyosun, soğuk sos olarak dolapta saklıyosun).

cevabına ek: asdsjfhdfghj. solti pağy yap o zaman :D
  • seksen9  (22.05.15 20:40:05 ~ 20:42:18)
Saksuka yapsam mi, onun malzemeleri var.
Madem dolma istek aldi, ondan yapayim. Artik buldugumu koyarim icine.
Icimde butun gece sogan oldurecekmisim gibi bir his var, hadi hayirlisi.
  • aychovsky  (22.05.15 20:47:49 ~ 20:52:04)
Patates salatası mercimek Köftesi olabilir

  • mikmik  (22.05.15 20:52:44)
Cok isterim yogurtlu semizotu yapmayi. Semizotundan birkac cesit yemek yapiyorum normalde ama semizotu yok.

  • aychovsky  (22.05.15 20:53:08)
Humus, mercimek köftesi, zeytinyağlı bakla, enginar,öportakallı kereviz, mücver

  • Hersheys  (22.05.15 21:32:41)
kıyma soslu yani bolonez soslu pattis kızartması üstüne de yoğurt sos, misss, tabak tabak gider valla

  • limoncello  (22.05.15 21:36:12 ~ 21:36:26)
Mevsimi olması hasebiyle enginar dolması üşenmem derseniz yaprak sarın. Pattis salatası da süper fikir.

  • kakao  (22.05.15 21:36:50)
Mücver! :)

  • kakao  (22.05.15 21:37:19)
ayça ben geliyorum sarma yaparsan kimseye de vermem bak :D:D

sarma iyidir de ben yapmazdım ya
  • indescribable  (22.05.15 21:42:56)
Yapmak isterim sarmayi ama yapamam, yaprak yok burada. Agactan topladigimla da olmaz haliyle. Mercimek de yok tam olarak. Onun benzeri cakma bir sey var kullandigim ama millete sunulmaz simdi.

Sarma ile ilgilenenlere ozel sarma zirvesi yaparim artik. Ama sararken yardim edeceksiniz. Ya da yemek zirvesi yapariz kermes gibi. Bunun aynisindan, herkes bir sey yapar getirir. Adini da Obez Zirvesi yapariz. Guzel fikir bence.

Karar verdim: piyaz, saksuka, mucver, zeytinyagli fasulye, borek. Bu 5'linin yetistirebildigim kombinasyonlarini yapacagim artik. Gerci herkesten bir yemek olunca cok sey oluyor ama hirs yaptim.

O degil de aciktim.
  • aychovsky  (22.05.15 21:47:30 ~ 21:52:44)
naptın merak ettim ben:D

  • ack3000  (23.05.15 22:51:15)
Börek, piyaz ve şakşuka yaptım. Çabuk bittiler, övüldüler; çok mutlu oldum :)

  • aychovsky  (24.05.15 02:40:36 ~ 03:06:23)